Hakerzy coraz częściej zdobywają osobiste dane klientów firm. Biznes

Sektor MŚP pod coraz większym ostrzałem ze strony cyberprzestępców

W 2021 roku cyberprzestępcy zaatakowali co czwartą firmę z sektora MŚP na świecie.

Księgowość

Inwentaryzacja - jak rozliczyć różnice inwentaryzacyjne?

Czym kierują się przedsiębiorcy kupując firmowe auta? Zaszły zmiany

W 2021 r. w Polsce sprzedano łącznie 520,5 tys. nowych samochodów osobowych i dostawczych o masie do 3,5 t. To o ponad 6,5 proc. więcej niż w 2020 r. – wynika z danych Samar. Wzrosty to zasługa w dużej mierze przedsiębiorstw, w tym tych z sektora MŚP.

E-winiety w Czechach dobrze się sprzedają i funkcjonują

Ponad rok temu w Czechach ruszyła sprzedaż elektronicznych winiet autostradowych. Dzięki digitalizacji procesu ich zakup jest łatwy i wygodny. Dodatkowo kierowcy mogą sami wybrać datę, od kiedy opłata autostradowa ma obowiązywać.

Jaki wpływ będzie miała umowa RCEP na polskich przedsiębiorców?

Od 1 stycznia br. działa największa na świecie strefa wolnego handlu. W miarę znoszenia ceł i barier pozataryfowych między jej uczestnikami w następnych dekadach będzie ona miała coraz większy wpływ na globalną wymianę i światowe łańcuchy produkcyjne.

Ulga na złe długi - zamieszanie orzecznicze przy uldze na złe długi

Wydawało się, że po wyroku TSUE z 15 października 2020 r. w sprawie C-335/19 uzależnienie skorzystania z ulgi na złe długi od terminu, który upłynął od wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność objętą ulgą będzie uznane za niezgodne z prawem UE.

W tych zawodach trzeba będzie płacić więcej. Kto pójdzie po podwyżkę?

Rozmowa o podwyżce z aktualnym pracodawcą nie należy do działań, na które pracownicy w Polsce decydują się w pierwszej kolejności. Najpierw próbują zmienić pracę.

Pożyczka antyinflacyjna z Agencji Rozwoju Przemysłu dla firm z sektora MŚP

Agencja Rozwoju Przemysłu wprowadziła do oferty pożyczkę antyinflacyjną z gwarancją Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego. Mali i średni przedsiębiorcy mogą pożyczyć do 10 mln zł na okres nawet dziesięciu lat.

Biznes w 2022 roku celem cyberataków dla okupu

Hakerzy nie zamierzają zwalniać i z jeszcze większą determinacją będą atakować firmy. W br. wśród wszystkich rodzajów cyberzagrożeń najpopularniejszy będzie ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie szyfrujące dane na komputerach i wymuszające okup.

Malinowski: Pawilon Polski na Expo odwiedziło już ponad pół miliona gości

Pawilon Polski na Expo ma szansę być prawdziwym miejscem promocji dla polskich firm, a przez trzy miesiące odwiedziło go już ponad 500 tys. osób - mówi Adrian Malinowski, komisarz generalny sekcji polskiej na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju.

Firmy chcą zatrudniać, ale konkurencja jest ogromna

Niemal trzech na czterech pracodawców oczekuje, że rok 2022 przyniesie potężne wyzwania związane z rekrutacją. Firm planują zatrudniać, ale zdają sobie sprawę, że o pracownika będzie im trudno.

Polski Ład - czy terminal płatniczy jest obowiązkowy?

Polski Ład wprowadza szereg zmian w przepisach prawnych. Jedna ze zmian dotyczy umożliwienia klientom płatności bezgotówkowych przez przedsiębiorców prowadzących ewidencję sprzedaży na kasach fiskalnych.

Zachowania konsumenckie w Korei Południowej - do zakupów potrzebny jest i nos

Konsumpcja stanowi ważną część życia Koreańczyków. W ten sposób podkreśla się status oraz przynależność do grup społecznych. Warto przyjrzeć się istotnym, a nie zawsze znanym u nas, zachowaniom konsumenckim. Ułatwi to orientację na tamtejszym rynku.

Dni wolne za święto przypadające w sobotę – rok 2022

Święta państwowe co do zasady są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Gdy jednak wypadają w niedziele nie stwarza to po stronie pracodawcy żadnych dodatkowych obowiązków. Inaczej sprawa wygląda, gdy święto wypada w sobotę.

Citigroup: bez szczepienia nie ma pracy

Pracownicy banku Citigroup w USA, którzy do połowy miesiąca nie zaszczepią się, zostaną skierowani na bezpłatny urlop a potem zwolnieni z pracy. Wyjątek zastosowano dla osób które nie mogły być zaszczepione z powodów religijnych lub medycznych.

Jak oddłużyć firmę?

W większości przypadków restrukturyzacja to najlepszy sposób na oddłużenie firmy. Jednak dokładny sposób jej przeprowadzenia zależy od wielu czynników.

Uzbekistan - nowe zachęty do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami

Uzbekistan zaczyna wspierać aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnościami. Międzynarodowi, w tym polscy, inwestorzy mogą liczyć na umiarkowane wsparcie finansowe w przypadku zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.

E-sklepom przez smartfony umykają gigantyczne przychody

Nawet 231 mln euro może wynosić utracony przychód sklepów internetowych z powodu barier związanych ze złym doświadczeniem użytkownika na smartfonie – wynika z przeprowadzonego właśnie przez Google i firmę E-point audytu.

Zasiłek chorobowy i macierzyński – co się zmieniło od 1 stycznia 2022 roku?

Od 1 stycznia br. weszły w życie istotne zmiany w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Biznes w 2022 roku - co czwarty przedsiębiorca boi się, że 2022 r. będzie gorszy

Pandemiczne lata 2020 i 2021 były dla firm niezwykle trudne, ale okazuje się, że nowy rok wcale nie musi być lepszy. Aktualne wyzwania to rosnące koszty, trudności ze znalezieniem pracowników, spadająca sprzedaż, czy utrzymanie łańcuchów dostaw.