Konto firmowe to usługa, z której korzystają zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i duże przedsiębiorstwa. Jest to rozwiązanie dostosowane do potrzeb biznesu i oferuje praktyczne narzędzia, niedostępne dla użytkowników kont osobistych. Rachunki firmowe umożliwiają dokonywanie płatności podzielonych (split payment). Jest to mechanizm, który pozwala szybko i wygodnie podzielić płatność za fakturę VAT – kwota netto przelewana jest na konto odbiorcy, zaś kwota odpowiadająca wysokości podatku trafia na konto techniczne, przeznaczone dla urzędu skarbowego. To nie jedyne ułatwienie, z którego mogą korzystać firmy. Banki umożliwiają połączenie konta firmowego z wieloma innymi usługami, takimi jak obsługa terminali płatniczych, doradztwo prawne i ubezpieczeniowe, prowadzenie księgowości.

Konto dla firmy – o czym warto pamiętać?

Obecnie praktycznie wszystkie banki oferują usługę konta firmowego. Warto dokładnie zapoznać się z proponowanymi warunkami – w ten sposób będzie Ci łatwiej wybrać najatrakcyjniejszą propozycję. Na co zwrócić uwagę, analizując ofertę? W pierwszej kolejności zapoznaj się z cennikiem udostępnionym przez bank. Zwróć uwagę na warunki, jakie musisz spełnić, by zostać zwolnionym z poszczególnych opłat. W przypadku opłaty za prowadzenie rachunku takim warunkiem jest najczęściej utrzymanie wpływów na określonym poziomie, w przypadku opłaty za kartę płatniczą – wykonanie określonej liczby płatności w ciągu miesiąca. Sprawdź także, czy możesz korzystać z darmowych przelewów – dość często banki określają maksymalną liczbę bezpłatnych operacji. Po przekroczeniu miesięcznego limitu naliczane są już opłaty. Warto skrupulatnie prześledzić warunki umowy – dzięki temu będziesz miał pewność, że nie zaskoczą Cię żadne nieprzewidziane opłaty.

Jak założyć konto firmowe w banku?

Aby założyć konto firmowe, nie musisz osobiście odwiedzać placówki. Coraz więcej banków umożliwia załatwienie wszystkich formalności drogą internetową. Konto firmowe w PKO BP możesz otworzyć za pośrednictwem serwisu www lub aplikacji mobilnej. Będziesz potrzebował numeru NIP – dzięki temu dane Twojej firmy zostaną automatycznie pobrane z bazy CEIDG. Jeżeli dopiero planujesz założenie i zarejestrowanie działalności, możesz to także zrobić za pośrednictwem serwisu lub aplikacji PKO Banku Polskiego.

Do wyboru masz dwie opcje: podstawowe Konto Firmowe i bardziej zaawansowane Konto Firmowe Premium. W PKO BP korzystasz bez ograniczeń z bezpłatnych przelewów krajowych i SEPA wykonywanych za pomocą aplikacji mobilnej IKO. Nie płacisz również za prowadzenie konta – pod warunkiem, że miesięczne wpływy wyniosą co najmniej 2 tys. zł (PKO Konto Firmowe) lub 50 tys. zł (PKO Konto Firmowe Premium). Możesz również zdecydować się na dodatkowe usługi, które ułatwią Ci prowadzenie biznesu – np. elektroniczny podpis mSzafir, e-Księgowość czy obsługę terminalu POS.

Materiał Promocyjny