Nowych firm mniej, ale za to bardziej cyfrowe 

Do elektronicznego rejestru CEIDG wpłynęło minionym roku 109,5 tys. wniosków dotyczących założenia działalności.
Do elektronicznego rejestru CEIDG wpłynęło minionym roku 109,5 tys. wniosków dotyczących założenia działalności, o 71 proc. więcej niż rok wcześniej. Źródło: Adobe Stock

Prawie o 15 proc. spadła w 2020 r. liczba wniosków dotyczących założenia działalności gospodarczej. Za to te, które złożono, prawie dwa razy częściej wpływały online.

Najnowsze dane o rejestracjach firm w 2020 r. potwierdzają, że pandemia przyspieszyła cyfryzację w gospodarce. Do elektronicznego rejestru CEIDG wpłynęło w minionym roku 109,5 tys. wniosków dotyczących założenia działalności, o 71 proc. więcej niż rok wcześniej.

CZYTAJ TEŻ: Praca zdalna a ryzyko dyskryminacji pracowników

Jak podkreśla Robert Tomanek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, dla wielu firm działanie w trybie zdalnym stało się w ostatnim czasie codziennością. I nie chodzi tylko o kontakty z klientami, ale także o codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstw, w tym kontakty z bankami czy urzędami. Potwierdzają to statystyki CEIDG dowodzące, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej zdalnie zmieniają też dane swoich firm. W 2020 r. do rejestru wpłynęło prawie 600 tys. wniosków dotyczących zmian firmowych danych, o ponad 50 proc. więcej niż rok wcześniej.

W rezultacie udział zdalnej formy kontaktu z CEIDG wzrósł w ciągu ubiegłego roku z 28 proc. do 48 proc. Jeszcze szybciej rósł udział elektronicznych wniosków dotyczących założenia działalności gospodarczej. O ile w 2019 r. było to niespełna 21 proc., to w ubiegłym roku stanowiły już prawie 42 proc. wszystkich złożonych wniosków. Pomógł w tym jednak ogólny spadek ich liczby rejestracji – do 253,2 tys., czyli o 15 proc. w porównaniu z 2019 r.

CZYTAJ TEŻ: Czy pracodawca może zadzwonić do pracownika na prywatną komórkę lub wysłać maila na prywatny adres?

Z danych resortu rozwoju wynika, że przedsiębiorcy załatwiają coraz więcej spraw poprzez skierowany do nich portal Biznes.gov.pl, który w zeszłym roku zanotował zwiększenie liczby odsłon o 61,4 proc. –do ponad 49 mln.

W 2020 r. za pośrednictwem portalu Biznes.gov.pl do urzędów wpłynęło w sumie 355 tys. wniosków od przedsiębiorców, ponad czterokrotnie więcej niż rok wcześniej. Wśród usług cieszących się największą popularnością było uzyskanie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu w podatkach i  zmiana danych firmy w CEIDG.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Granty na umiędzynarodowienie śląskiego biznesu

Do końca lipca mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z województwa śląskiego mogą składać wnioski ...

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: postojowe dla fryzjerów

Czy w związku z okresem zamknięcia salonów kosmetyczno-fryzjerskich fryzjerom i kosmetyczkom przysługuje postojowe? W ...

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: odroczenie podatku od nieruchomości

Czy firma może wystąpić o odroczenie terminu płatności podatku od nieruchomości pomimo, że gmina ...

Koronawirus wstrzymał eksport polskich mebli

Meble to od kilku lat jeden z polskich hitów eksportowych. Teraz, pomimo granic nadal ...

Miliony euro z Norwegii trafią do polskich małych i średnich firm

Rusza program „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje” z nowego rozdania funduszy norweskich. Jego budżet to ...

Koronawirus a płynność finansowa firm. Jak zapobiegać upadłości?

Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na ogłoszenie upadłości może podjąć inne kroki w celu ratowania ...