Najnowsze dane o rejestracjach firm w 2020 r. potwierdzają, że pandemia przyspieszyła cyfryzację w gospodarce. Do elektronicznego rejestru CEIDG wpłynęło w minionym roku 109,5 tys. wniosków dotyczących założenia działalności, o 71 proc. więcej niż rok wcześniej.

CZYTAJ TEŻ: Praca zdalna a ryzyko dyskryminacji pracowników

Jak podkreśla Robert Tomanek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, dla wielu firm działanie w trybie zdalnym stało się w ostatnim czasie codziennością. I nie chodzi tylko o kontakty z klientami, ale także o codzienne funkcjonowanie przedsiębiorstw, w tym kontakty z bankami czy urzędami. Potwierdzają to statystyki CEIDG dowodzące, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej zdalnie zmieniają też dane swoich firm. W 2020 r. do rejestru wpłynęło prawie 600 tys. wniosków dotyczących zmian firmowych danych, o ponad 50 proc. więcej niż rok wcześniej.

W rezultacie udział zdalnej formy kontaktu z CEIDG wzrósł w ciągu ubiegłego roku z 28 proc. do 48 proc. Jeszcze szybciej rósł udział elektronicznych wniosków dotyczących założenia działalności gospodarczej. O ile w 2019 r. było to niespełna 21 proc., to w ubiegłym roku stanowiły już prawie 42 proc. wszystkich złożonych wniosków. Pomógł w tym jednak ogólny spadek ich liczby rejestracji – do 253,2 tys., czyli o 15 proc. w porównaniu z 2019 r.

CZYTAJ TEŻ: Czy pracodawca może zadzwonić do pracownika na prywatną komórkę lub wysłać maila na prywatny adres?

Z danych resortu rozwoju wynika, że przedsiębiorcy załatwiają coraz więcej spraw poprzez skierowany do nich portal Biznes.gov.pl, który w zeszłym roku zanotował zwiększenie liczby odsłon o 61,4 proc. –do ponad 49 mln.

W 2020 r. za pośrednictwem portalu Biznes.gov.pl do urzędów wpłynęło w sumie 355 tys. wniosków od przedsiębiorców, ponad czterokrotnie więcej niż rok wcześniej. Wśród usług cieszących się największą popularnością było uzyskanie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu w podatkach i  zmiana danych firmy w CEIDG.