Zastój w biznesie. Potwierdzają to dane z CEIDG

Indeks mikroprzedsiębiorstw InfoCredit wciąż jest na minusie.
Indeks mikroprzedsiębiorstw InfoCredit wciąż jest ujemny. Źródło: Adobe Stock.

Początek roku potwierdził widoczny już od jesieni 2020 r. zastój aktywności biznesowej Polaków. Nie tylko rzadziej zakładaliśmy firmy, ale też nieco rzadziej je zamykaliśmy.

W styczniu br. zarejestrowano w CEIDG 23,4 tys. nowych firm, podczas gdy 17,7 tys. zostało zamkniętych. Większa niż w grudniu 2020 r. przewaga nowych biznesów nad tymi zakończonymi to pozytywny sygnał, który podwyższył w styczniu Indeks mikroprzedsiębiorstw InfoCredit wyliczany na podstawie danych z CEIDG. Co prawda indeks nadal jest na minusie, ale nieco wzrósł (z -21 834 pkt do -15 816.)

Nie wiadomo jednak, czy wkrótce znów nie pójdzie w dół – jeśli do tych zamkniętych biznesów nie dołączy 24,5 tys. firm, które w styczniu na razie zawiesiły działalność. Było ich prawie trzy razy więcej niż tych, które z początkiem roku wznowiły aktywność (8,7 tys.) Co prawda w styczniu zeszłego roku zawieszonych działalności było jeszcze więcej, bo prawie 28 tys., ale ich przewaga liczbowa nad tymi wznawianymi nie była tak duża jak na początku 2021.

CZYTAJ TEŻ: CEIDG odchodzi do lamusa. Co w zamian? Biznes.gov.pl

– Jednym z powodów jest bez wątpienia sytuacja w gospodarce i kryzys, który bardzo mocno dotknął wiele branż. Trudno oczekiwać, by ktoś otwierał czy wznawiał sezonowo działalność w branży turystycznej czy gastronomicznej na zimę, skoro te były w zawieszeniu – mówi Jerzy Wonka, dyrektor ds. rozwoju firmy analitycznej InfoCredit.

Jego zdaniem sytuację komplikuje także niepewność związana z rozwojem sytuacji epidemiologicznej. W rezultacie po lekkim wzroście liczby wniosków na początku lutego (także tych o nowe działalności), sytuacja wróciła do normy.

– Trudno się spodziewać, by mikroprzedsiębiorczość w kolejnych tygodniach znów zakwitła. Tym bardziej, że polski rynek pracy wykazał się dużą odpornością na epidemię. Wielu z nas w niepewnych czasach bardziej ceni sobie etat. Ci, którzy chcieli od nowego roku coś w swoim zawodowym życiu zmienić i spróbować swoich sił jako przedsiębiorcy, mogą zwlekać z odważnymi decyzjami – przewiduje Wonka.

Nie palimy się do zakładania firm

Opinię eksperta InfoCredit potwierdzają niedawno ogłoszone wyniki styczniowego badania UCE Research i SYNO Poland dla IndustryLab. Wykazało ono, że ponad dwie trzecie Polaków (66,2 proc.) w najbliższym czasie nie zamierza zakładać własnej działalności gospodarczej. Do własnej firmy przymierza się 16,9 proc. (reszta nie ma zdania w tej sprawie).

Komentując wyniki tego badania Adrian Parol, radca prawny i doradca restrukturyzacyjny zwraca uwagę, że otwarcie firmy wiąże się z wyjściem ze strefy komfortu i praktycznie ciągłą walką o utrzymanie się na rynku. A to, szczególnie obecnie, wymaga sporej odwagi.

Potwierdzają to sami uczestnicy badania – wśród osób, które nie mają planów założenia własnej firmy 27 proc. woli bezpiecznie pracować na etacie, a prawie 17 proc. obawia się ryzyka finansowego (zadłużenia). Prawie co dziesiątego hamuje przed startem w biznesie obawa przed spowolnieniem gospodarczym i brakiem zamówień.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szwedzka kultura biznesu to także fika i folklor

Polskę i Szwecję dzieli nie tylko Bałtyk, ale i odmienności kulturowe, które mogą wpłynąć ...

Faktury korygujące in minus - zmiany nastąpiły od początku 2021 r.

Faktury korygujące in minus – zmiany w 2021 r.

Od stycznia br. zmieniły się zasady ujmowania korekt in minus – zmniejszających podstawę opodatkowania. ...

Czy trzeba płacić podatek od szczepionki na grypę?

Jeśli pracodawca sfinansuje pracownikom profilaktyczne szczepienia przeciw grypie może się okazać, że pracownik otrzymał ...

Fintechy stają się MIP-ami

KNF wydaje coraz więcej licencji na działanie tzw. małej instytucji płatniczej (MIP). Do końca ...

Jarosińska-Jedynak: Może POIRytujemy koronawirusa

Firmy mogą już sięgać po unijne pożyczki płynnościowe, bez opłat i odsetek – zachęca ...

Koronawirus. Gdzie firmy mogą szukać wsparcia

W obecnym trudnym okresie pandemii w działania na rzecz walki z koronawirusem włączył się ...