Pracownicy się przebranżawiają. Z gastronomii do IT?

Pracownicy gastronomii uciekają do innych branż.
Pracownicy z gastronomii przeżywają ciężkie chwile związane z zamknięciem ich branży. Źródło: Adobe Stock

Pracownicy uciekają z gastronomii i hotelarstwa. Szukają nowych zajęć w innych sektorach gospodarki.

Epidemia koronawirusa boleśnie uderzyła w wiele gałęzi gospodarki. Skutki Covid-19 odczuli m.in. przedsiębiorcy i pracownicy firm działających w branży restauracyjnej i hotelarskiej. Z najnowszych danych GUS wynika, że w sumie w ub.r. w sektorze gastronomii i zakwaterowania zlikwidowano 24,1 tys. miejsc pracy. Choć powstało 18,8 tys. nowych, to z rynku HoReCa zniknęło 5,3 tys. etatów. A co z pracownikami? Wielu poszło szukać pracy w zupełnie nowych dziedzinach. O skali niech świadczy fakt, że prawie 1,2 mln Polaków wzięło udział w bezpłatnych szkoleniach rozwijających umiejętności cyfrowe, organizowanych przez Microsoft i LinkedIn. Co ciekawe, Polska zajmuje drugie miejsce w Europie i szóstą pozycję na świecie wśród krajów, których mieszkańcy najaktywniej wykorzystują ścieżki rozwoju, jakie umożliwia globalna inicjatywa edukacyjna (na całym świecie w ciągu ledwie 9 miesięcy przeszkolono w jej ramach ponad 30 mln osób). Takie szkolenia pozwalają zwiększyć szanse na znalezienie pracy na zmieniającym się rynku.

CZYTAJ TEŻ: Pracownicy tych zawodów zmienią branżę. Na IT

W przypadku szkoleń z obszaru rozwoju aplikacji, infrastruktury informatycznej oraz kształtowania cyfrowego miejsca pracy, Microsoft zanotował w skali roku większe zainteresowanie o 250 proc. A na liście najpopularniejszych ścieżek edukacyjnych znalazł się specjalista ds. obsługi klienta, analityk danych, programista, specjalista ds. digital marketingu, a także administrator IT i grafik.

Pracownicy chętni do pracy, ale już w innej branży

Jak wynika z danych Grupy Progres, liczba kandydatów do pracy w przemyśle produkcyjnym, logistyce czy handlu i pochodzących z branży HoReCa zwiększyła się ponad 20 proc. Obserwowany wzrost dotyczy nie tylko pracowników niewykwalifikowanych, ale również specjalistów o określonych kwalifikacjach, którzy po upływie pandemii nie wrócą do pracy w swojej macierzystej branży.

CZYTAJ TEŻ: Nowa praca? Optymizm spada. Króluje IT

Dane Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej wskazują, iż w ciągu ostatnich miesięcy 2020 r. upadło pomiędzy 7 a 8 tys. restauracji, a zwolniono ok. 130 tys. pracowników. Z kolei Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego podaje, że w branży noclegowej pracę straciło ponad 100 tys. osób.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kontrola jakości żywności do zmiany.

Kontrola jakości żywności po nowemu. Czego się dowiemy?

Rząd przygotował zmiany w zakresie kontroli jakości żywności. Będzie uregulowana kontrola sprzedaży żywności przez ...

Czy roboty wspomogą MŚP po pandemii

Roboty przemysłowe zyskują nowe możliwości. Tzw. roboty współpracujące (coboty) mogą wspomóc także małe i ...

Kontrola służbowej poczty elektronicznej

Urząd Ochrony Danych Osobowych opublikował wytyczne dotyczące możliwości kontroli służbowej poczty elektronicznej pracowników oraz ...

Dzisiaj biuro można zabrać pod pachę

Dawniej trudno było sobie wyobrazić pracę poza biurem. Biurko było obładowane sprzętem jak telefon ...

Tarcza 4.0: Poszerzenie dopłat do wynagrodzeń

O dopłaty do wynagrodzeń pracowników będą mogli ubiegać się także pracodawcy, którzy pomimo spadku ...

Projekt ProMe wspólnie realizują naukowcy z UKSW i UW.

Do epidemii trzeba podejść systemowo

Walka z epidemią wymaga utworzenia ośrodka decyzyjnego dysponującego pełnymi danymi epidemiologicznymi, a następnie analizy ...