Pandemia testem na uczciwość przedsiębiorców

Pandemia mocno nadszarpnęła uczciwość przedsiębiorców.
Nieterminowe wywiązywanie się z umów i zobowiązań to zachowania dość powszechne podczas pandemii. Źródło: Adobe Stock

Prawie 80 proc. przedsiębiorstw z sektora MŚP zauważyło, że w czasie pandemii wzrosła liczba nieetycznych zachowań ze strony kontrahentów.

Najczęściej to nieterminowe wywiązywanie się z umów i zobowiązań oraz próby usprawiedliwiania swoich zaniedbań i błędów koronawirusem. Założenie, że firma może postępować nieuczciwie w wyjątkowych sytuacjach, takich jak np. pandemia, przekłada się na wzrost nierzetelności – pokazują wyniki badania „Rok biznesu w pandemii”, przeprowadzonego w marcu br. przez Instytut MANDS na zlecenie Rzetelnej Firmy i Krajowego Rejestru Długów. W ostatnim czasie na własnej skórze doświadczyło tego 78 proc. polskich firm. Zdecydowana większość (80 proc.) z nich wskazuje, że nieuczciwe praktyki nasiliły się właśnie w czasie pandemii. Najczęściej wiązały się one z nieterminowością, czy to w kwestii płatności (35 proc. wskazań), czy realizacji umów (30 proc.). Trzech na dziesięciiu przedsiębiorców spotkało się też z próbą usprawiedliwiania pandemią błędów czy zaniedbań przez kontrahenta.

CZYTAJ TEŻ: Pracownicy się przebranżawiają. Z gastronomii do IT?

Uczciwość przedsiębiorców – pandemia jej nie sprzyja

Sześć najczęściej spotykanych nieuczciwych zachowań kontrahentów w czasie pandemii:

  • Niepłacenie w terminie (35 proc.);
  • Usprawiedliwianie swoich błędów i zaniedbań pandemią (30 proc.);
  • Nieterminowe wywiązywanie się z umów i zobowiązań (30 proc.);
  • Niedbałe wywiązywanie się z umów i zobowiązań (20 proc.);
  • Oszukiwanie na jakości produktu lub usługi (17 proc.);
  • Podnoszenie cen w trakcie lub na koniec umowy (16 proc.).

– Pandemia służy jako wygodna wymówka kontrahentom, którzy z różnych powodów, niekoniecznie związanych z sytuacją epidemiologiczną, są nieuczciwi. Dodatkowo wodą na młyn jest dla nich brak reakcji ze strony samych przedsiębiorców. Okazuje się bowiem, że firmy, które doświadczyły nieuczciwości ze strony partnerów rzadko decydują się na zerwanie z nimi współpracy. Tylko co trzecia firma nie toleruje takich praktyk i rozwiązuje stosunki z niesłownym partnerem biznesowym. Taka postawa powoduje, że wielu kontrahentów pozwala sobie na działania, które w normalnej sytuacji byłyby nie do zaakceptowania – wskazuje Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy.

CZYTAJ TEŻ: Biznes – co prezesi firm sądzą o biznesie w pandemii?

– Nasze obecne badanie pokazuje, że wraz z rozwojem koronakryzysu mnożą się nieuczciwe działania w biznesie. Dla porównania, ponad pół roku wcześniej nieetyczne praktyki wśród swoich kontrahentów w pandemii zauważała co czwarta firma z sektora MŚP.  Obecnie skarży się na to już prawie 80 proc. firm. Widać więc, że niezdrowe zjawisko się nasila, a w efekcie szkodzi ono całej polskiej gospodarce – zauważa Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów.

CZYTAJ TEŻ: Firmy handlowe bardzo źle znoszą kryzys

Na szczęście jest i druga strona medalu. Uczciwość przedsiębiorców nie zawsze cierpi na pandemii. Wiele firm postanowiło wesprzeć swoich partnerów biznesowych. – Prawie 60 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP w czasie pandemii spotkało się z wyjątkowo etyczną postawą swoich kontrahentów. Co piąty docenił ich dbałość o bezpieczeństwo pracowników. 19 proc. mogło skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia. Kolejne kilkanaście procent przedsiębiorstw doceniło w zachowaniu kontrahentów wyrozumiałość i skłonność do wydłużania terminów płatności bądź rozkładania ich na raty – podkreśla Andrzej Kulik. Prawie połowa przedsiębiorstw, które skorzystały z pomocnej dłoni swoich kontrahentów, wskazała też, że w porównaniu do czasu przed pandemią przybyło etycznych i wykraczających poza zwykłą uczciwość zachowań innych firm. Natomiast 17 proc. obserwuje, że takie gesty pojawiają się rzadziej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Na Bliskim Wschodzie pojawiają się nowe szanse dla producentów żywności

Kuwejt zniósł ograniczenia importowe na polski drób. ZEA są zainteresowane zakupem mięsa halal, a ...

Tu się kształcą polscy milionerzy. Zobacz jaką uczelnię wybrać

Uczelnie techniczne, na czele z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, dominują w czołówce rankingu szkół ...

Szczepienie na koronawirusa to propozycja dla wszystkich Polaków.

Szczepienie na koronawirusa – czy informować pracodawcę?

Szczepienia na koronawirusa przyspieszają. Wkrótce ma ruszyć pilotażowy program szczepień w zakładach pracy. A ...

Przedsiębiorcy ostrzegają: biurokracja bije w patenty

Rejestry Urzędu Patentowego wymagają pilnych zmian. Tak przynajmniej twierdzi Konfederacja Lewiatan, która chce stworzenia ...

Młody pracownik w firmie to zmiany w jego rozliczeniu PIT

Firmy zatrudniające osoby, które nie ukończyły jeszcze 26 lat, muszą pozyskać od tych osób ...

Gigant z branży płatniczej inwestuje w polski start-up

Rodzimy fintech Verestro pozyskał potężnego partnera, który pomoże mu w międzynarodowej ekspansji. W spółkę, ...