Zerowy PIT pod lupą

Fotorzepa, Marta Bogacz

1 sierpnia 2019 r. weszła w życie ustawa o zerowym podatku PIT dla młodych osób. Z jej dobrodziejstw cieszą się osoby poniżej 26 roku życia. Mniejszy entuzjazm wykazują pracodawcy. Co w praktyce oznaczają nowe przepisy dla pracowników i pracodawców?

Ze zwolnienia podatkowego w PIT mogą skorzystać osoby do 26 roku życia, zatrudnione na etatach lub umowach zleceniach. Chodzi o przychody do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł (w 2019 r. do wysokości 35 636,67 zł). Nadwyżka przychodów ponad wspomniane kwoty będzie podlegała opodatkowaniu na ogólnych zasadach, wraz z uwzględnieniem kwoty wolnej od podatku oraz preferencji przewidzianych dla małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci.

Szczegółowe zasady rozliczeń są problematyczne dla pracowników działów kadr i płac. Jak podkreśla Grant Thornton, o ile zmiany i tempo ich wejścia w życie mogą cieszyć osoby objęte zwolnieniem (te bowiem już w sierpniu otrzymają wypłaty nie pomniejszone o zaliczkę na podatek dochodowy), o tyle mniejszy entuzjazm budzą u pracodawców. Ci po raz kolejny w ostatnich miesiącach są zaskakiwani przez ustawodawcę tempem wprowadzania zmian. Tak było z dodatkowym dniem wolnym w listopadzie ubiegłego roku czy rozporządzeniem wprowadzającym zmiany w zakresie prowadzenia dokumentacji pracowniczej pod koniec grudnia 2018 r. Również teraz pracodawcy mają niewiele czasu na przygotowanie się do zmian. Zerowy PIT dla młodych został ogłoszony podczas konwencji programowej PiS w lutym 2019 r. jako element tzw. Piątki Kaczyńskiego. Na początku lipca Sejm uchwalił ustawę, pod koniec lipca prezydent ją podpisał, a dwa dni później nowy akt prawny został opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Gdzie tkwią problemy? Jak wskazują eksperci z Grant Thornton kłopotliwa jest m.in. kwestia dostosowania w tak krótkim czasie narzędzi informatycznych do nowych zasad naliczania podatku. Jeśli dostawcy oprogramowania nie zdążą z poprawkami, cała obsługa wypłat będzie musiała odbywać się ręcznie. Jedno jest pewne: na pewno działom kadrowo-płacowym przybędzie pracy. Szczególnie w dużych firmach, gdzie gros pracowników stanowią osoby do 26 roku życia, które będą chciały skorzystać z nowych przepisów.

Mogą Ci się również spodobać

Jak poradzić sobie na chińskim rynku

Chińczycy w kontaktach biznesowych z zagranicznymi firmami i menadżerami stosują rozmaite sztuczki i chwyty. ...

Startup Plenti przyciągnął inwestorów

Startup Plenti otrzyma wsparcie m.in. od funduszu inwestycyjnego AIP Seed, dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Inwestycja ...

Abramowicz: Trzeba odmrażać kolejne branże

Po pandemii trzeba wrócić do propozycji zmian mających ułatwić i odbiurokratyzować działalność gospodarczą w ...

Niuanse francuskiej etykiety biznesu

Handlując z francuskimi kontrahentami lepiej zaprosić ich na obiad niż obdarować prezentem. Robienie biznesu ...

Ruszyła akcja PIT 2019. Przedsiębiorcy rozliczają się sami

Od soboty 15 lutego Ministerstwo Finansów udostępniło możliwość rozliczania PIT za 2019 rok w ...

Aplikacja z Polski wesprze USA w walce z koronawirusem

Polski startup Immersion na zlecenie amerykańskiego rządu stworzył platformę, która przeszkoli personel medyczny w ...