Polacy boją się chmury

Adobe Stock

Najchętniej z technologii rozwiązań chmurowych korzystają Włosi i Brytyjczycy. Rodzime firmy do chmury przekonują się powoli, a główną przeszkodą w korzystaniu z usług w chmurze są obawy dotyczące bezpieczeństwa danych.

Aż 87 proc. podmiotów w naszym kraju nadal opiera swoją infrastrukturę IT na lokalnych rozwiązaniach, podczas gdy tylko 27 proc. korzysta z rozwiązań chmurowych – wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Aruba Cloud. Głównymi czynnikami zachęcającymi do przejścia do chmury są dostępność usług przez internet (39 proc.), wyższy poziom bezpieczeństwa w obliczu ataków cybernetycznych (38 proc.) i oferowana elastyczność (36 proc.). Niemniej jednak 63 proc. respondentów wskazuje, że główną przeszkodą w korzystaniu z usług w chmurze są obawy dotyczące bezpieczeństwa danych.

W pozostałych europejskich krajach sytuacja wygląda inaczej. Przykładem mogą być Włochy. Przeprowadzone w ciągu ostatnich ośmiu lat kampanie uświadamiające lokalnych przedsiębiorców w zakresie technologii chmurowych okazały się skuteczne. Teraz we Włoszech 82 proc. średnich i dużych organizacji korzysta z co najmniej jednej usługi w chmurze publicznej, a 23 proc. stosuje chmurę jako wsparcie dla lokalnych rozwiązań. Tendencja ta dotyczy nie tylko dużych organizacji, ale także MŚP, które w 74 proc. przypadków uznają chmurę za skuteczny sposób wprowadzania innowacji w firmie.

Innym krajem, który w pełni przekonał się do chmury jest Wielka Brytania. Jeszcze siedem lat temu nawet połowa tamtejszych firm nie korzystała z usług w chmurze. Obecnie odsetek firm, które przeszły na model chumurowy wynosi aż 88 proc.

Można śmiało zakładać, że w Polsce chmura też będzie zyskiwać popularność z uwagi na jej atuty. Paweł Jakubik, członek zarządu polskiego oddziału Microsoftu podkreśla, że nieograniczony dostęp do mocy obliczeniowej, dostępny na „wyciągnięcie klawiatury”, daje biznesowi niespotykane wcześniej możliwości skalowania działalności i jeszcze łatwiejszego dotarcia na kolejne rynki. Bez oparcia w chmurze, przedsiębiorca nie będzie miał możliwości zastosowania najnowszych rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, internet rzeczy czy big data. Technologii, które skutecznie budują przewagę rynkową.

– Dobrym przykładem tego, jak polskie firmy mogą osiągać globalny sukces dzięki wykorzystaniu platformy chmurowej jest firma Synerise – polski startup wykorzystujący sztuczną inteligencję dedykujący swoje rozwiązanie branży handlowej, czy MedApp – polska firma, która dzięki AI i VR rewolucjonizuje kardiologię i kardiochirurgię. Innym przykładem jest Żabka i wdrożona przez nią wspólnie z Microsoft koncepcja sklepu jutra – wskazuje Jakubik.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kompleksowa pomoc dla polskich firm w Wielkiej Brytanii

Bank Gospodarstwa Krajowego otworzył w Londynie zagraniczne przedstawicielstwo. Ma ono m.in. wspierać polskie firmy. ...

Tarcza 4.0. Kluczowe zmiany w prawie pracy – dofinansowanie do wynagrodzeń

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników nieobjętych przestojem lub obniżką etatu to kolejne antykryzysowe rozwiązanie wprowadzone ...

PAIH razem z biznesem w strefach. Agencja pomoże firmom

Polska Agencja Inwestycji i Handlu zachęcona dobrym odbiorem wydarzenia PAIH Forum Biznesu przenosi tę ...

Przewodnik pt. „Z ziemi polskiej do włoskiej. Jak robić biznes z Włochami i we Włoszech” to publikacja przygotowana w ramach PHZ.

Jak robić biznes z Włochami i we Włoszech – przewodnik

Można się już zapoznać z przewodnikiem pt. „Z ziemi polskiej do włoskiej. Jak robić ...

Nowe czy stare dylematy rynku pracy w Polsce?

W 2019 r. w Polsce mieliśmy rynek pracownika. Pandemia wywróciła ten rynek do góry ...

Koronawirus. EBI chce pomóc małym i średnim firmom

EBI wzywa państwa członkowskie Unii do ustanowienia kolejnej gwarancji dla MŚP i spółek o ...