Polacy boją się chmury

Adobe Stock

Najchętniej z technologii rozwiązań chmurowych korzystają Włosi i Brytyjczycy. Rodzime firmy do chmury przekonują się powoli, a główną przeszkodą w korzystaniu z usług w chmurze są obawy dotyczące bezpieczeństwa danych.

Aż 87 proc. podmiotów w naszym kraju nadal opiera swoją infrastrukturę IT na lokalnych rozwiązaniach, podczas gdy tylko 27 proc. korzysta z rozwiązań chmurowych – wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Aruba Cloud. Głównymi czynnikami zachęcającymi do przejścia do chmury są dostępność usług przez internet (39 proc.), wyższy poziom bezpieczeństwa w obliczu ataków cybernetycznych (38 proc.) i oferowana elastyczność (36 proc.). Niemniej jednak 63 proc. respondentów wskazuje, że główną przeszkodą w korzystaniu z usług w chmurze są obawy dotyczące bezpieczeństwa danych.

W pozostałych europejskich krajach sytuacja wygląda inaczej. Przykładem mogą być Włochy. Przeprowadzone w ciągu ostatnich ośmiu lat kampanie uświadamiające lokalnych przedsiębiorców w zakresie technologii chmurowych okazały się skuteczne. Teraz we Włoszech 82 proc. średnich i dużych organizacji korzysta z co najmniej jednej usługi w chmurze publicznej, a 23 proc. stosuje chmurę jako wsparcie dla lokalnych rozwiązań. Tendencja ta dotyczy nie tylko dużych organizacji, ale także MŚP, które w 74 proc. przypadków uznają chmurę za skuteczny sposób wprowadzania innowacji w firmie.

Innym krajem, który w pełni przekonał się do chmury jest Wielka Brytania. Jeszcze siedem lat temu nawet połowa tamtejszych firm nie korzystała z usług w chmurze. Obecnie odsetek firm, które przeszły na model chumurowy wynosi aż 88 proc.

Można śmiało zakładać, że w Polsce chmura też będzie zyskiwać popularność z uwagi na jej atuty. Paweł Jakubik, członek zarządu polskiego oddziału Microsoftu podkreśla, że nieograniczony dostęp do mocy obliczeniowej, dostępny na „wyciągnięcie klawiatury”, daje biznesowi niespotykane wcześniej możliwości skalowania działalności i jeszcze łatwiejszego dotarcia na kolejne rynki. Bez oparcia w chmurze, przedsiębiorca nie będzie miał możliwości zastosowania najnowszych rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, internet rzeczy czy big data. Technologii, które skutecznie budują przewagę rynkową.

– Dobrym przykładem tego, jak polskie firmy mogą osiągać globalny sukces dzięki wykorzystaniu platformy chmurowej jest firma Synerise – polski startup wykorzystujący sztuczną inteligencję dedykujący swoje rozwiązanie branży handlowej, czy MedApp – polska firma, która dzięki AI i VR rewolucjonizuje kardiologię i kardiochirurgię. Innym przykładem jest Żabka i wdrożona przez nią wspólnie z Microsoft koncepcja sklepu jutra – wskazuje Jakubik.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pracownik z Ukrainy musi otrzymać PIT-11

Jeśli pracownik z Ukrainy jest zatrudniony w Polsce na umowę o pracę i przebywa ...

Koronawirus. Co daje tarcza antykryzysowa 2.0

Prezydent podpisał drugą specustawę związaną z pandemią koronawirusa. Po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw wejdzie ...

Małe i średnie firmy mile widziane w przetargach

Rząd chce doprowadzić do zwiększenia liczby małych i średnich firm startujących w przetargach publicznych. ...

Więcej pieniędzy na pożyczki płynnościowe. Więcej firm skorzysta

Do przedsiębiorców trafi co najmniej 150 mln zł więcej, choć póki co nabór wniosków ...

Koronawirus. Zaskakująca liczba działających przedsiębiorstw

Od miesiąca rośnie liczba aktywnych firm. Z najnowszych danych z CEIDG wynika, że liczba ...

Zdradzieckie telefony do firm

W ostatnim czasie znacznie zwiększyła się liczba ataków z wykorzystaniem zagranicznych numerów telefonów. Problem ...