Polski biznes wciąż nie jest 4.0

Polskie firmy za mało inwestują w Internet Rzeczy i Przemysł 4.0
Pexels

Pojęcia Internetu Rzeczy i Przemysł 4.0 są w ostatnich latach odmieniane przez wszystkie przypadki. Jednak statystyki są bezwzględne. Zachodnie przedsiębiorstwa już korzystają lub w wkrótce zaczną korzystać z tych rozwiązań. A w Polsce wciąż niewiele firm decyduje się na inwestycje w takie technologie.

Internet Rzeczy to branża warta setki miliardów dolarów (w 2022 r. ma to być 640 mld dol. – szacuje firma badawcza MarketsandMarkets). Częścią tego sektora jest Przemysłowy Internet Rzeczy – Industrial Internet of Things (IIoT). Jest to technologia Internetu Rzeczy przeznaczona m.in. dla biznesu i przemysłu.

Według badań instytutu Statista, wartość tej branży w samych tylko Stanach Zjednoczonych wzrośnie w ciągu najbliższych trzech lat o ok. 25 proc. – z 50 do 75 mld dol. Wynika to z faktu, że aż 45 proc. tamtejszych fabryk i zakładów wprowadziło już rozwiązania opierające się na IoT. A kolejne 22 proc. ma zamiar zrobić to w przeciągu roku – podaje Forrester Research.

Internet Rzeczy wkracza do firm

Eksperci twierdzą, że obecnie rozwiązania IIoT stają się podstawą tworzenia nowoczesnych fabryk i obszarów przemysłowych.

– Przemysłowy Internet Rzeczy pozwala nie tylko na komunikację między maszynami. Ale co istotniejsze, dostarcza osobom zarządzającym informacje, które pomagają podejmować trafniejsze, strategiczne decyzje dotyczące optymalizacji pracy i rozwoju biznesu – mówi Maciej Lipiński z firmy BCAST, zajmującej się m.in. budową rozwiązań IoT dla przedsiębiorstw.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy boją się chmury

W unijnym rankingu gospodarki cyfrowej DESI 2019 r. Polska znajduje się na odległym, trzecim od końca miejscu. I to zarówno w ogólnym zestawieniu, jak i pod kątem cyfryzacji biznesu. Co gorsza, od lat nasze miejsce nie uległo zmianie.

Na tak niskie notowania Polski w tej dziedzinie wpływa wiele czynników. To m.in. relatywnie niewielka liczba przedsiębiorstw korzystających z Big Data, Data Mining, Machine Learning, używających rozwiązań chmurowych w stopniu zaawansowanym czy też właśnie korzystających z technologii IoT.

Analitycy podkreślają, że cyfrowe zaległości mają duże znaczenie. Bo to właśnie teraz zagraniczne przedsiębiorstwa zyskują przewagę konkurencyjną dzięki implementacji nowych technologii, w tym przemysłowego IoT.

– Zapóźnienia polskich firm na tym etapie mogą być trudne do nadrobienia w przyszłości – przestrzega Maciej Lipiński.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kontrola służbowej poczty elektronicznej

Urząd Ochrony Danych Osobowych opublikował wytyczne dotyczące możliwości kontroli służbowej poczty elektronicznej pracowników oraz ...

Koronawirus. Czy firma w restrukturyzacji skorzysta ze specustawy?

Przedsiębiorcy w restrukturyzacji powinni mieć możliwość korzystania ze wsparcia w ramach specustawy. Tak uważa ...

Koronawirus. Dla kogo postojowe? Minister wyjaśnia

Co oznacza przestój w biznesie? Kiedy z postojowego mogą skorzystać przedsiębiorcy? I czy przysługuje ...

Mięso w miejscu pracy - czy można zakazać jego spożywania?

Mięso w miejscu pracy – czy można zakazać jego spożywania?

Czy możliwy jest kompletny zakaz spożywania posiłków mięsnych w miejscu pracy? Prawnik wyjaśnia. Pytanie: ...

Koronawirus a płynność finansowa firm. Jak zapobiegać upadłości?

Zanim przedsiębiorca zdecyduje się na ogłoszenie upadłości może podjąć inne kroki w celu ratowania ...

Plynność finansowa nie jest prosta do utrzymania w okresie pandemii.

Płynność finansowa – firmy coraz bardziej niewypłacalne

Płynność finansową masowo tracą firmy najmniejsze, często rodzinne, będące jednocześnie już wiele lat na ...