Polska firma w elitarnym gronie

Tak mają wyglądać satelity z projektu PROBA-3 Europejskiej Agencji Kosmicznej. Będą one badać aktywność Słońca
zdjęcie: ESA

Creotech Instruments doceniony. Firma wysoko w rankingu 50 najszybciej rozwijających się spółek technologicznych w regionie.

Creotech Instruments jest jedyną polską spółką z branży kosmicznej w zestawieniu najprężniej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej. W latach 2015–2018 podwarszawska spółka osiągnęła średni roczny wzrost na poziomie 599 proc. To uplasowało ją w tym roku na 32. miejscu w zestawieniu The Deloitte Technology Fast 50™ Central Europe. A tworzą je specjaliści z firmy doradczej Deloitte. W poprzednim rankingu Creotech zajmował 43. lokatę.

– Ranking pokazał, że firma prowadzi długofalową i rzetelną politykę, która owocuje trwałymi wzrostami. Zostaliśmy najwyżej ocenieni wśród wszystkich firm z branży kosmicznej w naszym regionie – mówi dr hab. Grzegorz Brona, współzałożyciel Creotech Instruments.

Kosmiczne projekty

W uzasadnieniu specjaliści z Deloitte podkreślili, że założona przez polskich naukowców firma rozwija umiejętności projektowania i budowania wysokiej jakości systemów elektronicznych. Bierze też udział w wielu prestiżowych projektach kosmicznych. Od elektroniki pomagającej szukać śladów życia na Marsie, przez badania tajemniczych rozbłysków w zewnętrznych częściach ziemskiej atmosfery, po tropienie potencjalnie groźnych obiektów krążących wokół naszej planety.

CZYTAJ TAKŻE:FindAir tworzy technologię do walki z astmą

Creotech specjalizuje się też w produkcji zaawansowanych komponentów do instrumentów badawczych. I wytwarza je dla tak znanych instytucji, jak CERN, GSI (The Geosynthetic Institute) czy DESY (Niemiecki Synchrotron Elektronowy).

Wysokie miejsce spółki w rankingu The Deloitte Technology Fast 50™ Central Europe wiąże się m.in. z szeregiem projektów, jakie firma prowadziła na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wśród nich był opiewający na ponad 4 mln zł udział w projekcie PROBA-3. W jego ramach od 2021 roku para satelitów ma badać aktywność Słońca.

Długofalowe działania

W 2018 roku firma rozpoczęła realizację opiewającego na 50 mln zł projektu CreoDias. Obejmuje on przechowywanie i przetwarzanie olbrzymiej ilości cennych danych satelitarnych europejskiej konstelacji satelitarnej Copernicus. Creotech Instruments jest również na finiszu prac związanych z HyperSat. To uniwersalna platforma satelitarna dla urządzeń o masie od 10 do 60 kg. Podsystemy platformy trafią na rynek w 2021 roku.

W tym roku firma wygrała konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. A jego celem było stworzenie systemów softwarowych, systemu monitoringu ruchu w przestrzeni oraz mobilnych stacji przetwarzania danych dla dronów.

CZYTAJ TAKŻE:Co potrafią innowatorzy z Mazowsza

– Działamy długofalowo i inwestujemy w dziedziny przyszłościowe, co pozwala nam wierzyć w stały wzrost przychodów spółki. Jesteśmy przekonani, że kolejnym kołem zamachowym rozwoju Creotech Instruments będzie platforma satelitarna HyperSat, która jest najlepszą odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie światowego rynku na mikrosatelity – podsumowuje Grzegorz Brona.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

200 mln zł na innowacje w stoczniach

Jeszcze tylko przez trzy tygodnie przedsiębiorcy i ich konsorcja zainteresowane dotacjami na innowacje w ...

Polskie kosmetyki szukają pomocy. Chcą podbić świat

O prawie 9 proc., do 13,7 mld zł, zwiększył się w ubiegłym roku eksport ...

Przedsiębiorcy zyskali czas na wybór sposobu rozliczeń z fiskusem

Od 1 stycznia 2019 r. podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają więcej czasu na wybór ...

Za zakup kasy fiskalnej on-line jest ulga

Przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy instalują kasy fiskalne na potrzeby prowadzonej firmy lub wymieniają ...

Podatek obrotowy już od września. Żywność będzie jeszcze droższa

Polska nie chce dłużej czekać z pobieraniem daniny od sprzedawców detalicznych. To, kiedy podatek ...

HiTech Zone chce wspierać ekspansję MSP w Chinach

Polski klaster technologiczny HiTech Zone chce wspierać przedsiębiorców z małych i średnich firm, którzy ...