Potrójne kosmiczne dofinansowanie dla Creotech Instruments

Creotech Instruments zdobyło niemal 26,5 mln zł dofinansowania z NCBR. Konkursowe dotacje spółka wykorzysta do rozwoju technologii w trzech projektach kosmicznych.

Publikacja: 15.11.2019 09:24

Platforma satelitarna HyperSat, nad którą pracuje właśnie Creotech. Jej premiera ma nastąpić w przys

Platforma satelitarna HyperSat, nad którą pracuje właśnie Creotech. Jej premiera ma nastąpić w przyszłym roku

Foto: mat. pras.

Na prawie 26,5 miliona złotych opiewa rekomendacja finansowa dla projektów technologicznych złożonych przez spółkę Creotech Instruments. Firma jako jedyna spośród zgłoszonych do konkursu „Ścieżka dla Mazowsza” Narodowego Centrum Badań i Rozwoju otrzymała dofinansowanie aż do trzech projektów.

– Nasza recepta na sukces to rozpoznanie potrzeb rynku, współpraca z renomowanymi partnerami oraz najnowocześniejsza, najbardziej przełomowa technologia, którą jesteśmy w stanie przetransferować ze sfery idei do realnych, rzeczywistych urządzeń – mówi Jacek Kosiec, prezes Creotech Instruments.

Moduł napędowy dla satelitów

Spółka wygrała dofinansowanie do trzech projektów technologicznych.

Pierwszym z nich jest model inżynieryjny satelitarnego modułu napędowego. Firma przygotowuje go we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa. Moduł napędowy przeznaczony jest dla satelitów o masach do 200 kg.

Umożliwi im zmianę wysokości orbity, korekcję perturbacji orbitalnych czy wykonywanie manewrów dla uniknięcia zderzenia ze śmieciami kosmicznymi. Moduł umożliwi również skomplikowane manewry służące m.in. do obniżenia orbity celem zwiększenia jakości zobrazowań satelitarnych (satelity obserwacyjne) lub zwiększenia wydajności łączności (satelity telekomunikacyjne). A także prowadzenia w przyszłości misji serwisowych na orbicie.

CZYTAJ TAKŻE: Polska firma w elitarnym gronie

Moduł ma współpracować z tworzoną przez firmę nowoczesną platformą satelitarną HyperSat. Docelowo ma umożliwić nie tylko operowanie satelitą na niskich orbitach, ale również pozwolić na udanie się w odległy Kosmos.

Dla ochrony przed kosmicznymi śmieciami

Drugi projekt to zautomatyzowany system optycznej obserwacji i śledzenia obiektów w przestrzeni kosmicznej. Opiera się on na skaningu laserowym. Ten innowacyjny system bezpieczeństwa związany z detekcją śmieci kosmicznych ma być umieszczany bezpośrednio na satelitach.

Pozwoli wyposażonym w niego satelitom na uniknięcie kolizji zarówno z innymi satelitami, jak i kosmicznymi śmieciami. System będzie automatycznie przeczesywać przestrzeń. I gdy wykryje kosmiczny odpadek, którego trajektoria może zagrozić bezpieczeństwu, satelita będzie mógł odpalić silniki i zmienić kurs tak, by nie doszło do kolizji. A groźne są nawet niewielkie śmieci. Gdyż lecąc z dużą prędkością przy zderzeniu z satelitą mogą uszkodzić jego kluczowe elementy lub całkowicie uniemożliwić jego funkcjonowanie.

CZYTAJ TAKŻE: CloudFerro z kontraktem dla niemieckiej agencji kosmicznej

Obecnie niemożliwe jest śledzenie małych obiektów czujnikami umieszczonymi na Ziemi. Nie ma również na rynku rozwiązania umożliwiającego wykrycie ryzyka kolizji w czasie rzeczywistym bezpośrednio przez satelitę. Tworzony przez Creotech Instruments w konsorcjum z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych system będzie zdolny wykrywać kosmiczne śmieci wielkości 1×1 cm.

Szybka kamera

Trzecie rozwiązanie to szybka kamera astronomiczna. Jest ona oparta na czujniku obrazowania w technologii sCMOS. To jedyny projekt złożony samodzielnie przez Creotech Instruments.

Dzięki możliwości przetwarzania obrazu już na poziomie kamery oraz systemowi pracy autonomicznej, pozwoli on na znaczne usprawnienie metod obserwacji przestrzeni kosmicznej w bliskim otoczeniu Ziemi. A chodzi o wykrywanie i przewidywanie różnorodnych zagrożeń dla ludzi i mienia, mających źródło w przestrzeni kosmicznej.

CZYTAJ TAKŻE: Nanoxo i jego innowacyjna technologia z inwestorem

Takimi zagrożeniami mogą być np. śmieci kosmiczne, planetoidy, zderzenia satelitów lub ich wtargnięcia w atmosferę ziemską. System może również służyć wykrywaniu zagrożeń o charakterze militarnym poprzez detekcję, śledzenie oraz identyfikację różnego rodzaju obiektów w przestrzeni kosmicznej.

Materiał Partnera
Wskaźnik Zdrowia Organizacji docenia Wartę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Promocyjny
Zaufanie i wartość reputacji w partnerstwach biznesowych – nadchodzi Przemysł 4.0
Materiał partnera
Eksperci z SAPERE dołączyli do EY
Materiał Promocyjny
AI w szkoleniach językowych dla pracowników
Materiał partnera
Rozgrywka o fotel lidera w produkcji żywności zrównoważonej już trwa