Eksperci radzą przedsiębiorcom

Adobe Stock

Jak dbać o swoją własność intelektualną. Co jest utworem. Jaką ochronę daje prawo autorskie. Co można opatentować. Jaka reklama jest nieuczciwa lub zakazana. Na te i wiele innych pytań odpowiadają w Gdyni przedsiębiorcom eksperci.

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny (PPNT) w Gdyni zaprasza przedsiębiorców na bezpłatne konsultacje. Dotyczą one obszarów związanych z prawem autorskim, patentami i prawem konkurencji.

Codziennie odbędą się konsultacje dotyczące innego obszaru. W poniedziałek konsultacje będą obejmować informację patentową. We wtorek prawo autorskie. W środę informacji będzie udzielać rzecznik patentowy. A w czwartek tematem będzie prawo konkurencji.

Dowiedz się, czego dotyczą patenty

Już w poniedziałek w PPNT Gdynia można dowiedzieć się, jak dbać o swoją własność intelektualną. Jak podaje PPNT, można uzyskać odpowiedzi m.in. na pytanie, jak chronić logo, nazwę, wygląd produktu, rozwiązanie techniczne.

CZYTAJ TAKŻE: Jak się nie umawiać

A także jak dokonać zgłoszenia do Urzędu Patentowego RP. Jakie są koszty zgłoszenia i utrzymania ochrony dla znaków, wzorów, wynalazków w procedurach krajowej, regionalnej, międzynarodowej. Gdzie i jak szukać informacji o podlegających ochronie znakach, wzorach, wynalazkach. Wreszcie, co można zrobić, gdy ktoś narusza nasze prawa.

Konsultacje kierowane są do osób, które prowadząc biznes chcą skutecznie wykorzystywać swoą własność intelektualną i nie naruszać przy tym cudzych praw wyłącznych.

Co chroni prawo autorskie

We wtorek w PPNT Gdynia można uzyskać informacje i porady dotyczące prawa autorskiego. Zaczynając, jak wskazują eksperci PPNT, od podstawowego pytania, co jest utworem chronionym prawem.

Jak również jaką ochronę daje prawo autorskie i jak długo ona trwa. Jakie elementy dzieła są chronione, a które można kopiować. Kiedy mamy do czynienia z inspiracją, a kiedy już z kopiowaniem.

CZYTAJ TAKŻE: Jarosińska-Jedynak: Chcemy rozszerzyć definicję MŚP

Odpowiedzi można także szukać na pytania i wątpliwości dotyczące licencji. Jak skutecznie jej udzielić.  Na co właściwie zezwala posiadana umowa licencyjna / przenosząca prawa. I czym w umowie są pola eksploatacji. Na jakiej zasadzie używać materiałów udostępnionych na otwartych licencjach (Creative Commons).

Te konsultacje PPNT kieruje do przedsiębiorców, którzy prowadząc firmę zastanawiają się, czy działania ich lub innych podmiotów nie łamią prawa.

Porady rzecznika patentowego

Środa jest dniem, w którym na pytania przedsiębiorców odpowie rzecznik patentowy. Zatem przedmiotem konsultacji jest patentowanie wynalazków, ochrona wzorów przemysłowych oraz znaków towarowych. Poczynając od kwestii, jakie rozwiązania mogą podlegać ochronie. I który jej rodzaj w danym przypadku będzie najskuteczniejszy oraz z jakimi kosztami należy się liczyć.

CZYTAJ TAKŻE: Faktura do paragonu na nowych zasadach

Ale także co można patentować, a czego nie. Jeśli rozwiązania nie można opatentować – jakie są inne możliwości. Ile trwa i ile kosztuje uzyskanie patentu na wynalazek. Jak chronić logo lub nazwę firmy.

Co wolno w wolnej konkurencji

Z kolei tematem przewodnim konsultacji czwartkowych jest prawo konkurencji. Eksperci wyjaśnią m.in. czy i kiedy można kopiować cudze pomysły. Jaka reklama jest nieuczciwa lub zakazana.

Można będzie także uzyskać odpowiedź na pytanie, jak chronić tajemnicę przedsiębiorstwa. Oraz co można powiedzieć klientom o usługach konkurentów, a co będzie niedozwolone. Co robić, gdy ktoś podszywa się pod daną firmę lub naśladuje wygląd produktu . Wreszcie, co grozi, jeśli ktoś takie praktyki zarzuca naszej firmie.

CZYTAJ TAKŻE: 5 najczęstszych błędów w promocji polskiej żywności w Chinach

Bezpłatne indywidualne konsultacje

Wszystkie wymienione wyżej konsultacje odbywają się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w formie indywidualnej. Trwają 30 minut. Konsultacje są bezpłatne.

Jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Dzienny limit miejsc wynosi bowiem dziesięć osób.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przepisy o podatku u źródła przesunięte do stycznia

Przedsiębiorcy nie muszą stosować znowelizowanych przepisów podatkowych (PIT i CIT) w zakresie poboru podatku ...

Dubaj, ZEA. Wkrótce Forum Polska-ZEA

Forum Polska–ZEA dla zainteresowanych Bliskim Wschodem

Tegoroczna edycja forum biznesowego Polska-Zjednoczone Emiraty Arabskie odbędzie się online 26 listopada. Przedsiębiorcy zainteresowani ...

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: co z wynagrodzeniami

Czy pracodawca musi zapłacić wynagrodzenie pracownikom, którzy nie będą mogli wykonywać pracy zdalnej? A ...

Czy grożą nam niższe wynagrodzenia na pracy zdalnej?

Niższe wynagrodzenia na pracy zdalnej? Prawnik wyjaśnia

Polecenie wykonywania pracy zdalnej nie może stanowić samoistnej podstawy dla pracodawcy do obniżenia należnego ...

Z wpłat do PFRON zwolnione są m.in. placówki dyplomatyczne

Deklaracja roczna do PFRON. Kto i do kiedy musi ją składać?

Przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy mają ...

Eksport polskiej żywności wzrósł o 6 proc. pomimo pandemii

Do producentów żywności wracają zamówienia z zagranicy, które wiosną zanotowały rekordowy spadek w historii. ...