Koronawirus. Rząd zamyka część sklepów oraz restauracje, bary i kawiarnie

Ważne informacje związane z pandemią koronawirusa
AdobeStock

Zagrożenie koronawirusem coraz mocniej uderza w przedsiębiorców. Rząd zdecydował o zamknięciu od północy w nocy z piątku na sobotę części sklepów w galeriach handlowych. A także wszystkich restauracji, barów i kawiarni. Jednak mogą one sprzedawać na wynos i na dowóz.

W obliczu zagrożenia koronawirusem rząd zdecydował się wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. W konsekwencji zdecydował także o zamknięciu od północy w nocy z piątku na sobotę części sklepów w centrach i galeriach handlowych. Ograniczenie to dotyczy niektórych branż.

Jakich sklepów dotyczy ograniczenie

Chodzi o sklepy sprzedające m.in. odzież i tekstylia, obuwie i wyroby skórzane, meble, sprzęt RTV i AGD czy o księgarnie. W galeriach i centrach handlowych normalnie działają sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Gorąca linia dla firm zrzeszonych w Business Centre Club

Jak podkreśla rząd, pozostają otwarte wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów znajdujące się poza centrami lub galeriami handlowymi. Normalnie działają też banki i placówki finansowe.

Ograniczenie działalności objęło także wszystkie restauracje, bary i kawiarnie. Chodzi o zakaz spożywania posiłków na miejscu. Restauracje, bary i kawiarnie nadal mogą sprzedawać jedzenie. Posiłki nadal można kupować na wynos lub z dostawą.

Szczegółowe informacje o nowych ograniczeniach można znaleźć tu.

Ministerstwo Zdrowia, Państwowa Inspekcja Sanitarna i NFZ przypominają także, jak się zachowywać, by zapobiegać zakażeniu: Podstawowe wskazówki profilaktyczne ws. koronawirusa

Działania prewencyjne

– To jest ostatni moment na zdecydowane działania, nie mamy już czasu na półśrodki – mówił w piątek Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Dodał, że nadal jest szansa na opanowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Podkreślił, że we Włoszech jest ponad 17 tys. zakażeń, w Hiszpanii ponad 4 tys., a w Polsce 68 (taki był bilans w piątek).

W sobotę rano Ministerstwo Zdrowia podało na Twitterze, że w Polsce są trzy nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Wyniki dotyczą dwóch osób z woj. pomorskiego (Gdańsk) i jednej z opolskiego (Opole). Łącznie zakażone koronawirusem są 84 osoby. Dwie osoby zmarły.

CZYTAJ TAKŻE: Skarbówka uwzględni koronawirusa przy płatności podatków

– Czasami lek jest gorzki, a zabieg czy operacja trudna, ale prowadzi do poprawy zdrowia – zaznaczył Łukasz Szumowski. Od tego, jak się teraz zachowamy zależy los nas wszystkich, naszych najbliższych – podkreślał.

Najprostszą i najważniejszą profilaktyką przed koronawirusem jest mycie rąk

Unikać dużych skupisk ludzi

Działając prewencyjnie rząd zdecydował także o zamknięciu siłowni, basenów, klubów fitness i tanecznych oraz muzeów, bibliotek i kin. Powodem jest to, że duże skupiska ludzi są środowiskiem sprzyjającym rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Ograniczenia dotyczące sklepów w galeriach i centrach handlowych mają na razie obowiązywać przez 14 dni. A punkty gastronomiczne będą zamknięte do czasu zabezpieczenia sytuacji sanitarnej, kiedy to uchylone zostanie rozporządzenie Ministra Zdrowia.

CZYTAJ TAKŻE: BGK wesprze firmy w związku z koronawirusem

We wtorek Ministerstwo Rozwoju ma przedstawić projekt specustawy zawierającej pakiet szerokich działań osłonowych dla przedsiębiorców, których działalność biznesowa została dotknięta przez zagrożenie koronawirusem.

Przypomnijmy, że wcześniej rząd zdecydował o zawieszeniu zajęć w żłobkach, przedszkolach, szkołach i na uczelniach. Wszystkie te działania są możliwe dzięki tzw. specustawie – ustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa. Niezbędne i bieżące informacje można znaleźć na stronie gov.pl/koronawirus.

Co powinieneś wiedzieć

Od kiedy obowiązuje ograniczenie w działalności niektórych sklepów oraz gastronomii?

Od północy z piątku na sobotę (13/14 marca).

Czy ograniczenie handlu dotyczy sklepów spożywczych?

Nie, wszystkie sklepy spożywcze są normalnie otwarte. Dotyczy to także placówek w centrach i galeriach handlowych.

Czy restauracje, kawiarnie i bary zostały całkowicie zamknięte?

Nie, zakaz dotyczy tylko jedzenia na miejscu. Wszystkie te lokale gastronomiczne mogą sprzedawać jedzenie na wynos lub z dostawą.

Mogą Ci się również spodobać

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: pracownik nie chce nosić maseczki, co wtedy?

Co pracodawca może zrobić z pracownikiem odmawiającym stosowania środków ochrony osobistej – wyjaśnia radca ...

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: odmowa przyjścia do pracy

Czy pracownik może odmówić przyjścia do pracy w związku z pandemią koronawirusa – wyjaśniają ...

Trenerzy biznesu nadal potrzebni

Tempo zmian w gospodarce, w firmach i na rynku pracy zwiększa popyt na specjalistów ...

Kontrola służbowej poczty elektronicznej

Urząd Ochrony Danych Osobowych opublikował wytyczne dotyczące możliwości kontroli służbowej poczty elektronicznej pracowników oraz ...

Koronawirus. Gdzie firmy mogą szukać wsparcia

W obecnym trudnym okresie pandemii w działania na rzecz walki z koronawirusem włączył się ...

Warsztaty o RODO dla przedsiębiorców

W piątek 16 stycznia Park Naukowo-Technologiczny w Opolu zaprasza firmy na warsztaty dotyczące przetwarzania ...