Koronawirus. Rząd zamyka część sklepów oraz restauracje, bary i kawiarnie

Ważne informacje związane z pandemią koronawirusa
AdobeStock

Zagrożenie koronawirusem coraz mocniej uderza w przedsiębiorców. Rząd zdecydował o zamknięciu od północy w nocy z piątku na sobotę części sklepów w galeriach handlowych. A także wszystkich restauracji, barów i kawiarni. Jednak mogą one sprzedawać na wynos i na dowóz.

W obliczu zagrożenia koronawirusem rząd zdecydował się wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. W konsekwencji zdecydował także o zamknięciu od północy w nocy z piątku na sobotę części sklepów w centrach i galeriach handlowych. Ograniczenie to dotyczy niektórych branż.

Jakich sklepów dotyczy ograniczenie

Chodzi o sklepy sprzedające m.in. odzież i tekstylia, obuwie i wyroby skórzane, meble, sprzęt RTV i AGD czy o księgarnie. W galeriach i centrach handlowych normalnie działają sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Gorąca linia dla firm zrzeszonych w Business Centre Club

Jak podkreśla rząd, pozostają otwarte wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów znajdujące się poza centrami lub galeriami handlowymi. Normalnie działają też banki i placówki finansowe.

Ograniczenie działalności objęło także wszystkie restauracje, bary i kawiarnie. Chodzi o zakaz spożywania posiłków na miejscu. Restauracje, bary i kawiarnie nadal mogą sprzedawać jedzenie. Posiłki nadal można kupować na wynos lub z dostawą.

Szczegółowe informacje o nowych ograniczeniach można znaleźć tu.

Ministerstwo Zdrowia, Państwowa Inspekcja Sanitarna i NFZ przypominają także, jak się zachowywać, by zapobiegać zakażeniu: Podstawowe wskazówki profilaktyczne ws. koronawirusa

Działania prewencyjne

– To jest ostatni moment na zdecydowane działania, nie mamy już czasu na półśrodki – mówił w piątek Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Dodał, że nadal jest szansa na opanowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Podkreślił, że we Włoszech jest ponad 17 tys. zakażeń, w Hiszpanii ponad 4 tys., a w Polsce 68 (taki był bilans w piątek).

W sobotę rano Ministerstwo Zdrowia podało na Twitterze, że w Polsce są trzy nowe potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Wyniki dotyczą dwóch osób z woj. pomorskiego (Gdańsk) i jednej z opolskiego (Opole). Łącznie zakażone koronawirusem są 84 osoby. Dwie osoby zmarły.

CZYTAJ TAKŻE: Skarbówka uwzględni koronawirusa przy płatności podatków

– Czasami lek jest gorzki, a zabieg czy operacja trudna, ale prowadzi do poprawy zdrowia – zaznaczył Łukasz Szumowski. Od tego, jak się teraz zachowamy zależy los nas wszystkich, naszych najbliższych – podkreślał.

Najprostszą i najważniejszą profilaktyką przed koronawirusem jest mycie rąk

Unikać dużych skupisk ludzi

Działając prewencyjnie rząd zdecydował także o zamknięciu siłowni, basenów, klubów fitness i tanecznych oraz muzeów, bibliotek i kin. Powodem jest to, że duże skupiska ludzi są środowiskiem sprzyjającym rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Ograniczenia dotyczące sklepów w galeriach i centrach handlowych mają na razie obowiązywać przez 14 dni. A punkty gastronomiczne będą zamknięte do czasu zabezpieczenia sytuacji sanitarnej, kiedy to uchylone zostanie rozporządzenie Ministra Zdrowia.

CZYTAJ TAKŻE: BGK wesprze firmy w związku z koronawirusem

We wtorek Ministerstwo Rozwoju ma przedstawić projekt specustawy zawierającej pakiet szerokich działań osłonowych dla przedsiębiorców, których działalność biznesowa została dotknięta przez zagrożenie koronawirusem.

Przypomnijmy, że wcześniej rząd zdecydował o zawieszeniu zajęć w żłobkach, przedszkolach, szkołach i na uczelniach. Wszystkie te działania są możliwe dzięki tzw. specustawie – ustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa. Niezbędne i bieżące informacje można znaleźć na stronie gov.pl/koronawirus.

Co powinieneś wiedzieć

Od kiedy obowiązuje ograniczenie w działalności niektórych sklepów oraz gastronomii?

Od północy z piątku na sobotę (13/14 marca).

Czy ograniczenie handlu dotyczy sklepów spożywczych?

Nie, wszystkie sklepy spożywcze są normalnie otwarte. Dotyczy to także placówek w centrach i galeriach handlowych.

Czy restauracje, kawiarnie i bary zostały całkowicie zamknięte?

Nie, zakaz dotyczy tylko jedzenia na miejscu. Wszystkie te lokale gastronomiczne mogą sprzedawać jedzenie na wynos lub z dostawą.

Mogą Ci się również spodobać

Zasady eksportu do Wielkiej Brytanii zmieniły się po 1 stycznia 2021 r..

Wywóz towarów z Polski do Wielkiej Brytanii po brexicie

Jakie są konsekwencje wywozu towarów z Polski na Wyspy Brytyjskie po brexicie na gruncie ...

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: mierzenie temperatury

Jak wygląda sprawa pomiaru temperatury u pracowników w firmie? Czy pracodawca ma do tego ...

Polskie firmy radzą sobie coraz lepiej we Francji

Polsko-francuskie relacje gospodarcze, w kontrze do stosunków politycznych, mają się bardzo dobrze. Francja jest ...

EFL oferuje młodym przedsiębiorcom leasing na zakup aut osobowych.

Leasing dla startupów IT. EFL wspiera nowe firmy

Startupy IT mogą liczyć na finansowanie w Europejskim Funduszu Leasingowym. Przedsiębiorcy mogą sfinansować auta ...

ZUS zwróci pieniądze przedsiębiorcom

Niemal 150 tys. przedsiębiorców uzyska automatycznie większą pomoc z ZUS. To efekt interwencji rzecznika ...

Raj podatkowy? Resort finansów zażąda wyjaśnień.

Kontrahent z raju podatkowego? Fiskus zażąda wyjaśnień

Przedsiębiorcy zawierający transakcje z podmiotami, które mają siedziby w kraju uznanym za raj podatkowy, ...