Koronawirus. Ministerstwo Finansów ma pakiet wsparcia dla podatników

Rząd przygotowuje rozwiązania wspierające przedsiębiorców
adobestock

Pakiet Ministerstwa Finansów zawiera kilkanaście propozycji. Rozwiązana te mają wesprzeć biznes w związku z kryzysem wywołanym chorobą COVID-19.

Przesunięcie części terminów podatkowych, odroczenie wejścia w życie niektórych przepisów, zmiany w rozliczaniu strat. To tylko niektóre z propozycji, które w ramach swojej części opracowało Ministerstwo Finansów. Rozwiązania te mają znaleźć się w specustawie ratującej polską gospodarkę przed skutkami koronawirusa.

Straty do odliczenia

Podstawowa kwestia w związku z pandemią to wstrzymanie działania biznesu. To oznacza brak dochodów, a nawet notowanie strat.

W związku z tym przedsiębiorcy mają zyskać przede wszystkim możliwość rozliczania wstecz strat w PIT i CIT. Propozycja resortu finansów przewiduje, że stratę poniesioną w 2020 r. podatnicy będą mogli odliczyć od dochodu uzyskanego w 2019 r. W tym celu, podatnicy złożą korektę zeznania za 2019 r.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus wpłynie na badanie sprawozdań finansowych za 2019 r.

Będą tak mogły zrobić te osoby, których przychody osiągnięte w 2020 r. spadną o co najmniej 50 proc. w stosunku do przychodów osiągniętych w 2019 r. Odliczyć od dochodu z 2019 r. będzie można stratę do wysokości 5 mln zł (nadwyżka będzie odliczana w kolejnych latach).

Niektóre terminy zostaną wydłużone

Nadzwyczajna sytuacja związana z COVID-19 przypadła na okres rozliczeń rocznych – CIT i PIT. A także na moment rozliczeń innych podatków.

Oczywiście nie oznacza to, że Ministerstwo Finansów zwolni przedsiębiorców z tych obowiązków. Resort zaplanował jednak odroczenie pewnych terminów.

Wśród nich jest przedłużenie terminu do zapłacenia podatku minimalnego od nieruchomości komercyjnych za miesiące marzec–maj 2020 r. do 20 lipca 2020 r. Z możliwości tej będą mogli skorzystać podatnicy, których przychody w danym miesiącu w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku podatkowego będą niższe o co najmniej 50 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Wsparcie rządu będzie zależeć od wielkości firmy i branży

Podatek ten będą mogli zapłacić w późniejszym terminie również ci podatnicy, którzy nie osiągali w poprzednim roku przychodów, ale w okresie marzec–maj ponoszą negatywne konsekwencje ekonomiczne w związku z koronawirusem.

Termin na roczne rozliczenie zostanie przedłużony tylko w obszarze CIT. I tylko i wyłącznie dla organizacji pozarządowych. W PIT podatnicy mogą liczyć na wydłużenie terminu na przekazanie przez płatników zaliczek na podatek od wynagrodzeń pobranych za marzec i kwiecień. Zaplanowano, że zapłata tych zaliczek będzie mogła być dokonana do 1 czerwca 2020 r.

Nowe przepisy muszą poczekać

Ministerstwo Finansów uwzględniło postulaty przedsiębiorców, aby przełożyć wejście w życie niektórych regulacji.

I tak, odroczony do 1 lipca 2020 r. będzie obowiązek składania nowych JPK_VAT z deklaracją dla dużych przedsiębiorców (miał wejść w życie od 1 kwietnia 2020 r.)

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Prawa i obowiązki pracodawców i pracowników

Również do 1 lipca 2020 r. zostaną odroczone zgłoszeń do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) – te miały wpłynąć do szefa KAS do 13 kwietnia 2020 r.

Ulgi i preferencje

Ministerstwo Finansów zaproponowało także, aby wyłączyć stosowania regulacji w podatkach dochodowych dotyczących tzw. złych długów w odniesieniu do dłużników, którzy powinni uwzględniać niezapłacone zobowiązania przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy. Ze zwolnienia z tego obowiązku będą mogli skorzystać podatnicy, których przychody osiągnięte w okresach rozliczeniowych (miesięcznych albo kwartalnych) w stosunku do analogicznych okresów w 2019 r. zmniejszą się o co najmniej 50 proc. Ze zwolnienia tego będą mogły skorzystać również osoby, które nie osiągnęły w poprzednim roku przychodów, ale w 2020 r. ponoszą negatywne konsekwencje ekonomiczne koronawirusa.

Mali podatnicy będą mogli zrezygnować z uproszonych zaliczek na 2020 r. I wówczas będą płacić zaliczki miesięczne od bieżących dochodów.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. EBI chce pomóc małym i średnim firmom

Przedsiębiorcy – zarówno w PIT, jak i CIT – otrzymają możliwość odliczeń darowizn przekazanych na cele związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia koronawirusem dla podmiotów świadczących opiekę zdrowotną, w tym transport sanitarny. A także przekazanych Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

Państwo nie będzie też czasowo pobierać opłaty prolongacyjnej od udzielanych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Chodzi m.in. o opłaty przy odraczaniu płatności czy rozkładaniu ich na raty.

Gminy zyskają możliwość wprowadzania zwolnień z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu koronawirusa.

Skarbówka zmieni podejście

Pewne zmiany mają też zajść w procedurach kontrolnych fiskusa. Ministerstwo Finansów zapowiada przede wszystkim większą elastyczność. Dlatego też możliwe ma być zawieszenie kontroli podatkowych, postępowań podatkowych i kontroli celno-podatkowych na czas obowiązywania stanu epidemicznego.

CZYTAJ TAKŻE: BGK wesprze firmy w związku z koronawirusem

Wstrzymywane mają też być administracyjne postępowania egzekucyjne należności pieniężnych.

Projekt specustawy, m.in. zawierający szczegółowe rozwiązania opisanych propozycji, będzie nadal dopracowywany w najbliższych dniach.

Mogą Ci się również spodobać

Skarbówka uwzględni koronawirusa przy płatności podatków

Jeśli przedsiębiorca przez koronawirusa będzie miał kłopoty z płatnością podatków, może wystąpić z wnioskiem ...

Jak prawidłowo stosować zmienioną skalę PIT i wyższe koszty

Prawidłowe obliczenie zaliczki na PIT według nowej, obowiązującej od początku października skali PIT, sprawia ...

22 startupy ze wsparciem od PARP

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła listę startupów, które otrzymały wsparcie w kwocie do miliona ...

Polski rynek handlu detalicznego. Jak teraz wygląda?

Polski rynek handlu detalicznego jest specyficzny. Jest bardzo rozdrobniony, ale też szybko się rozwija. ...

Koszula na prezent dla mężczyzny. Trzy rodzaje, które warto rozważyć przed zakupem

Poszukujesz pomysłu na uniwersalny i ponadczasowy prezent dla mężczyzny? Modna koszula męska, wykonana z ...

Terminy na rozliczenie roczne przedłużone dla wszystkich

Minister finansów zmienił zdanie i przedłużył termin na roczne rozliczenie dla wszystkich podatników. Pierwsze ...