Jak zrobić przelew w długi weekend

Systemy przelewów międzybankowych mają w weekend wolne
AdobeStock

Przypominamy przedsiębiorcom, że w długi weekend nie będą realizowane zwykłe przelewy bankowe. Dotyczy to także 1 maja. Warto więc przelewy wcześniej zaplanować. Jeśli jednak okaże się, że trzeba przelew zrobić w weekend, to jest koło ratunkowe.

Wielkimi krokami zbliża majówka, a z nią wydłużony weekend. Warto pamiętać, że ponieważ piątek 1 maja jest dniem ustawowo wolny od pracy, nie pracują także międzybankowe systemy rozliczeniowe Elixir i Euro Elixir.

Przelew przed poniedziałkiem

Co zatem zrobić, gdy mamy do zrobienia przelew, który powinien dotrzeć do odbiorcy przed poniedziałkiem? Powinniśmy zlecić go przed ostatnią czwartkową sesją przelewów Elixir. Czyli przed godz. 16.

CZYTAJ TAKŻE: Za obsługę bankomatu i konwój zapłacisz VAT

Jak przypomina bowiem Krajowa Izba Rozliczeniowa, ze względu na wolny piątek przelewy, które zlecimy w czwartek 30 kwietnia po godz. 16, zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji kolejnego dnia roboczego, czyli dopiero w poniedziałek 4 maja rano.

Dlatego warto z wyprzedzeniem zlecić terminowe płatności. Rozliczenia w systemie Elixir realizowane są w dni robocze podczas trzech sesji.

Sesje Elixir odbywają się o godz. 9.30, 13.30 i 16.00. Odstępstwem od tego są właśnie dni ustawowo wolne od pracy oraz weekendy.

CZYTAJ TAKŻE: Nie płać składek ZUS mechanizmem split payment

A co z przelewami w euro? W przypadku systemu Euro Elixir, rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i kierowane do strefy euro), przerwa również potrwa od 1 do 3 maja. 1 maja jest bowiem dniem wolnym także we wszystkich krajach Unii Europejskiej. A 3 maja w tym roku przypada w niedzielę.

Koło ratunkowe dla zapominalskich

A jeśli nagle w dzień wolny lub weekend przypomni nam się, że musimy pilnie zrobić przelew? Jest na to koło ratunkowe.

Bowiem niezależnie od systemów Elixir i Euro Elixir, do dyspozycji klientów banków jest system przelewów natychmiastowych Express Elixir. Działa on w trybie 24/7/365. A zatem także w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Co po wpłacie ponad 15 tys. zł na niewłaściwe konto

Express Elixir umożliwia natychmiastowe przesyłanie środków między rachunkami w różnych bankach. Jednak realizacja takiego przelewu zależy od dostępności w banku nadawcy i odbiorcy w danym momencie. I może być ograniczona, np. ze względu na przerwy konserwacyjne. Informacje o dostępności poszczególnych banków można sprawdzić tutaj.

Często także przelewy ekspresowe są dodatkowo płatne. Wysokość opłaty lub jej brak zależy nie tylko od banku, ale także od konkretnego konta, jakie posiadamy. Warto to wcześniej sprawdzić w tabeli opłat i prowizji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jak dostać postojowe będąc samozatrudnionym

Świadczenie postojowe z ZUS przysługuje m.in. samozatrudnionym. Co do zasady wynosi 2080 zł i ...

Kontrola żywności. Nieuczciwe firmy można już wskazywać z nazwy

Obowiązują już dwie zmiany w prawie, które z jednej strony porządkują kontrolę żywności u ...

Przedsiębiorcy ostrzegają: biurokracja bije w patenty

Rejestry Urzędu Patentowego wymagają pilnych zmian. Tak przynajmniej twierdzi Konfederacja Lewiatan, która chce stworzenia ...

Koronawirus. Granice Polski zamknięte. Polacy mogą wrócić do kraju

W związku z pandemią koronawirusa rząd zdecydował o zamknięciu granic Polski od północy w ...

Zakup sprzętu za środki z dotacji można ująć w kosztach

Przedsiębiorca, który sfinansuje zakup komputera, drukarki i mebli do firmy dotacją z urzędu pracy, ...

Koronawirus. Płaca minimalna bez zmian?

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców zaapelował o zamrożenie płacy minimalnej w roku 2021. I ...