Jak zrobić przelew w długi weekend

Systemy przelewów międzybankowych mają w weekend wolne
AdobeStock

Przypominamy przedsiębiorcom, że w długi weekend nie będą realizowane zwykłe przelewy bankowe. Dotyczy to także 1 maja. Warto więc przelewy wcześniej zaplanować. Jeśli jednak okaże się, że trzeba przelew zrobić w weekend, to jest koło ratunkowe.

Wielkimi krokami zbliża majówka, a z nią wydłużony weekend. Warto pamiętać, że ponieważ piątek 1 maja jest dniem ustawowo wolny od pracy, nie pracują także międzybankowe systemy rozliczeniowe Elixir i Euro Elixir.

Przelew przed poniedziałkiem

Co zatem zrobić, gdy mamy do zrobienia przelew, który powinien dotrzeć do odbiorcy przed poniedziałkiem? Powinniśmy zlecić go przed ostatnią czwartkową sesją przelewów Elixir. Czyli przed godz. 16.

CZYTAJ TAKŻE: Za obsługę bankomatu i konwój zapłacisz VAT

Jak przypomina bowiem Krajowa Izba Rozliczeniowa, ze względu na wolny piątek przelewy, które zlecimy w czwartek 30 kwietnia po godz. 16, zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji kolejnego dnia roboczego, czyli dopiero w poniedziałek 4 maja rano.

Dlatego warto z wyprzedzeniem zlecić terminowe płatności. Rozliczenia w systemie Elixir realizowane są w dni robocze podczas trzech sesji.

Sesje Elixir odbywają się o godz. 9.30, 13.30 i 16.00. Odstępstwem od tego są właśnie dni ustawowo wolne od pracy oraz weekendy.

CZYTAJ TAKŻE: Nie płać składek ZUS mechanizmem split payment

A co z przelewami w euro? W przypadku systemu Euro Elixir, rozliczającego przelewy w unijnej walucie (krajowe i kierowane do strefy euro), przerwa również potrwa od 1 do 3 maja. 1 maja jest bowiem dniem wolnym także we wszystkich krajach Unii Europejskiej. A 3 maja w tym roku przypada w niedzielę.

Koło ratunkowe dla zapominalskich

A jeśli nagle w dzień wolny lub weekend przypomni nam się, że musimy pilnie zrobić przelew? Jest na to koło ratunkowe.

Bowiem niezależnie od systemów Elixir i Euro Elixir, do dyspozycji klientów banków jest system przelewów natychmiastowych Express Elixir. Działa on w trybie 24/7/365. A zatem także w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Co po wpłacie ponad 15 tys. zł na niewłaściwe konto

Express Elixir umożliwia natychmiastowe przesyłanie środków między rachunkami w różnych bankach. Jednak realizacja takiego przelewu zależy od dostępności w banku nadawcy i odbiorcy w danym momencie. I może być ograniczona, np. ze względu na przerwy konserwacyjne. Informacje o dostępności poszczególnych banków można sprawdzić tutaj.

Często także przelewy ekspresowe są dodatkowo płatne. Wysokość opłaty lub jej brak zależy nie tylko od banku, ale także od konkretnego konta, jakie posiadamy. Warto to wcześniej sprawdzić w tabeli opłat i prowizji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koronawirus. EXPO coraz bliższe przesunięcia

Od nowego terminu EXPO w Dubaju dzieli świat już tylko jeden krok w postaci ...

Małgorzata Oleszczuk, prezes PARP.

Na przedsiębiorców wciąż czeka w PARP ok. 1,2 mld zł

PARP po 2020 r. będzie kontynuowała wsparcie MŚP w obszarach, które już tradycyjnie kojarzą ...

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: zakaz pracy dla chorego

Czy pracodawca podejrzewając oznaki choroby zakaźnej u pracownika może nie dopuścić go do pracy? ...

Szczepienie przeciw grypie bez podatku.

Szczepienie przeciw grypie od szefa bez podatku

U pracowników, którzy mogą skorzystać ze szczepionek przeciw grypie sfinansowanych przez pracodawcę nie powstanie ...

200 mld euro na wsparcie włoskiego eksportu po pandemii

Ograniczenia z powodu koronawirusa we Włoszech i krajach będących ich partnerami handlowymi odbiły się ...

Jak stosować przepisy o zwolnieniach grupowych

Gospodarczym skutkiem epidemii koronawirusa będą m.in. zwolnienia grupowe. Jednak przywołanie ustawy o zwolnieniach grupowych ...