Koronawirus. Zaskakująca liczba działających przedsiębiorstw

Aktualna liczba aktywnych działalności gospodarczych jest zbliżona do tej z początku br. Źródło: Adobe Stock

Od miesiąca rośnie liczba aktywnych firm. Z najnowszych danych z CEIDG wynika, że liczba aktywnych działalności gospodarczych w Polsce wynosi 2,46 mln firm, czyli tyle, ile na początku br.

To dane z 12 maja br. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju dokładnie od miesiąca, czyli od 12 kwietnia stopniowo rośnie liczba przedsiębiorstw, które wznawiają prowadzenie działalności gospodarczej.

Dobry prognostyk

– Dane z CEIDG, które napływają do nas w ostatnich tygodniach, mogą napawać optymizmem. To dobry prognostyk na kolejne tygodnie i sygnał, że polska gospodarka, pomimo trwającego stanu epidemii, wraca na tory rozwoju w warunkach „nowej normalności”. To również dowód na to, że ok. 17 mld zł, które nasze przedsiębiorstwa otrzymały dzięki tarczy antykryzysowej, w tym tarczy finansowej, to realne wsparcie dla naszego biznesu – mówi Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejna luka w zasadach przyznawania subwencji dla MŚP z PFR

– Aby wzmocnić ten dobry trend, intensyfikujemy działania, które mają być impulsem do rozwoju naszej gospodarki. To m.in. pakiet mieszkaniowy czy też bon 1000 plus dla krajowej turystyki – dodaje.

Nieduży spadek

Z danych CEIDG wynika, że w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 11 marca 2020 r., czyli do dnia ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego, liczba aktywnych działalności gospodarczych w naszym kraju wzrosła z 2,40 mln do 2,47 mln. Natomiast w okresie 11 marca – 12 maja 2020 r. zmniejszyła się ona o zaledwie 0,89 proc., co przekłada się na 21,9 tys. działalności gospodarczych mniej. Obecnie wynosi ona 2,456 mln aktywnych działalności. Aktualna liczba aktywnych działalności gospodarczych jest więc bardzo zbliżona do tej z początku br. W dniach 1-2 stycznia działało 2,46 mln firm, które prowadziły działalność gospodarczą. Pierwsze majowe dane, pochodzące z CEIDG, potwierdzają zatem optymistyczne informacje z ostatnich tygodni kwietnia.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Pomyłka czy pułapka dotycząca pożyczek dla firm

Równocześnie w okresie 11 marca – 12 kwietnia wzrósł odsetek zawieszeń o 9,9 proc. (z poziomu 440,8 tys. do 484,5 tys.). Natomiast w dniach 12 kwietnia – 12 maja liczba zawieszonych firm spadła do 470 tys.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

GPW wzmacnia NewConnect i Catalyst

GPW zwiększa transparentność i bezpieczeństwo NewConnect i Catalyst. Jak podkreśla GPW, zmiany oznaczają ułatwienia ...

Warsztaty o RODO dla przedsiębiorców

W piątek 16 stycznia Park Naukowo-Technologiczny w Opolu zaprasza firmy na warsztaty dotyczące przetwarzania ...

Zagraniczne fundacje dla polskich firm rodzinnych. Jest wyrok

Polscy przedsiębiorcy potrzebują podmiotów takich jak zagraniczne fundacje, ale nie do optymalizacji podatkowej. Już ...

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: co z urlopami

Jak w czasie pandemii koronawirusa wygląda sprawa urlopów bieżących i zaległych – wyjaśniają eksperci. ...

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: co z wynagrodzeniami

Czy pracodawca musi zapłacić wynagrodzenie pracownikom, którzy nie będą mogli wykonywać pracy zdalnej? A ...

Przepisy o podatku u źródła przesunięte do stycznia

Przedsiębiorcy nie muszą stosować znowelizowanych przepisów podatkowych (PIT i CIT) w zakresie poboru podatku ...