Kwieciński: Polskie firmy otrzymały potężny zastrzyk pieniędzy

Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. Źródło: "Rzeczpospolita"

Tylko z Tarczy Finansowej PFR do 312 tys. polskich firm trafiło ponad 57 mld zł. Takiej skali wsparcia dla przedsiębiorstw jeszcze nie było – mówi prezes PGNiG, były minister finansów.

Jak postrzega pan obecny stan naszej gospodarki?

Bardzo dobrze. I nie są to tylko moje, czy nasze własne, polskie oceny. W pierwszym kwartale br. zanotowaliśmy jeszcze wzrost. W drugim kwartale ma to być spadek rzędu 7-9 proc. Komisja Europejska prognozuje, że Polska kryzys związany z pandemią koronawirusa przejdzie najbardziej łagodnie w całej Unii Europejskiej. W przypadku naszego kraju Bruksela prognozuje w br. spadek PKB rzędu: -4,6 proc. Tylko -4,6 proc. To najlepsza prognoza w całej UE. Moim zdaniem ten spadek może być nawet niższy. A już w przyszłym roku Komisja prognozuje wzrost na poziomie 4 proc.

A odnosząc to szerzej do całego świata?

Pandemia koronawirusa to problem globalny. Gospodarczo cierpią wszystkie kraje. Pandemia nie ominęła przecież największych potęg gospodarczych jak Stany Zjednoczone czy Chiny. Ostatnimi czasami bywało tak, że Państwo Środka będące największym eksporterem, ale i importerem świata zwykle ratowało światową gospodarkę. Popyt w Chinach zresztą co do zasady rośnie ze względu na dynamicznie rozwijającą się tam klasę średnią, która liczy już między 300, a 400 mln osób. Teraz eksperci przewidują, że Chiny nie pomogą, choć wydaje się, że mimo pandemii będą na lekkim plusie jeśli idzie o tegoroczny PKB. Według  S&P Global Ratings ma to być wzrost o 1,2 proc.

A co z USA?

Stany Zjednoczone są bardzo mocno dotknięte skutkami pandemii. Dramatycznie skoczyło tam bezrobocie. W pewnym momencie bez pracy było 30 mln osób. Natomiast co do PKB to szacuje się, że w USA dojdzie do spadku PKB rzędu: – 5 proc. Dla porównania w strefie euro ma to być to: – 7,8 proc.

Wróćmy do Polski, co z bezrobociem i kasą państwa?

Jak powiedziałem w Polsce notujemy bardzo optymistyczne wyniki. A bezrobocie utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Na koniec czerwca było to 6,1 proc. (wobec 6 proc. w maju). To mniej o 3-4 pkt proc. niż średnia europejska.

Warto też jednak zwrócić uwagę na dochody budżetu państwa. Ogółem w okresie styczeń-czerwiec są one wyższe o ok. 3 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2019 r. A w samym czerwcu dochody podatkowe były wyższe o ok. 9 proc. r/r. Nadwyżka budżetowa sięgnęła prawie 9 mld zł. Była więc największa od 2010 r.

A jak ocenia pan efekty tarczy antykryzysowej?

Teraz obserwujemy pozytywne efekty odmrażania naszej gospodarki, ale także właśnie efekty działania tarczy antykryzysowej. Polskie firmy zarówno te z sektora MŚP, w pierwszym rzędzie, ale też duże przedsiębiorstwa otrzymały potężną pomoc. Do 312 tys. polskich firm zatrudniających 2,91 mln osób trafiło z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 57,3 mld zł subwencji, w tym do mikrofirm 17 mld zł,  do przedsiębiorstw małych i średnich 39,3 mld zł. Takiej skali wsparcia dla przedsiębiorstw jeszcze nie było.

Korzystaliśmy i korzystamy z funduszy UE, ale nawet porównując pomoc z tarczy z nimi to wsparcie w ramach tarczy jest większe, w szczególności zważywszy na krótki okres w jakim pieniądze z tarczy popłynęły do biznesu. Tarcza skutecznie zadziałała. Przedsiębiorcy nie mówią już o masowych zwolnieniach, a nawet w ogóle o zwolnieniach. Część firm zamierza nawet zatrudniać.

– rozmawiał Artur Osiecki

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Faktura do paragonu na nowych zasadach

Od początku roku obowiązują nowe zasady wystawiania faktur VAT do paragonów. Podatnik w momencie ...

Mazowieccy przedsiębiorcy mogą zaprezentować się w eksportowym katalogu

Samorząd województwa mazowieckiego przygotowuje pierwszy mazowiecki katalog produktów eksportowych. Firmy z Mazowsza mają czas ...

Na Bliskim Wschodzie pojawiają się nowe szanse dla producentów żywności

Kuwejt zniósł ograniczenia importowe na polski drób. ZEA są zainteresowane zakupem mięsa halal, a ...

Opieka nad dzieckiem dla pracujących

Pracujący rodzice mają prawo do wykorzystania 2 dni albo 16 godzin na opiekę nad ...

Sprzedaż żywności do Chin podczas epidemii

Dobrostan, bioasekuracja, identyfikowalność, standard bio, zielone rolnictwo są istotnymi elementami w sprzedaży żywności w ...

Łódzkie firmy mogą sięgnąć po 300 mln zł unijnego wsparcia

Przedsiębiorcy z sektora MŚP z woj. łódzkiego w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej mogą ...