Seniorzy nie rezygnują z dorabiania pomimo pandemii

Pracownik gastronomii – to jeden z najbardziej opłacalnych zawodów dla emerytów w dobie pandemii. Źródło: Adobe Stock

Złota rączka, opiekunka do dzieci oraz pracownik gastronomii – to najbardziej opłacalne zawody dla emerytów w dobie pandemii. Zarobić mogą w nich od 13 do nawet 35 zł netto na godzinę.

Seniorzy, emeryci wciąż pracują, ale koronawirus odcisnął jednak wyraźne piętno na rynku pracy dla nich. W porównaniu do początku br. z listy potencjalnych stanowisk zniknęło kilka zawodów o podwyższonym ryzyku zakażeniem – wynika z danych Personnel Service.

Złota rączka w cenie

Dane GUS wskazują, że w II kwartale br. było w Polsce ok. 16,8 mln osób aktywnych zawodowo. Wśród tej grupy 8,3 pro. to osoby w wieku emerytalnym, czyli kobiety po 60. roku życia i mężczyźni po 65. roku życia. To o 0,3 pp. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. W sumie ok. 1,39 mln Polaków w wieku emerytalnym jest aktywnych zawodowo.

CZYTAJ TEŻ: Zapłata za towar gotówką pozbawi prawa do ujęcia wydatków w kosztach

Z analiz Personnel Service wynika, że na najlepsze zarobki może liczyć tzw. złota rączka. Osoba, która podejmuje się drobnych napraw czy remontów (co wiąże się z koniecznością założenia działalności gospodarczej) może zarobić od 20 do 35 zł netto za godzinę pracy. Nieco mniejsze pieniądze otrzyma opiekun lub opiekunka do dzieci (od 18 do 25 zł netto/godz.). Pracownik w branży gastronomicznej (np. pomocnik kuchenny) może z kolei zarobić od 12,8 do 17 zł netto za godzinę.

CZYTAJ TEŻ: Pracownicy tych zawodów zmienią branżę. Na IT

– Pozytywną wiadomością dla seniorów jest to, że w żadnym ze wskazanych na liście zawodów średnie zarobki od stycznia nie zmniejszyły się, a pracownik zajmujący się sprzątaniem jest w stanie zarobić nawet nieco więcej niż na początku roku. Może być to efekt zwiększonego ryzyka w tej branży w kontekście pandemii. Ta wpłynęła także na zmianę puli zawodów, które seniorzy chcą wykonywać – komentuje Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

Seniorzy – cześć zawodów już nie dla nich

Z powodu epidemii koronawirusa na liście przygotowanej przez Personnel Service nie znalazły się wymieniane we wcześniejszych zestawieniach stanowiska, takie jak kierowca, kolporter ulotek czy pracownik hotelu. Wszystko to z uwagi na fakt, że w tych zawodach trzeba liczyć się ze zwiększoną liczbą kontaktów z innymi ludźmi, co w związku z pandemią jest niewskazane dla seniorów.

CZYTAJ TEŻ: Jest polska odpowiedź na zdalną pracę. To biuro na kółkach

Zgodnie z Ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 17 grudnia 1998 r., osoby, które podejmują aktywność zawodową w wieku emerytalnym, nie muszą się obawiać o zmniejszenie przysługującej im renty i emerytury. To oznacza, że niezależnie od dodatkowych dochodów, otrzymują także 100 proc. przysługujących świadczeń emerytalnych lub rentowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kiedy podzielona płatność na fakturze

Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca sprzedaje towary wymienione w załączniku nr 15 do ustawy ...

Darowizny laptopów i tabletów m.in. dla placówek szkolnych z zerową stawką VAT. VAT.

Darowizny laptopów i tabletów nadal z 0 proc. VAT

Ministerstwo Finansów przedłuża stosowanie 0 proc. stawki VAT na darowizny laptopów i tabletów m.in. ...

HiTech Zone chce wspierać ekspansję MSP w Chinach

Polski klaster technologiczny HiTech Zone chce wspierać przedsiębiorców z małych i średnich firm, którzy ...

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: praca zdalna

W jaki sposób i kiedy pracodawca może zlecić pracownikom pracę zdalną – wyjaśniają radca ...

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: czy praca zdalna to obowiązek

Czy decyzja szefa o pracy zdalnej jest obowiązkowa? Jakie obowiązki ma w tym względzie ...

Nowe formy finansowania i ekologia na rynku druku w okresie pandemii

Ostatnie półrocze to prawdziwy rollercoaster emocjonalny dla przedsiębiorców i biznesów, zarówno tych dużych jak ...