SENT srogo karze firmy nawet za drobne uchybienia

SENT funkcjonuje w Polsce już ponad trzy lata.
SENT srogo karze przedsiębiorców nawet za drobne uchybienia. Źródło: Adobe Stock

Przedsiębiorcy skarżą się, że otrzymują wysokie kary w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu nawet ze niegroźne pomyłki.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców opublikował raport dotyczący nakładania kar pieniężnych na przedsiębiorców w SENT, czyli Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu.

Powodem powstania raportu były napływające do Rzecznika sygnały i sprawy interwencyjne, z których wynika, że karami pieniężnymi obciążani są także uczciwi przedsiębiorcy, którzy popełnili drobne uchybienia formalne w zgłoszeniach w systemie SENT.

CZYTAJ TEŻ: Wycofanie auta z firmy nie zawsze spowoduje skutki w VAT

Publikacja dotyczy w głównej mierze przypadków, w których, zdaniem Rzecznika MŚP, dochodziło do naruszeń i nieprawidłowości w zakresie nakładania na przedsiębiorców kar pieniężnych na podstawie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Raport ma na celu zainicjowanie dyskusji przedsiębiorców z administracją publiczną w zakresie filozofii nakładania kar pieniężnych na przedsiębiorców (nie tylko w zakresie SENT).

SENT działa już trzy lata

SENT funkcjonuje w Polsce już ponad trzy lata i okazał się skutecznym narzędziem walki z wyłudzeniami podatkowymi. Dzięki objęciu transportu tzw. towarów wrażliwych (czyli towarów, które najczęściej są przedmiotem wyłudzeń podatkowych i obrotu w szarej strefie, takich jak np. paliwo, alkohol czy susz tytoniowy) monitoringiem udało się skutecznie wyeliminować lub bardzo ograniczyć niekorzystną dla budżetu państwa przestępczość podatkową.

Kary pieniężne przewidziane w ustawie mają, ze względu m.in. na swoją wysokość, charakter prewencyjny. Na mikro, małych i średnich przedsiębiorców często nakładane są wysokie grzywny, choć popełnione przez nich naruszenia nie powodowały zagrożenia uszczupleniami podatkowymi, a wynikały przeważnie z ludzkich pomyłek.

CZYTAJ TEŻ: Które firmy muszą wymienić kasy fiskalne od stycznia 2021 r.?

Rzecznik MŚ interweniuje w sprawach dotyczących SENT, w których dochodzi do naruszenia praw przedsiębiorców i zasad przewidzianych w Konstytucji Biznesu. Najczęściej dotyczy to zasady proporcjonalności oraz zasady prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie przedsiębiorców do władzy publicznej, przewidziane w ustawie z 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców.

CZYTAJ TEŻ: Kościński: Zmieniamy całą administrację finansową

– Pragniemy rozpocząć ogólną dyskusję, zaczynając od przykładów mających swe źródło w ustawie SENT, na temat takiego modelu stosowania kar pieniężnych przez organy administracji wobec przedsiębiorców, który będzie uwzględniać słuszne interesy mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców, a także pogłębi zaufanie tych przedsiębiorców do władzy publicznej. (…) Mam nadzieję, że przykłady te będą asumptem do rozpoczęcia konstruktywnej dyskusji środowiska przedsiębiorców z przedstawicielami administracji publicznej na temat racjonalnego nakładania kar pieniężnych na przedsiębiorców sektora MŚP” – wskazuje Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

UVera wygrywa w Europie.

UVera wygrywa. Polski start-up najlepszy w Europie

Polską firmę – UVera – wybrano najlepszym start-upem biotech w Europie. Wynalazła przyjazny dla ...

Polskie firmy za mało inwestują w Internet Rzeczy i Przemysł 4.0

Nanoxo i jego innowacyjna technologia z inwestorem

Polska firma rozwijająca własną technologię wytwarzania kropek kwantowych tlenku cynku (ZnO QDs) zdobyła właśnie ...

Szansa na akcelerację dla polskich start-upów technologicznych

Już tylko 10 dni zostało na zgłoszenia polskich start-upów technologicznych do trzeciej edycji programu ...

Francusko-polski biznes oczekuje zawieszenia poboru podatków i składek ZUS

To wskazanie 68 proc. francuskich i polskich przedsiębiorców prowadzących działalność w naszym kraju ankietowanych ...

Kenia to brama Afryki – co i jak tam sprzedawać?

Kenia jest silna, otwarta, dynamiczna. To liberalne centrum handlu Wschodniej Afryki. Mówi się tam ...

Branża rolno-spożywcza oczekuje tarczy proeksportowej

Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora rolnego oraz rolno-spożywczego mają konkretne oczekiwania w ...