Polacy pracują nad biodegradowalnym stentem zewnętrznym

StentSolution ma przyczynić się do rozwiązania problemu, jakie jest utrzymanie drożności wykonanych pomostów tętnic.
Po zakończonej przebudowie pomostu stent ulegnie biodegradacji i zniknie. Źródło: Adobe Stock

Eksperci zrzeszeni wokół StentSolution pracują nad biodegradowalnym stentem zewnętrznym, wykorzystywanym w najczęściej wykonywanej procedurze kardiochirurgicznej na świecie, pomostowaniu tętnic wieńcowych.

Rozwiązanie, nad którym pracuje StentSolution, ma przyczynić się do rozwiązania problemu, jakim jest utrzymanie drożności wykonanych pomostów tętnic.

– Tworzymy polimerowy stent zewnątrznaczyniowy, który ma zadanie znacznie poprawić skuteczność operacji wszczepienia by-passów, co oznacza dłuższe i spokojniejsze życie pacjentów z miażdżycą – mówi Piotr Denis, prezes StentSolution i ekspert Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN.

Wyzwanie medyczne

– Jest to wyzwanie medyczne, z którym zmaga się przynajmniej kilka zespołów na świecie. Jednak dotychczas proponowane rozwiązania nie poprawiały sytuacji lub wręcz ją pogarszały. Nasze rozwiązanie oferuje zmianę paradygmatu i zupełnie nowe podejście. Do tej pory zespoły chirurgiczne pracowały w oparciu o całkowicie inne technologie, które mają kilka istotnych wad – wyjaśnia Piotr Denis.

Jako by-pass najczęściej wykorzystuje się własną żyłę pacjenta. Zazwyczaj jest to żyła odpiszczelowa wszczepiana między aortę, a zwężoną tętnicę wieńcową. W wyniku naprężenia, będącego skutkiem działania wysokiego ciśnienia tętniczego, naczynie to ulega naturalnej przebudowie, przyrasta na grubość – co niestety dzieje się do wewnątrz. Efektem jest ograniczenie światła naczynia i jego zamykanie.

StentSolution ograniczy naprężenie

– Nasz biodegradowalny stent zewnętrzny ograniczy naprężenie ścian pomostu żylnego poprzez równomierne wzmocnienie na całej jego długości. Dzięki zastosowaniu stentu będziemy kierowali przebudową wszczepionej żyły w stronę niemalże nowej tętnicy. W ten sposób pomost dłużej zachowa drożność i będzie posiadał właściwości tętnicy, czyli m.in. będzie odporny na wysokie ciśnienie. Po zakończonej przebudowie pomostu stent ulegnie biodegradacji i zniknie – tłumaczy kardiochirurg Grzegorz Suwalski.

– Aktualnie na rynku nie ma żadnego zarejestrowanego produktu odpowiadającego opracowanej technologii. Dlatego śmiało można powiedzieć, że jest to pionierskie rozwiązanie, które da szansę na dłuższe i lepsze życie chorym na miażdżycę tętnic wieńcowych, która jest jedną z głównych przyczyn umieralności. Prognozuje się, że w 2023 roku liczba chorych na świecie osiągnie ponad 41 mln osób – dodaje dr Suwalski.

CZYTAJ TEŻ: UVera wygrywa. Polski start-up najlepszy w Europie

Operacja pomostowania tętnic jest najczęściej wykonywaną operacją kardiochirurgiczną na świecie. W 2018 roku przeprowadzono ponad 876 tys. takich zabiegów. Wzrost populacji i wydłużanie się średniej długości życia daje miażdżycy więcej czasu na rozwinięcie się u co raz większej liczby ludzi.

– Na ten moment najlepszą możliwością pomocy pacjentom z miażdżycą, o której można już mówić w kategorii epidemii, jest zwiększanie dopływu krwi do tętnic wieńcowych poprzez wszczepienie by-passu. Od dłuższego czasu wiadomo, że im bardziej rozwinięta miażdżyca tętnic wieńcowych, tym silniejsze wskazania do operacji ich pomostowania. Dlatego tak ważna jest dalsza optymalizacja tej procedury. Jest to pole, na którym polscy naukowcy i wynalazcy mają bardzo dużo do zaoferowania i często są pionierami całkowicie nowego podejścia – uważa Paweł Nowicki, CEO funduszu inwestycyjnego BTM Fund.

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up wspomaga walkę z rakiem piersi

Rozwiązanie StentSolution opracowywane jest przez multidyscyplinarny zespół pod przewodnictwem naukowców z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN. Przedsięwzięcie jest finansowane przez fundusz inwestycyjny BTM Fund, działający w sektorze life science.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zyska

Zmiany, które szykuje Ministerstwo Finansów w ramach dużej nowelizacji wszystkich ustaw o podatkach dotkną ...

Jak zdobyć kenijski rynek materiałów budowlanych i instalacyjnych

Po pierwsze, mówmy tylko o Nairobi. Po drugie, nie myślmy o pojedynczej sprzedaży. Po ...

Za obsługę bankomatu i konwój zapłacisz VAT

Usługi obsługi wartości pieniężnych, w tym obsługi bankomatów, określane również jako cashprocessing lub cashhandling ...

EIT Digital Challenge 2021 to konkurs dla startupów

EIT Digital Challenge 2021 – konkurs dla startupów

Najszybciej rozwijające się europejskie startupy technologiczne, także polskie, mogą wziąć udział w najnowszej edycji ...

Krótsze terminy na składanie PIT za 2019 r.

Dopiero od 15 lutego podatnicy mogą składać zeznania PIT za 2019 rok. Ostatni dzień ...

Polski eksport ma się dobrze.

Eksport polskich towarów nie poddał się pandemii

Z szacunkowych danych GUS za ubiegły rok wynika, że polski eksport w 2020 r. ...