Rusza program „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje” z nowego rozdania funduszy norweskich. Jego budżet to 100 mln euro, z czego 85 mln euro stanowią środki Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a 15 mln euro polski wkład krajowy.
Olav Myklebust, ambasador Królestwa Norwegii w Polsce i Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju podpisali dziś umowy dotyczące realizacji czterech kolejnych programów („Kultura”, „Sprawy Wewnętrzne”, „Zdrowie”, „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje”) w ramach nowej edycji Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021. Oznacza to, że zdecydowana większość pieniędzy potocznie zwanych funduszami norweskimi staje się dostępna dla polskich beneficjentów. Wcześniej bowiem takie porozumienia zawarto dla trzech innych obszarów wsparcia („Edukacja”, „Badania” i „Rozwój Lokalny”).
Pieniądze podzieli PARP
Program „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje” poprowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) we współpracy z Innovation Norway (co do zasady programy trzeciej edycji funduszy norweskich są realizowane przez polskie instytucje publiczne).
Program pozwoli na wzmocnienie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw przede wszystkim poprzez wsparcie w opracowaniu i wdrażaniu innowacyjnych technologii, rozwiązań, procesów, produktów i usług. Przewidziano w nim cztery komponenty. Są to:
- innowacje w zakresie zielonych technologii (green industry innovation);
- niebieskie innowacje – innowacyjne technologie w obszarze wód morskich i śródlądowych (blue growth);
- technologie w zakresie poprawy jakości życia (welfare technology);
- małe granty na rozwój innowacyjności przedsiębiorstw zarządzanych przez kobiety we wszystkich trzech powyższych obszarach tematycznych.
O dotacje będą mogły ubiegać się mikro, małe i średnie firmy.
CZYTAJ TAKŻE Przez Oslo po „zielone” granty z Norwegii
– W celu dostosowania się do dynamicznie zmieniających się potrzeb polskiego biznesu stale rozszerzamy zakres wsparcia przedsiębiorczości. Dlatego z dużą satysfakcją przyjęliśmy decyzję o powierzeniu naszej Agencji realizacji programu grantów norweskich dla przedsiębiorców. Cieszymy się, że doceniono doświadczenie PARP w dystrybucji wsparcia dla MŚP. Program „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” jest największym z programów dla przedsiębiorców realizowanych dotychczas w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego w Polsce – mówi Adam Banaszak, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Trzecia pula pomocy dla Polski
Na Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweski Mechanizm Finansowy łożą: Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Korzysta zaś z niego szesnaście państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Południowej. Odbiorcami pomocy, która ogółem na lata 2014-2021 wynosi ponad 2,8 mld euro są (według wielkości przyznanych kwot): Polska, Rumunia, Węgry, Bułgaria, Czechy, Litwa, Grecja, Słowacja, Chorwacja, Portugalia, Łotwa, Estonia, Hiszpania, Słowenia, Cypr i Malta. W zamian za pomoc finansową dla tej szesnastki krajów Norwegia, Islandia i Liechtenstein posiadają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są członkami.
Polska już po raz trzeci korzysta z funduszy norweskich. I po raz trzeci jest ich największym odbiorcą. W poprzedniej, drugiej edycji, na lata 2009-2014, pula dla Polski wynosiła 578,1 mln euro. Za te pieniądze dofinansowano ponad 1300 przedsięwzięć. Aktualnie, na lata 2014-2021 (okresy wdrażania funduszy norweskich i funduszy UE nie pokrywają się), naszemu krajowi przyznano 809 mln euro.
– Do tej pory Polska zagospodarowała ponad 1 mld euro i zrealizowała setki projektów dzięki wsparciu Funduszy Norweskich i EOG. Niezmiennie pozostajemy największym beneficjentem tych środków – podkreśla Jerzy Kwieciński.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.