Polski startup Immersion na zlecenie amerykańskiego rządu stworzył platformę, która przeszkoli personel medyczny w USA. Aplikacja ma zwiększyć bezpieczeństwo lekarzy i ujednolicić we wszystkich stanach wiedzę o użytkowaniu ubrań ochronnych. Aplikacja będzie dostępna także w Polsce.
Polski startup Immersion opracował aplikację szkoleniową dla rządu USA. Jej głównym celem jest przekazanie instrukcji dotyczących użytkowania ubrań ochronnych oraz ujednolicenie wiedzy medycznej w szpitalach we wszystkich stanach.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Jak złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie ze składek
– Dzięki wykorzystaniu nowych technologii udało się stworzyć interaktywne doświadczenie obrazujące kluczowe zasady dotyczące prawidłowego nakładania i zdejmowania odzieży ochronnej – mówi Piotr Baczyński, CEO Immersion.

– USA zależało na ujednoliceniu zasad, aby móc w jasny i przystępny sposób szkolić osoby znajdujące się na pierwszej linii frontu, które codziennie narażone są na bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi – dodaje Piotr Baczyński.
Aplikacja informuje o zasadach bezpieczeństwa
Aplikacja krok po kroku pokazuje zasady bezpiecznego zakładania i zdejmowania elementów ochrony osobistej. Dzięki wykorzystaniu avatarów i realnych filmów wideo uczy, jak poprawnie dezynfekować ręce czy zdejmować fartuch i rękawiczki. Aplikacja została stworzona w kilka dni.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Prawa i obowiązki pracodawców i pracowników
Według najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore, do wieczora w środę 22 kwietnia w Stanach Zjednoczonych odnotowano łącznie ponad 842 tys. potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło przeszło 46 tys. osób.
– Stany Zjednoczone to obecnie kraj z największą ilością osób zakażonych koronawirusem. Setki tysięcy lekarzy są zaangażowane w walkę z pandemią. Dołączają do nich także służby mundurowe, takie jak wojsko czy gwardia narodowa. Wszystkie te osoby są narażone na zakażenie. Według niektórych danych nawet 20 proc. lekarzy może zostać zainfekowanych – mówi Piotr Baczyński.
Edukacja personelu medycznego
– Z tego powodu pojawiła się pilna potrzeba stworzenia szybkiego i skutecznego kursu z zakresu używania ubrania ochronnego, czyli masek, peleryn ochronnych, rękawiczek i innych, ponieważ ich niewłaściwe stosowanie jest jedną z głównych przyczyn zachorowań wśród personelu medycznego. Nasza aplikacja pozwala zapoznać się z procedurami wykorzystana ubrań ochronnych w ciągu kilku minut. A interaktywna forma szkolenia ułatwia zapamiętanie kluczowych informacji – podkreśla CEO Immersion.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Kiedy przysługuje postojowe dla przedsiębiorców
Projekt powstał we współpracy z polsko-amerykańską Fundacją Alliance for Innovation oraz Amerykańskim Departamentem ds. Weteranów (United States Department of Veteran Affairs). Fundacja łączy partnerów polskich i amerykańskich w celu nawiązania współpracy i rozwijania innowacyjnych projektów z zakresu nauki, biznesu i kultury.

– Współpraca z Immersion i stworzona w tak krótkim czasie aplikacja zyskały wśród kierownictwa Veteran Health System ogromne uznanie i bardzo pozytywną opinię. Wierzę, że jest to świetny początek szerokiej współpracy polskiej, innowacyjnej firmy z federalną instytucją, która opiekuje się 6 milionami amerykańskich weteranów – podkreśla prof. Michael Czekajlo, Co-Chairman AFI i pracownik Veteran Health System.
Aplikacja będzie dostępna także w Polsce
W Polsce niestety rośnie liczba pracowników ochrony zdrowia narażonych na kontakt z koronawirusem. Zarażonych jest kilkaset osób. A ponad 4,5 tys. lekarzy, pielęgniarek i pracowników personelu medycznego zostało objętych kwarantanną.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Pożyczki dla firm na specjalnych warunkach
– Pracownikom medycznym bez praktyki w korzystaniu ze sprzętu ochrony osobistej brakuje odpowiedniej wiedzy o prawidłowych zabezpieczeniach. Przestrzeganie zasad zakładania i zdejmowania elementów sprzętu ochrony osobistej zmniejsza jego zużycie i zarazem zwiększa bezpieczeństwo osób z niego korzystających – wskazuje lekarz Jakub Olędzki.
– Aplikacja będzie także dostępna w Polsce. Po przetłumaczeniu zostanie ona rozesłana do polskich lekarzy przez Naczelną Izbę Lekarską – zapowiada Piotr Baczyński.
Baczyński założył Immersion w 2014 r. Startup zajmuje się tworzeniem aplikacji i gier w formacie rzeczywistości rozszerzonej (AR) i wirtualnej (VR). Od lat współpracuje także z podmiotami w USA. Firma stworzyła już m.in. aplikacje wspólnie z NASA oraz dla Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.