Firmy, które opracują produkty niezbędne do walki z koronawirusem, mają prawo ująć ten fakt w rozliczeniach podatkowych. Pomoże ulga B+R lub preferencyjna stawka podatku.
Przepisy tarczy antykryzysowej, która ma być remedium dla przedsiębiorstw na walkę ze skutkami COVID-19, przewidują pewne zmiany w stosowaniu ulgi na działalność badawczo-rozwojową (dalej: ulga B+R). A także w ramach IP Box.
CZYTAJ TAKŻE: Innowacyjna szczepionka na COVID-19 wchodzi w fazę testów
Oba rozwiązania wspierają firmy, które prowadzą prace ukierunkowane na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa.
Koszty B+R
Przedsiębiorcy, którzy opracowują produkty niezbędne do przeciwdziałania chorobie COVID-19 mogą odliczyć od dochodu koszty działalności badawczo-rozwojowej.
A dokładnie chodzi o odliczenie od dochodu kosztów kwalifikowanych ponoszonych w 2020 r. na działalność badawczo-rozwojową. Jeśli jej celem jest opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19. I to już przy wpłacaniu zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku.
Możliwość taką mają wszystkie firmy: jednoosobowe, mikro, małe, średnie i duże.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Jak złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie ze składek
Wysokość odliczeń kosztów kwalifikowanych wykazywana będzie w składanych zeznaniach rocznych.
Ulga IP Box
Druga z możliwości to skorzystanie w trakcie roku z preferencyjnej 5-proc. stawki podatku z praw własności intelektualnej, wykorzystywanych do przeciwdziałania COVID-19.
Preferencyjnej stawce mogą podlegać kwalifikowane dochody osiągane z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. 5-proc. stawkę można uwzględnić już przy zaliczkach na podatek. A nie dopiero w zeznaniu rocznym.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Kiedy przysługuje postojowe dla przedsiębiorców
Możliwość taką mają podatnicy CIT osiągający kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w roku podatkowym, który rozpoczął się przed 1 stycznia 2020 r., a zakończy się po 31 grudnia 2019 r. Lub rozpoczął się po 31 grudnia 2019 r. a przed 1 stycznia 2021 r.
W przypadku podatników PIT rozwiązanie to skierowane jest do podatników osiągających kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w 2020 r.
Korzystanie z tego rozwiązania jest możliwe też wówczas, gdy podatnik nie posiada jeszcze kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ani ekspektatywy jego uzyskania. Jednak pod warunkiem zgłoszenia lub złożenia wniosku o uzyskanie takiego prawa ochronnego do właściwego organu, w terminie 6 miesięcy licząc od końca miesiąca, za który przy obliczaniu zaliczki na podatek podatnik zastosował 5-proc. stawkę podatku.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. 5 tys. zł pożyczki dla mikrofirmy i samozatrudnionego
Również z tej preferencji skorzysta każda firma bez względu na wielkość, jeśli spełni wskazane warunki.
Skorzystanie z tego rozwiązania trzeba będzie wykazać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.