Polski startup pozwoli „zajrzeć” w komórki serca w trakcie operacji

System Heart Guard może być wykorzystany w ok. 70–80 proc. operacji kardiochirurgicznych. Źródło: Adobe Stock

Polski startup Heart Guard opracowuje technologię, która pozwoli chirurgom kontrolować stan serca w trakcie operacji. Chodzi o monitorowanie niebezpiecznego zjawiska, jakim jest kwaśnica mięśnia sercowego.

Podczas niektórych operacji kardiochirurgicznych dochodzi do niekontrolowanej kwaśnicy mięśnia sercowego. Zjawisko to zwiększa ryzyko wystąpienia u pacjentów poddawanych operacjom serca groźnych powikłań. Może nawet prowadzić do śmierci.

Polski startup Heart Guard opracowuje urządzenie, które będzie analizować pH mięśnia sercowego i informować zespół chirurgiczny o jego niebezpiecznym obniżaniu się. Projekt ma na celu zwiększanie bezpieczeństwa pacjentów podczas nowoczesnych operacji serca. Dotychczas w praktyce klinicznej nie było takiej technologii. Heart Guard to kolejny projekt grupy Quantum Innovations.

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up konkuruje ze Škodą na elektryki w Pradze

– Jako kardiochirurdzy czasem nie osiągamy dobrego efektu zatrzymania pracy serca w trakcie operacji, mimo że robimy wszystko zgodnie z najlepszą praktyką. I to jest dla nas terra incognita. Nie mamy narzędzia, które pozwoli nam w czasie operacji zajrzeć do wnętrza komórek serca i sprawdzić, jaki jest ich stan i ich metabolizm. Postępujemy podręcznikowo, zgodnie z zaleceniami producentów roztworów kardioplegicznych, które służą do kontrolowanego zatrzymania akcji serca, niemniej wciąż nie mamy wstępu na poziom komórkowy, aby sprawdzić, czy to zatrzymanie na pewno jest pod kontrolą. A taka wiedza pozwoliłaby dostrzec zbliżające zagrożenie i odpowiednio zareagować – wskazuje pomysłodawca projektu, dr Grzegorz Suwalski z Quantum Innovations.

CZYTAJ TEŻ: Gigant z branży płatniczej inwestuje w polski start-up

– Dlatego doszedłem do wniosku, że trzeba stworzyć system, który pozwoli kardiochirurgom monitorować metabolizm serca w trakcie operacji na zatrzymanym sercu, co dotychczas było poza naszym zasięgiem – dodaje Suwalski.

Odpowiedź na powszechny problem

System Heart Guard może być wykorzystany w ok. 70–80 proc. operacji kardiochirurgicznych. Jakie ma to przełożenie na liczbę operacji? Otóż w 2018 roku liczba operacji serca, w których urządzenie mogłoby mieć zastosowanie, przekroczyła na świecie 2,1 mln. I od tego czasu stale rośnie.

CZYTAJ TEŻ: Start-up produkujący soki z nowym inwestorem

– Przeprowadzenie większości operacji kardiochirurgicznych wymaga zatrzymania czynności serca. Dopiero wówczas możliwe jest jego otwarcie i wykonanie zaplanowanych czynności, jak np. wymiana zastawki serca. Zatrzymanie czynności serca zapewnia też nieruchome pole operacyjne, co jest niezbędne do przeprowadzenia operacji także na jego powierzchni – podkreśla Przemysław Furdal z Quantum Innovations.

CZYTAJ TEŻ: Cztery startupy z Polski w półfinałach prestiżowych konkursów

– Ale takie czasowe wykluczenie serca z naturalnego krążenia pacjenta skutkuje zatrzymaniem przepływu krwi przez tętnice wieńcowe, co w konsekwencji aktywuje metabolizm beztlenowy powodując lokalne zakwaszenie mięśnia serca. To zakwaszenie można monitorować za pomocą odczynu pH tkanki mięśnia serca, do czego służyć będzie technologia Heart Guard – wyjaśnia Furdal.

Optymalizacja kardiochirurgii

W celu uniknięcia włączenia się patologicznego metabolizmu beztlenowego, bezpośrednio do tętnic wieńcowych podaje się roztwór kardioplegiczny, który ochładza serce, zatrzymuje jego czynność elektryczną i mechaniczną oraz drastycznie spowalnia metabolizm komórek serca, co czasowo zapobiega ich umieraniu. Jeśli ochrona serca za pomocą takiego roztworu okazuje się nieskuteczna, dochodzi do powrotu metabolizmu komórek przy jednoczesnym braku dostępu do tlenu – a to jest jedna z głównych przyczyn śmiertelności oraz wystąpienia powikłań.

CZYTAJ TEŻ: Jest polska odpowiedź na zdalną pracę. To biuro na kółkach

W sytuacji wykrycia obniżania się odczynu pH mięśnia serca zespół operacyjny, dzięki Heart Guard, będzie mógł podjąć czynności chroniące komórki serca. A to ma przyczynić się do znaczącego ograniczenia ryzyka.

Drugie rozwiązanie trafia na rynek

System Heart Guard jest drugim rozwiązaniem wprowadzanym na rynek przez Quantum Innovations. Pierwszym był system Heart Sense. Jest to sonda odbierająca sygnał EKG bezpośrednio z powierzchni bijącego serca przy operacji pomostowania tętnic wieńcowych. Zespół Quantum Innovations postawił sobie za cel optymalizację i zwiększenie bezpieczeństwa operacji kardiochirurgicznych.

CZYTAJ TEŻ: Jak pandemia zmieni branżę nowych technologii

Heart Guard może znaleźć zastosowanie m.in. przy operacji zastawki aortalnej, mitralnej, trójdzielnej, rozwarstwienia aorty, wad wrodzonych u osób dorosłych czy przy transplantacji serca. Technologia ta rozwijana jest dzięki wsparciu funduszu venture capital YouNick Mint. Fundusz już po raz drugi zainwestował w projekt Quantum Innovations.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Start-upy w Pałacu – zwycięska piątka

Alphamoon, Challenge Rocket, Fluence, Handerek Technologies i Syntoil to młode firmy, które wygrały w ...

Koronawirus. Projekty dotowane przez Unię mogą się nie powieść

Przedsiębiorcy, szczególnie ci z sektora MŚP, to jedna z dwóch największych grup beneficjentów. Niestety ...

Stawki VAT po nowemu i z opcją sprawdzenia

Nowa matryca stawek VAT oraz możliwość otrzymania wiążącej informacji stawkowej – to rozwiązania, które ...

Grzegorz Kołodko o paradoksie globalizacji

– Paradoksalnie teraz to Chiny są wielkim zwolennikiem globalizacji w przeciwieństwie do USA, które ...

Polacy boją się inflacji i topniejących oszczędności

Polacy boją się inflacji i topniejących oszczędności

Bardziej obawiamy się skutków finansowych pandemii niż samego koronawirusa – wynika z najnowszego badania ...

Szczepienia na grypę mogą rzutować na miejsce wykonywania pracy.

Nie chcesz zaszczepić się na grypę? Trafisz do domu

Z uwagi na pandemię koronawirusa szczepienia na grypę zeszły na drugi plan. Tymczasem sytuacja, ...