Mycie auta po estońsku – oszczędność czasu i wody

UpSteam to ekologiczna myjnia. Jej pracownicy często poruszają się rowerami.
Pracownicy myjni samochodowej UpSteam dojeżdżają do wybranej przez klienta lokalizacji rowerem. Fot. Materiały prasowe

Estoński start-up UpSteam, który powstał w 2017 r. w Tallinie chce teraz zawojować Polskę. Rozpoczyna od Warszawy.

UpSteam to nie jest wydumany pomysł na biznes. To nic innego jak mobilna myjnia samochodowa. Jak to wygląda w praktyce?

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up ma ładowarkę nowej generacji do aut elektrycznych

Pracownicy myjni UpSteam dojeżdżają do wybranej przez klienta lokalizacji rowerem lub autem. Korzystają jedynie z przenośnego spryskiwacza do mycia, który nie wymaga podłączenia do prądu. Ekspresowa myjnia zużywa jedynie od jednego do maksymalnie trzech litrów wody na samochód. Kluczowy w procesie mycia jest bowiem środek czyszczący, a nie woda. Dzięki temu podczas mycia nie powstają ścieki. Pracownicy myjni zostawiają po sobie czystą przestrzeń. Co prawda do usuwania zabrudzeń na karoserii używają też ręczników z mikrofibry, ale zabierają je ze sobą.

CZYTAJ TEŻ: Polski startup pozwoli „zajrzeć” w komórki serca w trakcie operacji

– We wszystkich naszych lokalizacjach stosujemy specjalistyczne produkty w trzyetapowym procesie mycia. Pierwszym krokiem jest mycie wstępne, które zmiękcza brud. Następnie spryskujemy samochód środkiem czyszczącym na bazie wosku, który tworzy warstwę ochronną między zabrudzeniami, a lakierem przed dotknięciem samochodu. Nasi pracownicy nie rozcierają brudu, ale ostrożnie zbierają go miękkimi ręcznikami z mikrofibry za pomocą delikatnych ruchów. Na koniec nakładamy wosk, który pozwala zachować czystość na dłużej – wyjaśnia Andrzej Krzysztofowicz, country manager UpSteam w Polsce. – Nasza usługa nie jest jednak przeznaczona dla samochodów, które wyglądają jak po jeździe terenowej i pokryte są błotem – dodaje.

Czas na klientów indywidualnych

Dotychczas mobilna myjnia dostępna była wyłącznie dla firm posiadających flotę samochodową. Teraz przyjmuje już też zamówienia od klientów indywidualnych. Usługa działa na razie tylko w Warszawie. Każdy w stolicy może zamówić ekspresową myjnię samochodową prosto do domu, biura lub w inne, dowolne miejsce.

CZYTAJ TEŻ: Polski start-up konkuruje ze Škodą na elektryki w Pradze

– Ludzie są przyzwyczajeni do tego, że do myjni trzeba dojechać. Dlatego chcemy dać wszystkim możliwość wypróbowania naszej usługi i przekonania się jak sprawne, a jednocześnie ekologiczne może być profesjonalne umycie auta – mówi Krzysztofowicz. Co ważne dla zabieganych, usługa umożliwia zaoszczędzenie nawet do dwóch godzin. Tyle mniej więcej zajmuje mycie samochodu po zsumowaniu czasu poświęconego na dojazd, czekanie w kolejce i samą usługę.

CZYTAJ TEŻ: Jest polska odpowiedź na zdalną pracę. To biuro na kółkach

Firma rozpoczęła akcję ze zniżkami sięgającymi 60 proc. (koszt usługi to wtedy 21 zł), aby każdy z warszawiaków mógł przetestować nową usługę.

Myjąc w UpSteam oszczędzasz wodę

Ekspresowe mycie jest przyjazne środowisku. Zużywa do 300 litrów wody mniej na auto niż tradycyjna myjnia. – Jest to prawdopodobnie najbardziej przyjazna środowisku myjnia samochodowa na świecie, z niższym śladem ekologicznym niż jakiekolwiek inne rozwiązanie w branży. Do tej pory zaoszczędziliśmy już ponad 2,7 miliona litrów wody – przekonują twórcy UpSteam.

CZYTAJ TEŻ: Pierwszy w pełni naturalny środek ochrony przed promieniami UV

Firma stale mierzy swój ślad ekologiczny. I znajduje sposoby na jego obniżenie biorąc sobie za cel pozytywny wpływ na środowisko (klasyczne myjnie samochodowe wytwarzają ogromne ilości odpadów i szkodliwych ścieków). W latach 2018 – 2019 start-up uznano za jedną z pięciu najbardziej przyjaznych środowisku firm w Tallinie. A w 2020 r. nominowano go do nagrody European Business Award for the Environment – inicjatywy Komisji Europejskiej wyróżniającej pionierów w dziedzinie innowacji ekologicznych.

W jakich krajach działają myjnie UpSteam?

UpSteam powstał w 2017 r. w Tallinie. Od tamtej pory umył ponad 22 tys. samochodów. Działa w: Estonii, Finlandii i Polsce. A w 2021 r. planuje rozszerzenie działalności na inne kraje skandynawskie oraz Niemcy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dla wielu z nas home office to także nadgodziny.

Ile godzin pracuje się w Europie podczas pracy zdalnej?

Home office dla 42 proc. badanych oznacza nadgodziny. Tak wynika z badań zrealizowanych na ...

Inwentaryzacja. Przedsiębiorcy i rewidenci w kłopocie

Od 1 października firmy mogą już inwentaryzować swe zasoby. W weryfikacji zapasów powinni jednak ...

Sztuczna inteligencja pomaga włoskiej gospodarce i fiskusowi

We Włoszech rozwiązania sztucznej inteligencji oraz big data stosuje się na coraz większą skalę ...

Kwieciński: Nie straciliśmy żadnego euro z funduszy unijnych

Projekty kolejowe idą sprawniej, projekty B+R najwolniej – mówi Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i ...

Pandemia zmieniła pracowników. Oczekują większej swobody

Aż 83 proc. pracowników biurowych w Polsce chce mieć możliwość wyboru miejsca, z którego ...

Urlop wychowawczy jest udzielany zarówno kobietom, jak i mężczyznom.

Urlop wychowawczy – rezygnacja a powrót do pracy

Urlop wychowawczy to szczególny rodzaj urlopu bezpłatnego. Oto kilka  zasad korzystania. Pytanie: Czy pracodawca ...