Windykator w miejscu pracy – czy to możliwe?

Windykator w miejscu pracy to spory problem. Czy takie wizyty to standard? Ekspert wyjaśnia.

Publikacja: 02.03.2021 10:37

Windykator w miejscu pracy – czy to możliwe?

Foto: Windykator w miejscu pracy to nie powinien być standard. Źródło: Adobe Stock

Pytanie:

Czy windykator terenowy może odwiedzać dłużnika w jego miejscu pracy?

Odpowiedź:

Tak, ale pod pewnymi warunkami, które niestety w praktyce zazwyczaj nie są przestrzegane przez windykatorów terenowych, co może prowadzić do naruszenia dóbr osobistych dłużnika bądź w skrajnych przypadkach nosić znamiona stalkingu (art. 190a Kodeksu karnego). Z relacji naszych klientów wynika, że pracownicy windykacji dzwonią do miejsca pracy dłużnika bez ogródek mówiąc, że są z firmy windykacyjnej. Wizyty windykatorów terenowych w miejscu pracy również się zdarzają. Jednak w takiej sytuacji windykator nie powinien:

  • mówić, że jest windykatorem,
  • mówić, że dana osoba jest dłużnikiem,
  • zdradzać osobom trzecim w jakikolwiek inny sposób celu swojej wizyty.

Generalnie windykatorowi nie wolno rozmawiać o zadłużeniu z osobami trzecimi, ani nękać dłużnika telefonami. Windykator nie może oczywiście straszyć dłużnika sądem bądź komornikiem, co niestety w praktyce ma miejsce. Stosowaną praktyką jest przykładowo wysyłanie do dłużnika pism przypominających do złudzenia zawiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego.

CZYTAJ TEŻ: Praca zdalna a ryzyko dyskryminacji pracowników

Wizyty w miejscu pracy, mogą zdarzyć się sporadycznie, tylko w uzasadnionych przypadkach, a nie jako norma. W szczególności, gdy windykator „odwiedza” jednocześnie dłużnika w miejscu jego zamieszkania. Może to bowiem nosić znamiona czynu zabronionego, jakim jest stalking.

Windykator w rzeczywistości

Tak wygląda strona prawna, która z praktyką ze strony niektórych windykatorów bądź firm windykacyjnych niestety nie ma za wiele wspólnego. Windykacja zobowiązań osadzona bywa bowiem na bardziej lub mniej umiejętnym zastraszaniu dłużników, co czasami prowadzi do ich załamania nerwowego. Dla takich sytuacji idealnym rozwiązaniem jest ogłoszenie przez dłużnika upadłości konsumenckiej, która pozwala na poszanowanie interesu wierzycieli z jednoczesnym umorzeniem zobowiązań upadłego.

Autorem odpowiedzi jest doradca restrukturyzacyjny Krzysztof Lipiński, z Lipiński i Wspólnicy Kancelaria RestrukturyzacyjnaKancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP działającej pod patronatem dziennika „Rzeczpospolita”.

Pytanie:

Czy windykator terenowy może odwiedzać dłużnika w jego miejscu pracy?

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zarządzanie
Jak zrestrukturyzować spółkę cywilną?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Zarządzanie
Wypadek w firmie – jakie obowiązki ma pracodawca?
Zarządzanie
Co zrobić, gdy ktoś podszywa się pod twoją działalność? Trzy przykłady reakcji
Zarządzanie
Permanentny stres w pracy. Czuje go co piąty Polak
Zarządzanie
Nowe benefity pracownicze. Konsultacja z dietetykiem?