Kiedy pracownicy wrócą do biur? Wkrótce, ale…

Aktualnie w wielu biurach pracownicy to rzadkość.
Aktualnie w wielu biurach pracownicy to rzadkość. Zwykle świecą one pustkami. Źródło: Adobe Stock

Dyrektorzy zarządzający są zdania, że warunki do prowadzenia biznesu w najbliższych sześciu miesiącach będą takie same lub lepsze niż teraz.

Tak wynika z badań CBRE. Pogorszenia sytuacji obawia się tylko 9 proc. respondentów. Raport „The Future of the Office Survey” wskazuje, że ten optymizm przekłada się na przekonanie, że już w połowie przyszłego roku pracownicy wrócą do biur. Teraz jednak pracownicy się do tego nie palą. Dlaczego?

Dlaczego pracownicy nie chcą wracać do biur?

Analitycy podkreślają, że obecnie przed fizycznym powrotem pracowników do przestrzeni biurowej powstrzymuje firmy wysoki odsetek zachorowań w danym kraju, ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w firmie oraz opór samych zatrudnionych przed powrotem.

CZYTAJ TEŻ: Czy pracodawca może zadzwonić do pracownika na prywatną komórkę lub wysłać maila na prywatny adres?

– Z naszej analizy nastrojów dyrektorów zarządzających płyną dwa wnioski. Pierwszy dotyczy otoczenia gospodarczego i przekonania, że sytuacja nie będzie się pogarszać. Drugi wniosek jest konsekwencją pierwszego. Dyrektorzy zarządzający wierząc w to, że sytuacja nie będzie gorsza, a może nawet ulegnie poprawie, chcą powrotu do biznesu, który znają sprzed pandemii. Dla wszystkich jest jasne, że tak samo nie będzie, ale jednocześnie chcemy przywrócić tyle, ile się da. Tęsknimy za pełnymi biurami, spotkaniami twarzą w twarz – mówi Daniel Bienias, dyrektor zarządzający CBRE w Polsce. I dodaje, że – o ile otoczenie będzie sprzyjające – firmy będą dążyć do przywrócenia biznesu, jaki znają.

CZYTAJ TEŻ: Czy pracodawca może sprawdzić warunki pracy zdalnej?

Z raportu CBRE „The Future of the Office Survey” wynika, że w opinii 48 proc. dyrektorów zarządzających warunki do prowadzenia biznesu w najbliższych sześciu miesiącach będą takie same jak aktualnie. 43 proc. spodziewa się poprawy sytuacji. W porównaniu do poprzedniej edycji badania zdecydowanie wzrósł odsetek dyrektorów zarządzających, którzy raczej obstawiają stagnację, a spadł tych mających nadzieję na poprawę.

Niemniej już 67 proc. pracodawców liczy na to, że do połowy 2021 r. wszyscy pracownicy wrócą do biur. Na nieco mniej optymistyczną prognozę wskazuje 34 proc. dyrektorów zarządzających, którzy mówią wprost, że nie są pewni, kiedy uda się przywrócić pracowników do pracy w biurze.

CZYTAJ TEŻ: Praca zdalna a zakażenie. Czy informować pracodawcę?

W pierwszej trójce obaw, które aktualnie powstrzymują firmy przed całkowitym powrotem pracowników do biur znajdują się: wysoki odsetek zachorowań (86 proc.), ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w firmie (83 proc.) oraz opór samych zatrudnionych (70 proc.).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Startupów wyścig o milion

Do 31 maja osoby i młode firmy, mające innowacyjne pomysły, mogą zgłaszać się do ...

Grube ryby z Polski inwestują miliony w europejskie startupy

Fundusz bValue uruchamia swój trzeci fundusz o kapitalizacji 52 mln zł – dowiedziała się ...

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: odroczenie podatku od nieruchomości

Czy firma może wystąpić o odroczenie terminu płatności podatku od nieruchomości pomimo, że gmina ...

Eksporterzy zdają trudny test

Najnowsze dane wskazują, że polskie firmy skutecznie radzą sobie z zagraniczną sprzedażą nawet podczas ...

Sprzedaż w Azji po nowemu – od kosmetyków do synbiotyków

Wskutek epidemii SARS-Cov-2 sprzedaż internetowa w Azji stała się głównym kanałem transakcyjnym, a dzięki ...

Pracownicy biurowi w Polsce źle znoszą pandemię.

Pracownicy nie wrócą do biur, a na pewno nie wszyscy

Pracownicy biur w  Polsce chcą podwyżek i pomocy psychologa. Minął rok od kiedy pracujemy ...