Polska i Katar chcą zacieśnić relacje gospodarcze

Podczas Polsko-Katarskiego Forum Nowych Technologii, które odbyło się w Warszawie zawarto porozumienia o współdziałaniu w branży stoczniowej. Pola do współpracy to także nieruchomości, budownictwo, transport, żywność i nowoczesne technologie.

Publikacja: 06.07.2024 10:12

West Bay na promenadzie Corniche w stolicy Kataru, Dosze.

West Bay na promenadzie Corniche w stolicy Kataru, Dosze.

Foto: Adobe Stock

Było to już piąte Polsko-Katarskie Forum Nowych Technologii. Wśród obszarów współpracy z największym potencjałem wymieniano m.in. rozwój sztucznej inteligencji. Było to wydarzenie towarzyszące oficjalnej wizycie w Polsce Szejka Tamima bin Hamada Al Thaniego, Emira Kataru. Władca Kataru spotkał się w Warszawie z Andrzejem Dudą, Prezydentem RP. Rozmowy obu przywódców miały dotyczyć przede wszystkim kwestii gospodarczych, w tym pogłębiania współpracy energetycznej i inwestycji katarskich w Polsce.

- Dziękujemy za wizytę, która odbywa się niedługo po mojej wizycie w Dosze. Pokazuje ona, że relacje pomiędzy naszymi krajami zacieśniają się – Katar jest czołowym partnerem energetycznym Polski – podkreślił Andrzej Duda, który w maju br. wziął udział w Katarskim Forum Ekonomicznym w Dosze, stolicy Kataru.

Czytaj więcej

Biznes po arabsku. WhatsApp zastąpił maila

Od gazu po inwestycje

– Katar odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu Polsce stabilnych dostaw skroplonego gazu ziemnego, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Dzięki swojej dynamicznej transformacji w oparciu o strategię „Qatar Vision 2030”, która od 16 lat zmienia oblicze Kataru, mamy możliwość jeszcze pełniejszego rozwoju naszych dwustronnych relacji. Widzimy szereg kluczowych obszarów, w których polskie podmioty mogłyby odegrać istotną rolę, jak np. transport, budownictwo czy też cyberbezpieczeństwo – mówił podczas otwarcia Forum Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii.

Czytaj więcej

W Emiratach powstała Polska Rada Biznesu

Katarski gaz jest dostarczany do Polski od 2015 r. Katar posiada trzecie co do wielkości złoża gazu ziemnego na świecie i jest największym, globalnym eksporterem gazu skroplonego. Potwierdzone złoża gazu ziemnego sięgają 25 bilionów metrów sześciennych, co stanowi ok. 13 proc. zasobów globalnych. Drugi ważny zasób Emiratu sąsiadującego z Arabią Saudyjską to ropa naftowa. Udokumentowane zasoby ropy naftowej w ilości przekraczającej 25 mld baryłek wystarczą na dalszą produkcję na obecnym poziomie przez ok. 56 lat. Warto przypomnieć, że m.in. na skutek tarć politycznych właśnie z Arabią, w styczniu 2019 r. Katar zrezygnował z członkostwa w Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej (ang. OPEC). Nadwyżki z dochodów sektora ropy naftowej i gazu Katarczycy inwestują poprzez państwowy fundusz inwestycyjny Qatar Investment Authority w aktywa krajowe i zagraniczne.

Nieruchomości i żywność

- Chociaż Polskę i Katar dzielą setki kilometrów, łączą nas dobre relacje. Ich kluczowym obszarem jest nasza strategiczna współpraca w dziedzinie energii. Rosną jednak także wzajemne inwestycje. Katarscy inwestorzy są chociażby obecni na polskim rynku nieruchomości. Polska, jako jeden z liderów europejskiej transformacji cyfrowej, dostrzega również szczególny potencjał do współpracy z Katarem na polu digitalizacji sektora publicznego i usług finansowych – mówił podczas otwarcia Forum Andrzej Dycha, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), która wraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Ambasadą RP w Dosze zorganizowały wydarzenie.

W grudniu 2016 r. Al-Sraiya Holding Group przejęła od Skanskiej hotel Westin w Warszawie. Wartość transakcji szacowano na ok. 240 mln zł. Była to pierwsza inwestycja Al-Sraiya w Europie Środkowo-Wschodniej. Wcześniej, bo w 2011 r. Qatar Holding LLC kupiła od francuskiego dewelopera Bouygues Immobilier kompleks biurowców w Warszawie (aktualnie jest tam siedziba telekomu Orange) o wartości ok. 600 mln zł.

Czytaj więcej

Światowa Wystawa Expo 2030 odbędzie się w Rijadzie

Podobnie jak wszystkie państwa Zatoki Perskiej (Arabskiej) Katar importuje zdecydowaną większość produktów żywnościowych. Dokładnie rzecz ujmując Emirat zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej (ang. Gulf Cooperation Council – GCC) pod względem zależności od importu żywności na poziomie 97 proc., podczas gdy Bahrajn drugie na poziomie 92 proc. Następnie Kuwejt – 91 proc., a Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman po 89 proc. Arabia Saudyjska importuje 80 proc. produktów spożywczych.

Czytaj więcej

Zatoka Perska (Arabska) to region szukający żywności

Jak wskazuje polski resort rozwoju i technologii, Katar jest więc zdany na stale rosnący import żywności, choć Katarczycy podejmują próby zakupów dużych areałów ziem uprawnych za granicą, które mają zagwarantować im w przyszłości regularne dostawy płodów rolnych i mięsa oraz produktów z ich przetworu. Perspektywa osiągnięcia samowystarczalności żywieniowej przez Katar jest jednak wciąż bardzo daleka. Wciąż więc istnieje szansa dla polskich eksporterów wyrobów rolno-spożywczych, głównie wysokiej jakości ziemniaków, żywności przetworzonej, wyrobów przemysłu mleczarskiego (jogurtów, serów, mleka w proszku), mrożonek i koncentratów soków. Tradycyjnie więc wśród potencjalnych pól rozwoju obustronnej współpracy wymienia się też zwiększenie eksportu polskich produktów spożywczych, choć rynek katarski jest w tym zakresie konkurencyjny i są tam obecne wszystkie globalne koncerny spożywcze.

Katar stara się dywersyfikować swą gospodarkę, ale organizuje też duże wydarzenia sportowe. W 2022 r. był gospodarzem piłkarskich mistrzostw świata. Katarczycy stawiają też mocno na edukację. Podczas wizyty władcy Kataru w Warszawie podpisano oficjalne dwustronne porozumienie międzyrządowe o współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego i nauki.

Było to już piąte Polsko-Katarskie Forum Nowych Technologii. Wśród obszarów współpracy z największym potencjałem wymieniano m.in. rozwój sztucznej inteligencji. Było to wydarzenie towarzyszące oficjalnej wizycie w Polsce Szejka Tamima bin Hamada Al Thaniego, Emira Kataru. Władca Kataru spotkał się w Warszawie z Andrzejem Dudą, Prezydentem RP. Rozmowy obu przywódców miały dotyczyć przede wszystkim kwestii gospodarczych, w tym pogłębiania współpracy energetycznej i inwestycji katarskich w Polsce.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Eksport
Czy świetna passa ekonomiczna między Polską a Irlandią jest trwała?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Eksport
Fotoniczne czipy szyte na miarę trafiają z Polski na cały świat
Eksport
Biznes po arabsku. WhatsApp zastąpił maila
Eksport
Polsko-irlandzka wymiana gospodarcza rośnie jak na drożdżach
Eksport
Czas na dobry sezon trójmiejsko-brytyjski w biznesie