Celem finansowania preferencyjnego 2.0 w ramach Tarczy Finansowej dla dużych firm jest pokrycie szkody powstałej na skutek zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki w związku z COVID-19. Program ten uruchomiono w związku z przyjęciem przez Radę Ministrów zmian do programu rządowego Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla dużych firm po uzyskaniu uprzednio decyzji Komisji Europejskiej.
Kto może skorzystać?
Finansowanie preferencyjne 2.0 skierowane jest do przedsiębiorstw, które poniosły bezpośrednią szkodę wynikającą z wystąpienia epidemii COVID-19, rozumianą jako skumulowana negatywna EBITDA wygenerowana w okresach, w których prowadzona działalność gospodarcza została zabroniona (zakaz prowadzenia przez przedsiębiorcę istotnej części działalności lub wyłączenie określonej grupy klientów), w wyniku działań podjętych przez polskie władze w celu ograniczenia rozprzestrzenienia się pandemii COVID-19. Z pomocy mogą skorzystać również przedsiębiorcy, którzy w wyniku restrykcji musieli ograniczyć liczbę klientów, korzystających z ich usług, do poziomu wyraźnie i istotnie niższego od tego, który w danej sytuacji byłby podyktowany ogólnie stosowanymi zasadami dystansu społecznego lub zasadami dotyczącymi pojemności w przestrzeniach komercyjnych (na przykład kina, teatry, targi).
O finansowanie nie mogą ubiegać się podmioty, które nie podjęły działań w celu ograniczenia szkód spowodowanych restrykcjami związanymi z COVID-19, które są odpowiedzialne za poniesioną szkodę, lub prowadziły działalność bez należytej staranności lub niezgodnie z prawem.
Czytaj więcej
Pracownik, który posiada długi musi być świadomy, że prędzej czy później komornik upomni się o jego wynagrodzenie. Potrącenia z wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na umowach o pracę podlegają ochronie, ale nie dotyczy już ona pracujących bez etatu.
Aby skorzystać z pomocy, przedsiębiorca musi spełnić kilka warunków m.in. posiadać status dużego przedsiębiorcy na dzień 31 grudnia 2019 r., i na ten sam dzień firma musiała prowadzić działalność, nie zalegać z płatnościami podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne, nie być w likwidacji, upadłości lub restrukturyzacji. Z programu mogą skorzystać duzi przedsiębiorcy w rozumieniu art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców. Zgodnie z ustawą duże przedsiębiorstwo zatrudnia więcej niż 249 pracowników (stan ustala się na dzień 31 grudnia 2019 r.) nie wliczając właściciela lub (ii) których roczny obrót za 2019 rok przekroczył 50 mln euro oraz suma bilansowa na 31 grudnia 2019 r., przekroczyła 43 mln euro. Przedsiębiorstwa zainteresowane skorzystaniem z pomocy powinny zapoznać się z definicją pracownika potrzebną przy ustaleniu statusu dużego przedsiębiorcy. Do wyliczenia liczby zatrudnionych pracowników przyjmuje się tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Przy czym za pracowników nie uważa się pracowników na urlopach macierzyńskich, ojcowskich, rodzicielskich, wychowawczych i zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.