Co ważne, nie zawsze trzeba polegać na wkładzie własnym, choć to właśnie wewnętrzne źródła finansowania biznesu cieszą się największym zaufaniem wśród osób poszukujących sprawdzonego sposobu na pozyskanie kapitału początkowego. Istnieje jednak wiele zewnętrznych form finansowania i dotacji, które warto rozważyć.

Oszczędności

Jednym z najbardziej tradycyjnych sposobów finansowania działalności gospodarczej jest korzystanie ze zgromadzonych oszczędności na koncie osobistym. Gwarantuje ono niezależność od instytucji finansowych, brak konieczności spłaty odsetek towarzyszących np. zaciąganiu kredytów, czy też dotrzymywania określonych przez wierzyciela terminów. Finansowanie rozwoju firmy za pomocą wolnej gotówki to w oczach wielu przedsiębiorców najkorzystniejsze rozwiązanie, jednak trzeba pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii. Zebrana kwota musi wystarczyć zarówno do pokrycia wydatków związanych ze startem biznesu, jak i stworzenia poduszki finansowej na wypadek, gdyby firma napotkała problemy z płynnym rozwojem.

Dotacje na rozwój firmy z PUP

Wiele osób przygotowujących się do założenia biznesu szuka pomocy finansowej w powiatowym urzędzie pracy – jednostce przypisanej do swojego miejsca zameldowania. Za pośrednictwem tej instytucji można starać się o bezzwrotne dotacje, które stanowią formę walki z bezrobociem. Dużym atutem tej formy finansowania biznesu jest szybki czas rozpatrywania wniosków. Należy jednak pamiętać, że  dofinansowanie z urzędu pracy nie jest dla każdego – trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Należy mieć status osoby bezrobotnej przez min. 30 dni, nie można być studentem studiów stacjonarnych, nie można posiadać innej działalności gospodarczej w okresie min. 12 miesięcy przed złożeniem wniosku. Urzędnicy sprawdzą również, czy już wcześniej nie otrzymaliśmy bezzwrotnych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Pożyczki lub kredyty dla firmy w instytucjach finansowych

Kredyty i pożyczki dla firm to dość powszechna forma finansowania nowych biznesów. Na rynku można znaleźć bardzo szeroki wybór ofert produktów bankowych, dzięki czemu niemal każdy przedsiębiorca może wybrać tę skrojoną na miarę swoich aktualnych potrzeb. Kredyty dla firm to korzystne źródło funduszy na ich rozwój z bardzo prostego powodu – pozyskane środki można przeznaczyć na dowolny cel działalności, niezależnie od tego, czy będą one stanowić kapitał początkowy, czy też zostaną wydane na cele inwestycyjne. Ciekawym rozwiązaniem na dalszym etapie rozwoju firmy okazują się również kredyty obrotowe, które pozwalają pokrywać bieżące wydatki, a co za tym idzie, zachować płynność finansową w razie przejściowych kłopotów.

Zaciągniecie zobowiązania w instytucjach finansowych często okazuje się jedynym wyjściem z sytuacji dla osób, którym nie udało się zgromadzić wystarczających oszczędności na wsparcie biznesu w początkowej fazie rozwoju. Należy jednak pamiętać, aby przed podpisaniem umowy z wierzycielem dokładnie przeanalizować pomysł na profil firmy – wszystko po to, aby uniknąć bankructwa i nie wpaść w spiralę długów. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z usług doradcy finansowego, który pomoże wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę kredytową.

Fundusze Europejskie dla firm

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Dotacje unijne to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów na finansowanie działalności gospodarczej, zwłaszcza małych i średnich firm. Większość programów dostępnych dla przedsiębiorców w ramach funduszy europejskich zakłada wypłatę środków na konkretne cele, np. rozwój działalności firmy, projekty badawcze czy wdrażanie innowacji lub informatyzacja. O bezzwrotną dotację na rozwój biznesu można się starać po spełnieniu kilku kluczowych warunków, w tym m.in. gdy jesteśmy bezrobotni lub otrzymujemy wynagrodzenie, ale jego wysokość nie pozwala na godne życie. Jak uzyskać pieniądze ze środków unijnych? Warto zwrócić się do PUP lub zajrzeć na oficjalną stronę www projektu, gdzie uzyskamy wszelkie informacje.

Kampanie crowdfundingowe

Crowdfunding to nic innego jak forma finansowania społecznościowego, która z każdym rokiem zyskuje na popularności. Jej sednem jest wsparcie idei lub projektu danego twórcy – w naszym przypadku przedsiębiorcy – przez grupę internautów wpłacających na tel cel środki pieniężne. Warto zaznaczyć, że pozyskiwanie środków w ramach kampanii crowdfundingowej jest w Polsce w pełni legalne, choć trzeba pamiętać o uregulowaniu kwestii prawnych i podatkowych. Zbieranie funduszy na rozwój firmy to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań, zwłaszcza gdy stawiamy swoje pierwsze kroki w biznesie lub poszukujemy środków na sfinansowanie konkretnego celu. Co ważne, akcje crowdfundingowe warto rozpocząć na profesjonalnych portalach gwarantujących ochronę i bezpieczeństwo.

Podsumowanie

Znalezienie źródła finansowania nowej firmy wcale nie musi być przysłowiową drogą przez mękę. Każdy początkujący przedsiębiorca może wybrać najbardziej dogodną opcję, która będzie odpowiadać zarówno profilowi działalności firmy, jak i etapowi jej rozwoju, na którym się znajduje. Kredyt obrotowy dla firm, własne oszczędności, dotacje ze środków unijnych – możliwości jest wiele, jednak trzeba wybierać świadomie.

Artykuł został przygotowany przez markę Finiata specjalizującą się w dostarczaniu zintegrowanych rozwiązań pożyczkowych dla firm.