Biznes może nie sprostać nowej płacy minimalnej

Zgodnie z decyzją rządu wynagrodzenie minimalne od stycznia 2023 roku ma wynosić 3 490 zł wobec 3 010 złotych z tego roku. Eksperci alarmują, że przedsiębiorcy mogą nie dźwignąć takich kosztów.

Publikacja: 14.09.2022 19:23

Biznes może nie sprostać nowej płacy minimalnej

Foto: Adobe Stock

Jak mówią jest to dolewanie oliwy do inflacyjnego ognia. Ekonomiści podkreślają, że należy to odbierać przede wszystkim jako element przedwyborczej polityki. Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP określił to mianem działania - po „nas choćby potop”. 

Tak mogą to odczuwać również przedsiębiorcy pracodawcy, rząd zapowiadał podwyżki do 3 383 zł oraz 3 450 złotych w lipcu, na to też przygotowywał się biznes, ponieważ kwoty te spełniają ustawowe wymogi płacy minimalnej. 

Pracodawcy zauważają potrzebę podnoszenia wynagrodzeń, jednak jak podreślają podwyżka 20 proc. (w porównaniu podwyżki z lipca 2023 roku do lipca 2022 roku) "jest przesadą". Ich zdaniem to więcej niż dyktują uzasadnione kosztami życia potrzeby, to też więcej niż obiektywna inflacja. Co najważniejsze z ich perspektywy, w tyw wyliczeniu jak mówią, w ogole nie wzięto pod uwagę kosztów samych zatrudniających, tego że wielu już dziś ma ujemną rentowność i decyduje się nie kontynuować działalności. 

Czytaj więcej

Płace nie nadążają za inflacją drugi miesiąc z rzędu. Fatalne nastroje Polaków

To może być jeden z "gwoździ do trumny" wielu firm, które muszą się jednocześnie borykać z wzrostem cen prądu czy gazu, czy przerwanymi łańcuchami dostaw i problemami w produkcji, często też mniejszym zainteresowaniem samych klientów. 

Eksperci wskazują kolejny problem - mimo że podniesienie płacy minimalnej ma pomóc osobom o najniższych dochodach polepszając ich warunki materialne, to niestety może skutkować spadającym zatrudnieniem - to oznacza trwałe wykluczenie dla ludzi o niższych kwalifikacjach czy tych dopiero rozpoczynających swoją karierę zawodową. 

Finanse
Które firmy nie chcą widzieć swego śladu węglowego
Finanse
Fundusze unijne do wzięcia. Wkrótce nabór wniosków
Finanse
Zwrot VAT na materiały budowlane ożywiłby rynek i zredukował szarą strefę
Finanse
Zamówienia publiczne: certyfikaty dobrowolne, ale pożądane
Finanse
Leasing od 30 lat napędza polską gospodarkę