Zgodnie ze słowami minister rodziny i polityki społocznej, rząd wraz z parlamentarzystami dąży do tego by przedsiębiorcy otrzymali pierwsze wypłaty jeszcze we wrześniu, dlatego wszyscy mają nadzieję, że prezydent Andrzej Duda potraktuje ustawę priorytetowo i szybko będzie można ogłosić jej wejście w życie. Bez względu na to w jakim dniu się to wydarzy, to ma moc prawną od 1 sierpnia 2022 roku.

Ze wsparcia, czyli tzw. jednorazowego świadczenia, będą mogli skorzystać przedsiębiorcy z nadodrzańskich powiatów, którym z powodu zatrucia rzeki spadł przychód z działalności w sierpniu br. o co najmniej 50 proc. w stosunku do uzyskanego w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających albo w sierpniu 2021 r. Ma ono przysługiwać w wysokości 3010 zł za każdego ubezpieczonego, z datą powstania ubezpieczenia nie późniejszą niż 1 lipca 2022 r.

Szczegóły wsparcia określi rozporządzenei Rady Ministrów wydane po wejściu ustawy w życie - ma ono wskazać przedsiębiorcom z jakich terenów będzie ono przysługiwać oraz za jaki miesiąc, na ten momen rząd mówi o sierpniu. Ma być ono zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz chronione przed egzekucjami.

Czytaj więcej

Na jaką pomoc państwa mogą liczyć firmy znad Odry

O wsparcie będą mogli ubiegać się przedsięiorcy m.in. z branży: turystycznej (hotele i inne obiekty noclegowe, działalność organizatorów turystyki itd.), gastronomicznej (restauracje, bary itd.), sportowo-rekreacyjnej (wypożyczalnie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego, wynajem i dzierżawa środków transportu wodnego itd.). Pełen katalog uprawnionych również określi rozporządzenie.