Mimo iż obecny czas wyhamowania gospodarki nie sprzyja inwestycjom, to wiele średnich oraz dużych zdecydowało się na te, które mają zaowocować w perspektywie długofalowej - chodzi przede wszystkich o systemy mające obniżyć koszta energii. 

Firmy coraz chętniej decydują się na modernizację systemów oświetlenia, wentylacji i ogrzewania, czy też instalację systemów optymalizujących zarządzanie energią - 55 proc. firm wdrożyło lub planuje wdrożyć technologie ograniczające koszty energii, coraz więcej przedsiębiorców jest też zainteresowanych posiadaniem własnych źródeł wytwarzania energii – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Czytaj więcej

Dotacje na inwestycje wykorzystujące efektywniej energię

Najlepiej z inwestycjami mającymi obniżyć koszty w przyszłości radzą sobie duże firmy, które posiadają odpowiedni kapitał oraz zdolność kredytową. Prócz inwestycji w energie szukają również rozwiązań, które mają ograniczyć zużycie surowców oraz materiałów. 

Prócz szeroko zakrojonych działań, prowadzone są również te "codzienne" - do pracowników kierowane są również instrukcje jak ograniczyć zużycie energii podczas pracy np. w biurze, gaszenie światel w pustych pomieszczeniach, odłączanie od prądu urządzeń elektrycznych i samych ładowarek po ich naładowaniu. Część przedsiębiorstw rozpatruje również skierowanie zatrudnionych na pracę zdalną - kodeks pracy nie reguluje obecnie ekwiwalentu za domowy pobór prądu podczas wykonywania obowiązków z tytułu zatrudnienia. 

Przedsiębiorstwa energetyczne podpowiadają również, by sprawdzić czy wybrana taryfa jest odpowiednio dobrana do realnego zapotrzebowania danej firmy. Pomóc może także wymiana sprzędu na nowszy, który dzięki odpowiedniej klasie energetycznej może zmniejszyć pobór energii.