Mimo iż obecny czas wyhamowania gospodarki nie sprzyja inwestycjom, to wiele średnich oraz dużych zdecydowało się na te, które mają zaowocować w perspektywie długofalowej - chodzi przede wszystkich o systemy mające obniżyć koszta energii.
Firmy coraz chętniej decydują się na modernizację systemów oświetlenia, wentylacji i ogrzewania, czy też instalację systemów optymalizujących zarządzanie energią - 55 proc. firm wdrożyło lub planuje wdrożyć technologie ograniczające koszty energii, coraz więcej przedsiębiorców jest też zainteresowanych posiadaniem własnych źródeł wytwarzania energii – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Czytaj więcej
W ostatnim czasie przedsiębiorcy mogą pozyskiwać dotacje na inwestycje w wysokosprawną kogenerację. Dzięki nim możliwa jest długoterminowa redukcja kosztów funkcjonowania firmy, przy równoczesnym rozwoju „zielonej” działalności przedsiębiorstwa.
Najlepiej z inwestycjami mającymi obniżyć koszty w przyszłości radzą sobie duże firmy, które posiadają odpowiedni kapitał oraz zdolność kredytową. Prócz inwestycji w energie szukają również rozwiązań, które mają ograniczyć zużycie surowców oraz materiałów.
Prócz szeroko zakrojonych działań, prowadzone są również te "codzienne" - do pracowników kierowane są również instrukcje jak ograniczyć zużycie energii podczas pracy np. w biurze, gaszenie światel w pustych pomieszczeniach, odłączanie od prądu urządzeń elektrycznych i samych ładowarek po ich naładowaniu. Część przedsiębiorstw rozpatruje również skierowanie zatrudnionych na pracę zdalną - kodeks pracy nie reguluje obecnie ekwiwalentu za domowy pobór prądu podczas wykonywania obowiązków z tytułu zatrudnienia.