Nowe gwarancje dotyczące leasingu dla MŚP

Gwarancje BGK dla leasingu wykorzystują środki Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego
Gwarancje BGK dla leasingu wykorzystują środki z Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego. Źródło: Adobe Stock

Firmy z sektora MŚP zyskały nowe ułatwienie w dostępie do finansowania. Chodzi o gwarancje BGK dla leasingu wykorzystujące środki Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego.

Nowe gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) zabezpieczą do 80 proc. kwoty leasingu lub pożyczki leasingowej bez odsetek oraz kosztów związanych z ich udzieleniem. Jak informuje Związek Polskiego Leasingu całkowita suma środków trwałych sfinansowanych przez firmy leasingowe w Polsce w 2019 r. wyniosła 78 mld zł. Z kolei w 2020 r. było to 70 mld zł. Leasing jest więc ważnym źródłem finansowania potrzeb rodzimych MŚP. Firmy leasingowe, które podpisały umowę o współpracy z BGK, udzielą leasingu na korzystniejszych warunkach. To ważne w okresie pandemii i wywołanego nią kryzysu gospodarczego. Tym bardziej, że 63 proc. polskich przedsiębiorców uznaje leasing za najbardziej istotne źródło finansowania działalności. Na drugim miejscu znalazła się linia kredytowa, która jest ważna dla ponad połowy firm MŚP (55 proc.), a na trzecim są dotacje (49 proc.).

Gwarancje polepszą warunki leasingu

Dzięki nowym gwarancjom leasingodawcy mogą zaproponować korzystniejsze od standardowych warunków, m.in. obniżyć marżę leasingu/pożyczki, wydłużyć okres trwania leasingu/pożyczki, zwiększyć kwotę leasingu/pożyczki, obniżyć wymagania co do poziomu innych zabezpieczeń.

CZYTAJ TEŻ: Leasing dla startupów IT. EFL wspiera nowe firmy

– Elastycznie reagujemy na aktualne potrzeby gospodarki i społeczeństwa, czego przykładem jest pakiet pomocy BGK dla przedsiębiorców, których dotknęła pandemia. Firmy skorzystały z niego już 100 tys. razy a finansowanie wygenerowane dla gospodarki przekracza 76 mld zł. Budujemy partnerskie relacje i współpracę z rynkiem finansowym i sektorem publicznym. Wspólnie z naszymi partnerami – Ministerstwem Finansów, Związkiem Polskiego Leasingu i Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI) – pomagamy tym firmom, które korzystają z leasingu lub pożyczki leasingowej jako alternatywy dla kredytu bankowego. Razem inicjujemy działania i tworzymy rozwiązania, które przyczyniają się do rozwoju społeczno-gospodarczego kraju – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

Paneuropejski Fundusz Gwarancyjny z Polską

Gwarancja korzysta z regwarancji EFI i środków Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego (EFG). Powstała przy wsparciu Ministerstwa Finansów oraz Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej. BGK jest pierwszym bankiem rozwoju, który wykorzystuje środki Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego w formule regwarancji, aby zaoferować wsparcie dla biznesu. To możliwe dzięki temu, że Polska przystąpiła do Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego.

CZYTAJ TEŻ: Leasing – resort finansów ujednolica interpretację rozliczeń

– Firmy leasingowe, które będą dystrybuować nowe produkty, będą mogły bardziej elastycznie kreować ich politykę cenową, będą w stanie wydłużać okres leasingowania czy zwiększać kwotę finansowania. Parametrem, który najbardziej optymistycznie nas dziś nastraja, jest fakt gwarantowania przez BGK, aż do 80 proc. wartości umowy – mówi Paweł Pach, przewodniczący KW Związku Polskiego Leasingu. – Należy podkreślić, że sam program jest bardzo istotnie wyposażony w kapitał, który pozwoli wykreować transakcje leasingowe o wartości ponad 5 mld zł (5,6 mld zł). Spodziewamy się dużego zainteresowania tym programem wśród wszystkich przedsiębiorstw leasingowych zrzeszonych w Związku Polskiego Leasingu – dodaje.

Gwarancje – kto już podpisał umowę z BGK?

Pierwszą firmą leasingową, która podpisała umowę z BGK w sprawie zabezpieczenia gwarancją zawieranych umów leasingu jest Santander Leasing. Nowa gwarancja zabezpieczy spłatę należności z tytułu transakcji leasingowej (leasing lub pożyczka leasingowa) oferowanej przez Santander Leasing firmom z segmentu MŚP.

– Dzięki podpisanej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowie, już w czerwcu br. udostępnimy naszym klientom nowe możliwości zawierania umów leasingu lub pożyczki zabezpieczonej gwarancją BGK. To istotne ułatwienie oraz wsparcie dla firm w zakresie dostępu do finansowania, zwłaszcza tych, które w znaczny sposób odczuły skutki pandemii – mówi Mariusz Włodarczyk, dyrektor zarządzający Santander Leasing.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus. 1,7 mld zł na leasing i pożyczki

– Istotne jest, że programy gwarancji skierowane do przedstawicieli małych i średnich firm mają realny wpływ na gospodarkę, gdyż umożliwiają im rozwój, inwestowanie, nabywanie przedmiotów wykorzystywanych w działalności. W ten sposób, poszerzona zostaje dostępność kapitału, a tym samym zapewnienie płynności i możliwości inwestowania, mimo często trudnych warunków rynkowych. Dlatego cieszy nas bardzo, że BGK podejmuje z nami współpracę w zakresie tak ważnych programów pomocowych dla firm – dodaje Włodarczyk.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Każdy przedsiębiorca będzie miał swoje konto do wpłat w skarbówce

Już od 1 stycznia 2020 r. wpłaty podatków trzeba będzie dokonywać na indywidualny rachunek ...

Urlop zaległy – do kiedy trzeba go wykorzystać?

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy urlop wypoczynkowy, którego pracownik nie wykorzystał w roku kalendarzowym, ...

Koronawirus: Chińska tarcza antykryzysowa

Chińska tarcza antykryzysowa opiera się na prostym założeniu, że największy ciężar na swoje barki ...

Koronawirus. Płaca minimalna bez zmian?

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców zaapelował o zamrożenie płacy minimalnej w roku 2021. I ...

Alkohol może być prezentem dla kontrahentów naszej firmy.

Alkohol jako firmowy prezent świąteczny. Co z podatkiem VAT?

W okresie przedświątecznym wiele firm wręcza kontrahentom upominki. Często są to wina lub inne ...

E-arbitraż w Polsce dopiero raczkuje.

Czy e-arbitraż zastąpi zwykłe sądy? Szanse są

Na świecie e-arbitraż staje się coraz bardziej popularny. W Polsce barierą są nieżyciowe przepisy. ...