Agencja Rozwoju Przemysłu pomoże firmom spłacić kredyty

Agencja Rozwoju Przemysłu udzieli firmom pożyczek, aby te mogły spłacić kredyty bankowe.
ARP udzieli firmom pożyczek, aby te mogły spłacić kredyty bankowe. Źródło: Adobe Stock

Agencja Rozwoju Przemysłu udzieli przedsiębiorcom pożyczek na spłatę rat kredytowych. To pomoc dla firm, które w wyniku pandemii koronawirusa mają trudności z zachowaniem płynności.

O pożyczkę na spłatę rat kredytowych kredytów inwestycyjnych mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy mają  problemy płynnościowe związane ze spłatą rat kredytowych. Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) może im udzielić pożyczki na spłatę rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych na okres do 12 miesięcy. Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą otrzymać pożyczkę w wysokości od 0,8 mln zł do 5 mln zł. Natomiast duże przedsiębiorstwa: od 0,8 mln zł do 10 mln zł.

Trzy strony umowy pożyczki

Umowę pożyczkową podpiszą trzy strony: przedsiębiorca, bank i ARP. Po zakończeniu spłaty pożyczki, trójstronna umowa ulegnie rozwiązaniu umożliwiając dwustronną współpracę banku i klienta na uzgodnionych wcześniej zasadach.

Główna korzyścią pożyczki jest zapewnienie lub przywrócenie płynności finansowej przedsiębiorstwa, a tym samym umożliwienie terminowej obsługi aktualnej umowy kredytowej i utrzymanie wysokiego ratingu klienta w banku. Ponadto, ARP zapewnia uproszczony proces udzielania pożyczki oparty na weryfikacji dotychczasowej, aktualnej i dostępnej wiedzy banku o kliencie.

CZYTAJ TEŻ: Kwalifikator MŚP – jak sprawdzić czy firma ma status MŚP?

Parametry pożyczki z ARP przedstawiają się następująco:

  • finansowanie dedykowane przedsiębiorcom spełniającym wymogi ustawy z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. 2020, poz. 695).
  • ARP sfinansuje do 12 rat kredytowych (kapitał + opcjonalnie odsetki) z tytułu udzielonej przez bank umowy o kredyt inwestycyjny w okresie spłaty,
  • kwota finansowania dla podmiotów MŚP: 0,8-5 mln zł, dla dużych firm: 0,8-10 mln zł,
  • waluta finansowania – PLN,
  • okres spłaty pożyczki ustalany indywidualnie z przedsiębiorcą.

Przedsiębiorcy mogą zapoznać się z pełną ofertą pożyczkową oraz produktami dostępnymi w ramach Tarczy Antykryzysowej w jednym z siedmiu Centrów Obsługi Przedsiębiorców, w najważniejszych ośrodkach gospodarczych. Do Centrów Obsługi Przedsiębiorców ARP zaprasza każdego, kto potrzebuje środków finansowych na rozwój, kto chciałby zacząć ekspansję zagraniczną, kto szuka oferty leasingowej maszyn i urządzeń. Ten ostatni element oferty realizuje spółka ARP Leasing.

CZYTAJ TEŻ: Nowe gwarancje dotyczące leasingu dla MŚP

W pierwszym kwartale br. ARP udzieliła finansowania w ramach Tarczy Antykryzysowej o łącznej wartości ponad 45 mln zł. Wśród nich były umowy leasingu samochodów ciężarowych i autokarów, umowy na leasing maszyn i urządzeń a także pożyczki obrotowe na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym.

– Przez 30 lat naszej działalności wiele razy nieśliśmy pomoc firmom balansującym na granicy upadku. Pomagaliśmy całym branżom, a nawet regionom. Teraz także jesteśmy blisko przedsiębiorstw. Pomagamy im przetrwać ten ciężki czas pandemii. W ramach Tarczy Antykryzysowej oferujemy im m.in. pożyczki i leasing. Nieustannie analizujemy sytuację firm i dopasowujemy naszą ofertę do ich potrzeb. Dlatego uruchomiliśmy kolejny produkt tarczowy, a mianowicie pożyczkę na spłatę rat kredytowych. Jest ona dostępna zarówno dla małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw – podkreśla Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP.

– Z pożyczki na spłatę rat kredytowych płyną korzyści nie tylko dla przedsiębiorstw, które będą mogły przetrwać trudny okres spowolnienia ich biznesów, ale także dla banków. To banki biorą na siebie ciężar kredytowania działalności firm niejednokrotnie tracących płynność finansową. Nie zawsze windykacja należności jest możliwa. ARP pomoże zatem zarówno firmom, jak i bankom – dodaje Kolczyński.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koronawirus a biznes, pytania i odpowiedzi: pracownik nie chce nosić maseczki, co wtedy?

Co pracodawca może zrobić z pracownikiem odmawiającym stosowania środków ochrony osobistej – wyjaśnia radca ...

Zielona Księga na temat fundacji rodzinnej tuż, tuż

Jeszcze we wrześniu Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opublikuje tzw. Zieloną Księgę nt. fundacji rodzinnej ...

Biznes otwiera się na osoby niepełnosprawne

Szukając rezerw kadrowych, pracodawcy, w tym duże znane firmy, coraz częściej sięgają po kandydatów ...

Alkohol może być prezentem dla kontrahentów naszej firmy.

Alkohol jako firmowy prezent świąteczny. Co z podatkiem VAT?

W okresie przedświątecznym wiele firm wręcza kontrahentom upominki. Często są to wina lub inne ...

Jaki jest chiński klient?

Zmniejszenie zagrożenie epidemią w Chinach przywraca szanse eksportowe dla polskich firm, w tym eksporterów ...

Handel w Azji po nowemu

W Chinach i innych krajach azjatyckich biznes szybko przenosi się do sieci, a klienci ...