MJWPU oferuje pieniądze na inwestycje mazowieckich firm

MJWPU oferuje znów dotacje inwestycyjne.
MJWPU oferuje znów dotacje inwestycyjne, nawet do 4 mln zł na projekt. Źródło: Adobe Stock

Wystartował konkurs o unijne dotacje na inwestycje mazowieckich przedsiębiorstw. Można pozyskać nawet 4 mln zł na projekt.

Mazowieccy przedsiębiorcy mogą znów (od 13 lipca br.) ubiegać się o dotacje na projekty inwestycyjne finansowane wciąż z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Oferuje je, tak jak dotychczas, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU). To nie lada gratka dla przedsiębiorców ze stolicy i całego regionu, gdyż dotacji na inwestycje MJWPU nie oferuje od dawna. A nawet kiedy organizowała takie konkursy granty te zawsze cieszyły się dużo popularnością i budżet na nie przeznaczony momentalnie się rozchodził.

MJWPU znów ma dotacje na inwestycje

Dotychczas w myśl aktualnych wciaż celów tematycznych UE na lata 2014-2020 dotacje europejskie z mazowieckiego RPO dla przedsiębiorstw kierowano na prace badawczo-rozwojowe, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, umiędzynarodowienie działalności firm czy ich rozwój. Ostatnio z uwagi na skutki pandemii część środków przeznaczono też na finansowanie bieżących kosztów utrzymania działalności w przypadku branż szczególnie dotkniętych ograniczeniami w jej prowadzeniu na skutek kolejnych zamknięć gospodarki i obostrzeń. Teraz natomiast uruchomiono finansowanie projektów inwestycyjnych.

CZYTAJ TEŻ: Wracają pożyczki płynnościowe dla MŚP

– Odbudowa gospodarki wymaga nowych inwestycji. Stąd nasza decyzja o przeznaczeniu części pozostałych w programie regionalnym środków właśnie na ten cel. W puli są ponad 52 mln zł, z których skorzystać będą mogły mazowieckie firmy. Dofinansowane projekty przyczynią się do tworzenia nowych miejsc pracy, co jest obecnie szczególnie ważne – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Granty z MJWPU dla sektora MŚP

Mazowieccy mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie rozbudowy przedsiębiorstw, zwłaszcza w związku z wprowadzeniem na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług. Finansowanie obejmie inwestycje w zmiany w procesach produkcyjnych, ale też zmiany w sposobie świadczenia usług np. elektronicznych. Można też pozyskać środki na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych do działalności gospodarczej. Dofinansowanie projektów wyniesie od 400 tys. zł do nawet 4 mln zł.

Co ważne, w ramach dotowanego projektu każdy przedsiębiorca ma obowiązek zatrudnienia co najmniej jednego pracownika. Dodatkowe punkty podczas oceny wniosków otrzymają działania zakładające m.in.: utworzenie większej liczby etatów, pozytywny wpływ na środowisko (np. zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza, wykorzystanie surowców wtórnych), wdrożenie wyników prac B+R, czy uwzględniające promocję wykraczającą poza minimalne wymagania. Większą szansę na dofinansowanie będą miały również projekty firm, które działają dłużej na rynku.

CZYTAJ TEŻ: Mikro-firmy na bankowym cenzurowanym

– Zachęcam do aplikowania wszystkich przedsiębiorców, zwłaszcza z terenu Warszawy, która w kolejnym okresie zostanie wyłączona z tego rodzaju finansowania – mówi Mariusz Frankowski. dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU). MJWPU przyjmuje wnioski wyłącznie w formie elektronicznej.

Co ważne, wszystkie umowy o dofinansowanie MJWPU musi podpisać z beneficjentami (przedsiębiorcami) najpóźniej do końca br. z uwagi na dobiegający końca czas obowiązywania obecnych zasad udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej.

CZYTAJ TEŻ: PARP idzie w regiony. Ma pierwsze biuro regionalne

Konkurs dla firm organizowany jest w ramach działania 3.3 Innowacje w MŚP, typ projektu: „Wprowadzanie na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. MJWPU prowadzi nabór w trybie otwartym, a wnioski przyjmuje w rundach trwających po 7 dni.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ałma Ata, Kazachstan

Co Kazachstan oferuje inwestorom z zagranicy?

W Kazachstanie stworzono 10 specjalnych stref ekonomicznych oraz 42 strefy przemysłowe, których specjalny status ...

Rosja to ciągle ważny kierunek dla stale rosnącej grupy polskich eksporterów, którzy poszukują atrakcyjnych rynków poza UE.

Rosja – pięć porad jak działać na rosyjskim rynku

Rosja to wciąż ważny kierunek dla stale rosnącej grupy polskich eksporterów. W ciągu ostatnich ...

Koronawirus. Granice Polski zamknięte. Polacy mogą wrócić do kraju

W związku z pandemią koronawirusa rząd zdecydował o zamknięciu granic Polski od północy w ...

Tatuaż – studio tatuażu ma prawo do 8-proc. stawki VAT

Przedsiębiorca świadczący usługi tatuażu skorzysta z obniżonej stawki podatku od towarów i usług. Tatuaż ...

Będą dotacje dla producentów urządzeń grzewczych

Małe i średnie, ale też duże firmy będą mogły skorzystać z pieniędzy z nowego ...

Przewodnik pt. „Z ziemi polskiej do włoskiej. Jak robić biznes z Włochami i we Włoszech” to publikacja przygotowana w ramach PHZ.

Jak robić biznes z Włochami i we Włoszech – przewodnik

Można się już zapoznać z przewodnikiem pt. „Z ziemi polskiej do włoskiej. Jak robić ...