Ułatwienia w programie gwarancji de minimis

Źródło: BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego wprowadził korzystne dla przedsiębiorców zmiany do programu gwarancji de minimis. Jedną z nich jest możliwość objęcia gwarancją kredytów przeznaczonych na spłatę innych kredytów.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oferuje gwarancje de minimis mikro, małym i średnim firmom (MŚP). Przedsiębiorcy mogą się o nie ubiegać w osiemnastu bankach współpracujących z BGK i w ponad stu bankach spółdzielczych. Dotychczas z gwarancji skorzystało ponad 150 tys. przedsiębiorców z sektora MŚP. Wartość udzielonych gwarancji to prawie 62 mld zł. Zaś wartość zabezpieczonych dzięki nim kredytów to ponad 110 mld zł.

Na spłatę innych kredytów

Jedną z korzystnych dla firm zmian jest dopuszczenie możliwości objęcia gwarancją kredytów przeznaczonych na spłatę innych kredytów. – Pozwalamy na objęcie gwarancjami kredytów, które służą spłacie wcześniej zaciągniętych kredytów. Chodzi zarówno o sytuację, w której przedsiębiorca dostaje nowo uzyskany kredyt w innym banku, jak i w tym samym banku. Rozwiązanie jest możliwe gdy warunki, które przedsiębiorca uzyskał w nowym kredycie są dla niego korzystniejsze z punktu widzenia wysokości marży czy okresu finansowania – mówi Robert Kasprzak, dyrektor zarządzający pionem zarządzania produktami w BGK.

Linia wielocelowa też

Inną zmianą jest objęcie gwarancją kredytu obrotowego wykorzystywanego za pomocą karty kredytowej.

Możliwe jest też już przyznanie gwarancji de minimis na kredyt udzielony w linii wielocelowej. – Z perspektywy BGK linia wielocelowa jest traktowana jak każdy inny kredyt. Z punktu widzenia przedsiębiorców daje to dużą elastyczność ponieważ taka linia może być wykorzystywana do pokrycia zobowiązań wobec banków kredytujących z tytułu udzielanych gwarancji bankowych, akredytyw, odwróconego faktoringu – wyjaśnia Kasprzak.

Jak podkreśla przedstawiciel BGK zmiany wprowadzone w programie de minimis są odpowiedzią na: zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów, wzrost marży kredytowej, zmniejszenie maksymalnej kwoty kredytu i maksymalnego okresu kredytowego. Gwarancje de minimis na nowych zasadach są stopniowo uruchamiane w bankach, z którymi współpracuje państwowy bank rozwoju. A są to: Alior Bank, Bank Handlowy w Warszawie, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone banki spółdzielcze, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy,  BNP Paribas Bank Polska, ING Bank Śląski, Krakowski Bank Spółdzielczy, mBank, Nest Bank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, SGB-Bank S.A. i zrzeszone banki spółdzielcze, Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy oraz ponad sto banków spółdzielczych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rząd chce zwiększyć płacę minimalną o 200 zł

Resort rodziny i pracy proponuje, by wynagrodzenie minimalne wynosiło w 2020 r. 2450 zł ...

Polskie firmy idą w świat. Mają coraz większe ambicje

Chociaż duży krajowy rynek ogranicza chęci wielu przedsiębiorstw do zagranicznej ekspansji, to coraz więcej ...

Kwieciński: Nie straciliśmy żadnego euro z funduszy unijnych

Projekty kolejowe idą sprawniej, projekty B+R najwolniej – mówi Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i ...

Łódzkie firmy mogą sięgnąć po 300 mln zł unijnego wsparcia

Przedsiębiorcy z sektora MŚP z woj. łódzkiego w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej mogą ...

Biznes w Estonii trampoliną do skoku na kolejne rynki

Estonia dla polskich firm planujących międzynarodową ekspansję może się okazać bramą, przez którą będą ...

Czy dziecko musi zgłaszać fiskusowi kieszonkowe od ojca?

Ojciec, który przelewa drobne kwoty na konto pełnoletniego syna, wypełnia obowiązek alimentacyjny. Dziecko nie ...