Startują granty norweskie – zielone, niebieskie i dla kobiet

Źródło: Shutterstock

Małe i średnie firmy mogą ubiegać się w czterech konkursach m.in. o pieniądze na technologie poprawiające jakość życia. Jest też specjalna pula dotacji dla pań.

Rusza realizacja programu „Rozwój Przedsiębiorczości i Innowacje” finansowanego z nowego rozdania funduszy norweskich na lata 2014-2021. Jego budżet to 100 mln euro. Pieniądze nań pochodzą z  Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.

– To największy z programów dla przedsiębiorców realizowanych dotychczas w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego w Polsce – podkreśla Adam Banaszak, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która jest operatorem programu (partnerem jest norweska agencja ds. innowacji – Innovation Norway).

„Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” to program wspierania rozwoju polskich małych i średnich przedsiębiorstw. Jest on jednym z dwunastu programów opracowanych i finansowanych w ramach tzw. funduszy norweskich w okresie 2014-2021. Jego celem jest rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności oraz zrównoważony rozwój polskich firm, a także wzmocnienie ich współpracy z przedsiębiorstwami, jednostkami badawczymi i innymi podmiotami z Norwegii. Dzięki programowi ma się poprawić m.in. produktywność polskich firm. Ma też się zmniejszyć ich negatywne oddziaływanie na środowisko.

Premierowe konkursy

W programie przewidziano cztery komponenty. Są to:

1 – technologie przyjazne środowisku (green industry innovation)

2- innowacje w obszarze wód morskich i śródlądowych (blue growth)

3 – technologie poprawiające jakość życia (welfare technologies), a także

4 –  małe granty dla przedsiębiorczych kobiet na projekty dotyczące jednego z wyżej wskazanych obszarów tematycznych.

We wtorek 19 listopada PARP ogłosi cztery konkursy na dotacje.

– Ich budżety to odpowiednio poczynając od pierwszego komponentu: 50, 10 oraz 18,7 i 15 mln euro – wylicza Monika Karwat-Bury z Departamentu Wdrożeń Innowacji w Przedsiębiorstwach w PARP.

Przeznaczenie dotacji

W przypadku technologii przyjaznych środowisku (green industry innovation) chodzi o  inwestycje, które w rezultacie mają przyczyniać się do ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko, zarówno działalności własnej przedsiębiorcy, jak i produktów, które wprowadzi na rynek.

Z kolei innowacje w obszarze wód morskich i śródlądowych (blue growth) powinny dotyczyć tzw. błękitnego wzrostu, a sami wnioskodawcy działać w sektorze gospodarki morskiej lub wód śródlądowych. Projekty powinny dotyczyć rozwoju takich firm poprzez wprowadzanie innowacyjnych procesów lub produktów dotyczących wód morskich lub śródlądowych oraz wybrzeża, w tym poprawy stanu środowiska.

CZYTAJ TAKŻE: Miliony euro z Norwegii trafią do polskich małych i średnich firm

Technologie poprawiające jakość życia to z kolei przedsięwzięcia, które powinny dotyczyć rozwoju i wprowadzenia na rynek produktów ułatwiających funkcjonowanie w codziennym życiu osobom z wrażliwych grup społecznych, w tym osobom starszym.

W przypadku tych trzech kategorii dotacje można przeznaczyć na wydatki inwestycyjne (maszyny i urządzenia, roboty budowlane, wartości niematerialne i prawne), eksperymentalne prace rozwojowe oraz usługi doradcze.

Dla przedsiębiorczych kobiet

Dodatkowo realizowany będzie schemat małych grantów dla przedsiębiorczych kobiet we wszystkich trzech obszarach tematycznych. To oferta dla firm, w których kobiety są właścicielami lub mają decydujący głos w zarządzaniu firmą. W tym przypadku pieniądze będzie można przeznaczyć na:

– usługi doradcze pomocne w opracowaniu i wdrożeniu innowacji; usługi polegające na opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, usługi, technologii albo nowego projektu wzorniczego;

– mentoring wspierający rozwój kobiety właścicielki lub współwłaścicielki;

– inwestycje m.in. w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne pomagające wdrożyć w przedsiębiorstwie innowacje o charakterze technologicznym, a także

– ochronę środowiska m.in. zastosowanie norm surowszych niż unijne, zwiększenie efektywności energetycznej, recykling i ponowne wykorzystanie odpadów.

Jak wskazuje Monika Karwat-Bury wnioski we wszystkich czterech konkursach będzie można składać do PARP od 7 stycznia do 31 marca 2020 r.

Po pomoc finansową mogą sięgnąć mikro, małe i średnie firmy działające na terytorium Polski i realizujące projekty na jej terenie, w szczególności we współpracy z podmiotami norweskimi.

Polska korzysta

Na Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweski Mechanizm Finansowy łożą: Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Korzysta zaś z niego szesnaście państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Południowej. Odbiorcami pomocy, która ogółem na lata 2014-2021 wynosi ponad 2,8 mld euro są (według wielkości przyznanych kwot): Polska, Rumunia, Węgry, Bułgaria, Czechy, Litwa, Grecja, Słowacja, Chorwacja, Portugalia, Łotwa, Estonia, Hiszpania, Słowenia, Cypr i Malta. W zamian za pomoc finansową dla tej szesnastki krajów Norwegia, Islandia i Liechtenstein posiadają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami.

CZYTAJ TAKŻE: Przez Oslo po „zielone” granty z Norwegii

Polska już po raz trzeci korzysta z tych pieniędzy. I po raz trzeci jest ich największym odbiorcą. W poprzedniej, drugiej edycji, na lata 2009-2014, pula dla Polski wynosiła 578,1 mln euro. Za te pieniądze dofinansowano ponad 1300 przedsięwzięć. Aktualnie, na lata 2014-2021 (okresy wdrażania funduszy norweskich i funduszy UE nie pokrywają się), naszemu krajowi przyznano 809 mln euro.

Materiał powstał we współpracy z PARP

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rowery elektryczne sprzedają się coraz lepiej, także za granicą.

Rowery elektryczne nowym hitem polskiego eksportu?

Eksport rowerów rośnie szybciej niż polski eksport towarów ogółem. Coraz większa rolę odgrywają w ...

Za złożenie PIT po terminie spodziewaj się sankcji fiskusa

Przedsiębiorca, który nie złoży w terminie zeznania rocznego, musi liczyć się z sankcjami. Fiskus ...

Błędnie wykazany VAT na paragonie - są interpretacje szefa KIS.

Błędnie wykazany podatek VAT na paragonie – co zrobić?

Sprzedawca, który sprzedaje towary lub świadczy usługi zwolnione od VAT, a w wyniku pomyłki ...

Przedsiębiorco, uważaj na e-maile

Hakerzy uderzają najczęściej za pośrednictwem poczty elektronicznej. Poniżej przedstawiamy kilka rad, które mogą uratować ...

Minister rozwiewa wątpliwości co do dofinansowania z tarczy dla MŚP

Resort pracy wydał objaśnienia prawne warunków skorzystania z dofinansowania na podstawie tarczy antykryzysowej przez ...

Start-upy w Pałacu – zwycięska piątka

Alphamoon, Challenge Rocket, Fluence, Handerek Technologies i Syntoil to młode firmy, które wygrały w ...