Szybka ścieżka po dotacje nie tylko szybka, ale i prostsza

Adobestock

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju uprościło procedurę sięgania przez firmy po flagowe granty z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR).

To dobra wiadomość dla przedsiębiorców, gdyż już w pierwszym tegorocznym konkursie (ogłoszono go 7 stycznia br.) w tzw. szybkiej ścieżce (poddziałanie 1.1.1 PO IR pn. Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa) Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaoferowało firmom 1,2 mld zł. To konkurs przeznaczony dla przedsiębiorców z sektora MŚP, ale także dla firm dużych oraz konsorcjów (także z udziałem jednostek naukowych).

Szybko i prosto

– 1,2 mld zł to budżet tzw. szybkiej ścieżki. Chcemy, aby szybka ścieżka była nie tylko szybka, ale i prosta jak to możliwe – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak przypomina filozofia, kierowanego przez niego resortu jest taka, aby w dobie przemysłu 4.0 za pomocą różnych instrumentów, także dotacyjnych, zbliżać światy nauki i biznesu.

– W 2018 r. o 30 proc. wzrosło zatrudnienie w sferze badawczo-rozwojowej (B+R), a nakłady na B+R wzrosły o niemal 25 proc. Rada ds. innowacyjności postawiła przed nami konkretne cele. Są to: wzrost robotyzacji i automatyzacji, cyfryzacja firm, rozwój sztucznej inteligencji oraz wsparcie zielonej gospodarki – wylicza Gowin.

Mniej kryteriów

– Chcemy, aby wniosek o dofinansowanie w szybkiej ścieżce był intuicyjny. Nie chcemy tracić dobrych projektów tylko dlatego, że zostały niewłaściwie opisane. Teraz w szybkiej ścieżce zredukowaliśmy liczbę kryteriów oceny wniosku do trzynastu. Są tylko cztery kryteria merytoryczne, punktowane zamiast dotychczasowych dziewięciu. Jest też tylko dziewięć kryteriów formalnych tzw. zero-jedynkowych. Zmieniliśmy też formę wniosku, jego język. Jest prosty i bardziej zrozumiały dla przedsiębiorców. Chodzi też o to, aby mogli poradzić sobie z wypełnieniem wniosku bez pomocy firm doradczych – tłumaczy Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

– 2020 będzie wyjątkowy, bo to ostatni rok kontraktacji (przyp. red. – zawierania umów o dofinansowanie). W br. trzeba złożyć projekty i otrzymać ich pozytywną ocenę. Wtedy pozostanie dużo czasu, 2-3 lata, na realizację dotowanych przedsięwzięć. W 2020 r. kwota na konkursy prowadzone przez NCBR będzie rekordowa wysoka – dodaje szef NCBR i przypomina, że dwa konkursy to także oferta dla dużych firm, które wejdą w konsorcja.

CZYTAJ TAKŻE: Dotacje dla dużych firm – ostatni dzwonek w 2020 r.

Jedna z firm, które skorzystały z szybkiej ścieżki to Intermag. To rodzinne przedsiębiorstwo z Olkusza działające od 1988 r. – Specjalizujemy się w preparatach dla rolnictwa, tak dla roślin, jak i zwierząt. Ponad 60 proc. naszej produkcji trafia na eksport do trzydziestu już krajów. Teraz realizujemy pięć projektów unijnych, w tym dwa finansowane z szybkiej ścieżki i jeden z Horyzontu 2020 – mówi Hubert Kardasz, prezes Intermagu.

Z dotacji skorzystała też firma Virtual Power Plant. – Zrealizowaliśmy dwa projekty dotowane z szybkiej ścieżki, jeden dotyczący basenów. Dzięki naszej technologii korzystanie z basenu będzie zdrowe. Optymalizujemy warunki higieniczne, a także oszczędzamy energię i wodę. To o tyle istotne, że ponad 30 proc. energii w dużych budynkach jest marnotrawiona – mówi Grzegorz Nowaczewski, prezes Virtual Power Plant.

Cztery rundy

Teraz konkurs w szybkiej ścieżce podzielono na cztery rundy, przy czym rundy I-II i III-IV mają innych adresatów. W dwóch pierwszych rundach, trwających łącznie od 7 lutego do 3 kwietnia 2020 r., można nadsyłać projekty realizowane przez duże przedsiębiorstwa oraz konsorcja złożone z dużych przedsiębiorstw (także z udziałem MŚP i jednostek naukowych). W rundach III i IV, trwających od 4 kwietnia do 1 czerwca, dofinansowanie mogą uzyskać projekty realizowane przez małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ich konsorcja (także z udziałem jednostek naukowych). Po raz pierwszy ustalono budżety dla poszczególnych rund: I runda – 300 mln zł, II runda – 100 mln zł, III runda – 500 mln zł, IV runda – 300 mln zł.

2 mld euro wciąż do wzięcia

Jak podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej siłą każdej, nie tylko polskiej, gospodarki są technologie, innowacje, ale akurat w Polsce wykształconych osób, by je realizować nie brakuje.

– W stosunku do 2017 r. wzrost nakładów na B+R to ponad 25 mld zł w 2018 r. Nie byłoby tego wzrostu bez środków UE. Inteligentny Rozwój to największy program wspierania innowacji w całej Unii Europejskiej. Jego budżet to 8,6 mld euro. Na koniec 2019 r. dzięki temu programowi realizowanych było prawie 6,5 tys. projektów. Przeznaczono na nie, wraz z wkładem własnym, ponad 52 mld zł – wskazuje Jarosińska-Jedynak.

Jednak, jak dodaje, do zagospodarowania z PO IR, do końca bieżącej perspektywy finansowej UE zostało jeszcze 2 mld euro. – W 2020 r. w PO IR ogłosimy trzynaście nowych konkursów z łącznym budżetem przekraczającym 3 mld zł. Cztery z nich ogłosi NCBR – wylicza minister funduszy i polityki regionalnej dodając, że nowością będzie możliwość finansowania grantów na eurogranty (te dotacje rozdzieli Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości).

CZYTAJ TAKŻE: Startują granty na eurogranty dla małych i średnich przedsiębiorstw

– To możliwość przygotowania naszych beneficjentów do ubiegania się o dofinansowanie w konkursach ogłaszanych przez Komisję Europejską i jej agendy wykonawcze – tłumaczy Jarosińska-Jedynak. Zapowiada też, że po 2020 r. ok. 14 mld euro z nowych programów operacyjnych na lata 2021-2027 trafi na przedsięwzięcia związane z pracami B+R.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polski sprzęt AGD zalewał Europę. Teraz jednak eksport spada

Do wybuchu pandemii polski sprzęt AGD i jego eksport miały się bardzo dobrze. Teraz ...

Pracownik powinien poinformować pracodawcę o zakażeniu jak najszybciej.

Jak szybko trzeba poinformować pracodawcę o zakażeniu?

Coraz więcej zakładów pracy boryka się ze skutkami pandemii koronawirusa. Nieobecność pracowników to problem ...

Praca zdalna to także wyższe opłaty za prąd.

Praca zdalna: czy firma zwróci ci za prąd? Prawnik wyjaśnia

Praca zdalna to z jednej strony niższe koszty dojazdów do pracy, a z drugiej ...

Milion na zielone innowacje

Trwa konkurs Greennovations. Jego celem jest promowanie innowacyjnych rozwiązań z zakresu ochrony środowiska dla ...

Małe firmy chętnie korzystają z pożyczek TISE

Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych ogółem udzieliło już pożyczek wartych 1 mld zł, z czego prawie ...

StentSolution ma przyczynić się do rozwiązania problemu, jakie jest utrzymanie drożności wykonanych pomostów tętnic.

Polacy pracują nad biodegradowalnym stentem zewnętrznym

Eksperci zrzeszeni wokół StentSolution pracują nad biodegradowalnym stentem zewnętrznym, wykorzystywanym w najczęściej wykonywanej procedurze ...