95 mln zł dla przedsiębiorców na Dolnym Śląsku

Adobe Stock

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przeznaczy 95 mln zł na unijne pożyczki dla dolnośląskich mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Źródłem pieniędzy jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego. Zarządza nim Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Ponad 95 mln zł BGK przeznaczy na finansowanie innowacyjnych rozwiązań, inwestycje służące rozwojowi i zwiększenie konkurencyjności dolnośląskich przedsiębiorców, podał bank.

Dla rozwoju przedsiębiorczości

– Dolny Śląsk to region ludzi przedsiębiorczych. To dzięki temu rozwijamy się tak dynamicznie, a unijne rankingi plasują nas wysoko pod względem nowych miejsc pracy, jakie powstają w regionie – podkreśla marszałek Cezary Przybylski.

– Chcemy nie tylko utrzymać, ale rozwinąć ten trend. Stąd kolejne umowy z pośrednikami, dzięki którym unijne wsparcie trafi do dolnośląskich firm – dodaje Cezary Przybylski.

CZYTAJ TAKŻE: Krajowy Fundusz Kapitałowy dołącza do PFR Ventures

Z pożyczek unijnych oprócz przedsiębiorców mogą korzystać również spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe oraz jednostki samorządu terytorialnego. Mogą one posłużyć do sfinansowania inwestycji poprawiającej efektywność energetyczną czy instalacji odnawialnych źródeł energii. Pożyczki unijne zarządzane przez BGK finansują także zakładanie działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne.

– Bank Gospodarstwa Krajowego uczynił pobudzanie przedsiębiorczości jednym ze swoich najwyższych priorytetów. Za naszym pośrednictwem do firm i samorządów trafiają znaczące sumy z UE i programów krajowych – podkreśla Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK.

– Cenimy potencjał ludzi, którzy zakładają swoje biznesy, tworzą miejsca pracy i zmieniają oblicze swojego regionu. Pożyczki unijne to dla nich szansa na rozwój, bo są udzielane na preferencyjnych warunkach. Dużą satysfakcją jest dla nas to, że chętnie sięgają po nie firmy w początkowej fazie rozwoju – zaznacza Przemysław Cieszyński.

Jakie instytucje będą udzielały pożyczek

Instytucje, które będą udzielać pożyczek to Agencja Leasingu i Finansów we Wrocławiu (umowa o wartości 5 mln zł), konsorcjum: Dolnośląski Park Innowacji i Nauki i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park” (umowa o wartości 7,5 mln zł) oraz Agencja Rozwoju Regionalnego ARLEG w Legnicy (umowa o wartości 10 mln zł). Wśród tych instytucji są także konsorcjum: Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej i Wrocławska Agencja Rozwoju Regionalnego (umowa o wartości 25 mln zł), a także Agencja Rozwoju Regionalnego „AGROREG” (umowa o wartości 17,5 mln zł). Jak również Fundusz Regionu Wałbrzyskiego (umowa o wartości 30 mln zł).

CZYTAJ TAKŻE: Jarosińska-Jedynak: Chcemy rozszerzyć definicję MŚP

Jak dotąd na Dolnym Śląsku instytucje udzielające pożyczek i poręczeń unijnych podpisały niemal 1300 umów. A kwota, na którą opiewają, przekracza 123 mln zł.

Lista podmiotów udzielających pożyczek na terenie woj. dolnośląskiego jest dostępna na stronie: https://pozyczkiunijne.bgk.pl/instytucje-finansujace/wojewodztwo-dolnoslaskie/

BGK jest państwowym bankiem rozwoju. To jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizuje strategiczne projekty rozwojowe.

Finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) ułatwił pracę urzędnikom skarbowym

Koronawirus przesuwa nowy JPK_VAT i zgłoszenie do CRBR

Ministerstwo Finansów podało, że przesuwa termin składania nowego JPK_VAT. Firmy mają także więcej czasu ...

Zwrot kosztów za zajęcia stacjonarne jeśli są lekcje on-line, czy się należy.

Nauka języków on-line a zwrot kosztów za zajęcia stacjonarne

Pandemia koronowirusa nastręcza przedsiębiorcom wielu problemów. Jak się okazuje także szkołom językowym, które dość ...

Będą nowe wnioski o interpretacje podatkowe

Minister Finansów zmieni wnioski o wydanie interpretacji podatkowych. Chodzi o druki ORD-IN oraz ORD-WS. ...

Kazachstan - panorama Nur-Sułtan

Kazachstan stawia na specjalne strefy ekonomiczne

Kazachstan systematycznie rozwija specjalne strefy ekonomiczne. Mają one wpływ na zróżnicowanie struktury gospodarki i ...

Tarcza finansowa dla MŚP – gdzie składać wnioski

Za tzw. tarczę finansową dla małych i średnich firm odpowiada Polski Fundusz Rozwoju (PFR), ...

Zapłacona kara nie będzie kosztem podatkowym

Przedsiębiorca nie pomniejszy przychodów o kwotę kary finansowej za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu. Ustawa ...