Koronawirus. EBI chce pomóc małym i średnim firmom

EBI wzywa państwa członkowskie Unii do ustanowienia kolejnej gwarancji dla MŚP i spółek o średniej kapitalizacji.

Publikacja: 17.03.2020 11:15

Koronawirus. EBI chce pomóc małym i średnim firmom

Foto: Siedziba Europejskiego Banku Inwestycyjnego mieści się w Luksemburgu. Źródło: Adobe Stock

Mają jej udzielać grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), w skład której poza EBI wchodzi też Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), a także krajowe banki promocyjne np. w Polsce Bank Gospodarstwa Krajowego.

Wpływ na gospodarkę

Pandemia wywiera również katastrofalne skutki gospodarcze, które są już dostrzegalne. Natychmiast skoncentrujemy się na pomocy małym i średnim przedsiębiorstwom oraz spółkom o średniej kapitalizacji. Bardzo potrzebują one wsparcia, i to szybkiego. We współpracy z państwami członkowskimi, Komisją Europejską i innymi partnerami finansowymi, w tym w szczególności krajowymi bankami promocyjnymi, chcemy uruchomić obszerny pakiet finansowy, który można wdrożyć natychmiast bez konieczności wprowadzania nowych przepisów – tłumaczy Werner Hoyer, prezes EBI.

CZYTAJ TAKŻE: Organizacja pracy w biurze podczas epidemii koronawirusa – praktyki z Chin

Pomoc do 40 mld euro

Grupa EBI zaproponowała plan mający uruchomić finansowanie w wysokości do 40 mld euro. Pieniądze te trafią na kredyty pomostowe oraz inne narzędzia mające złagodzić ograniczenia w zakresie płynności i kapitału obrotowego małych i średnich przedsiębiorstw i spółek o średniej kapitalizacji. Grupa EBI, w tym Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), który specjalizuje się we wspieraniu MŚP, będzie działać przy pomocy pośredników finansowych w państwach członkowskich UE i we współpracy z krajowymi bankami rozwoju.

– Koronawirus uderza bezpośrednio i ostro przede wszystkim w małe i średnie przedsiębiorstwa w Europie i Polsce. Z tego powodu, w ramach szerszej reakcji Europy, Europejski Bank Inwestycyjny postanowił wprowadzić zestaw środków mających przede wszystkim pomóc MŚP poradzić sobie z tym nieoczekiwanym szokiem i z ewentualnymi problemami z płynnością i kapitałem obrotowym w perspektywie krótko i średnioterminowej – mówi Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI, nadzorująca działalność w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Projekty dotowane przez Unię mogą się nie powieść

Niezbędne jest utrzymanie zdrowych firm przy życiu i wspomaganie ich w dalszym wytwarzaniu towarów i usług, zatrudnianiu pracowników i płaceniu dostawcom. EBI ma długą tradycję pomagania MŚP. W 2019 r. bank unijny przeznaczył ponad 25 mld euro na MŚP na całym świecie, a w Polsce przeznaczył ok. 2 mld euro na polskie MŚP i spółki o średniej kapitalizacji, z łącznej kwoty 5,4 mld euro na ogólne finansowanie polskiej gospodarki – dodaje Czerwińska.

Co proponuje EBI?

Proponowany pakiet finansowy EBI obejmuje następujące elementy:

  • Dedykowane systemy gwarancji dla banków oparte na istniejących programach do natychmiastowego wdrożenia, uruchamiające do 20 mld euro finansowania;
  • Specjalne linie płynności dla banków w celu zapewnienia dodatkowego wsparcia kapitału obrotowego dla MŚP i spółek o średniej kapitalizacji, w wysokości 10 mld euro;
  • Dedykowane programy zakupów papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami (ABS), aby umożliwić bankom prywatnym przeniesienie ryzyka związanego z portfelami kredytów dla MŚP, mobilizując około 10 mld euro wsparcia.

Mają jej udzielać grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), w skład której poza EBI wchodzi też Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), a także krajowe banki promocyjne np. w Polsce Bank Gospodarstwa Krajowego.

Wpływ na gospodarkę

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
Polski biznes spokojny o sytuację polityczną w kraju. A czego się boi?
Finanse
Nikt nic nie dostał z "Tarczy dla pogranicza”. Program okazał się fikcją
Finanse
Polska gospodarka zadziwiająco odporna na wstrząsy
Finanse
Rowerowy biznes liczy na kolejny udany sezon
Finanse
Branża IT coraz bardziej zadłużona. Oto powód