Którym firmom pomoże tarcza branżowa?

Tarcza branżowa. Na pomoc może liczyć m.in. branża rekreacyjna.
Tarcza branżowa. Na pomoc może liczyć m.in. branża rekreacyjna. Fot. Artur Osiecki

O nową pomoc będą mogły ubiegać się firmy z branż: gastronomicznej, kulturalno-rozrywkowej, fitness i rekreacyjnej, sprzedaży detalicznej, turystycznej i edukacyjnej.

Tarcza branżowa to kolejna dawka pomocy publicznej dla firm poszkodowanych skutkami pandemii koronowirusa. Którzy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze wsparcia? W przypadku branży kulturalno-rozrywkowej chodzi o działalność estradową, targową, fotograficzną, filmową, muzealną. Fitness to także siłownie, sport, rekreacja. Branża sprzedaży detalicznej obejmuje targowiska i bazary, a do branży turystycznej zaliczani są organizatorzy turystyki, przewodnicy górscy, hotele i podobne obiekty zakwaterowania, a także rezerwacja biletów.

CZYTAJ TEŻ: Czy pracodawca może sprawdzić warunki pracy zdalnej?

Pakiet pomoże więc firmom z branż najbardziej dotkniętych skutkami drugiej fali pandemii koronawirusa. W tym: gastronomicznej, weselnej, fitness, targowej, estradowej, filmowej, sprzedaży detalicznej (stragany i targowiska), kulturalno-rozrywkowej, rekreacyjnej, fotograficznej, fizjoterapeutycznej i edukacyjnej.

CZYTAJ TEŻ: Czy można nakazać noszenia przyłbicy w pracy?

– Dla przedsiębiorców z najbardziej zagrożonych branż, proponujemy nowe instrumenty wsparcia. Z jednej strony będą one polegały na zastosowaniu tych narzędzi finansowych, jakich użyliśmy wiosną, tj. zwolnienie z ZUS albo postojowe. Z drugiej strony, na wniosek kilku zrzeszeń pracodawców i przedsiębiorców, będziemy proponować długoterminowe środki finansowe, fundusze na restrukturyzację, na wsparcie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej – mówi Jarosław Gowin wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii. – Nie pozostawimy przedsiębiorców samym sobie. Wszystkie działania MRPiT powstają w dialogu z przedsiębiorcami. Na bieżąco prowadzimy konsultacje z przedstawicielami branż najbardziej dotkniętych skutkami pandemii – dodaje.

Tarcza branżowa – jaka pomoc dla firm?

Tarcza branżowa (ustawa) przewiduje kilkadziesiąt regulacji, z których najważniejsze to:

  • zwolnienie z ZUS – zwolnienie z obowiązku opłacania należnych składek za okres od 1 listopada 2020 r. do 30 listopada 2020 r., z możliwością przedłużenia na kolejne miesiące;
  • jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe – dla osób, które na dzień 30 września 2020 r. prowadziły jeden z określonych rodzajów działalności, z możliwością przedłużenia na kolejne miesiące;
  • zawieszenie opłaty targowej w 2021 r. – przedsiębiorcy na tym rozwiązaniu zaoszczędzą łącznie 137 mln zł; ustawa przewiduje dla gmin rekompensatę, ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, dochodów utraconych z tytułu braku opłaty targowej w 2021 r., w przypadku zniesienia opłaty targowej chodzi o rekompensaty dla tych gmin, których przychody z opłaty przekraczają 10 tys. zł rocznie;
  • dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw – wysokość wsparcia wyniesie do 5 tys. zł;
  • dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w kwocie 2000 zł przez 3 miesiące.

CZYTAJ TEŻ: Czy pracownik może sam zdecydować o samoizolacji?

– Tarcza branżowa to zestaw punktowych rozwiązań dla branż objętych obostrzeniami w związku z pandemią COVID-19. Pomoc będzie przyznana za listopad, ale rząd będzie mógł w drodze rozporządzenia ją przedłużyć na kolejne miesiące – wyjaśnia Marek Niedużak, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Tarcza branżowa – do kiedy można składać wnioski?

Przedsiębiorstwa, które wiosną nie spełniły warunków, a dopiero teraz po raz pierwszy odczuły pogorszenie sytuacji gospodarczej, mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń (termin składania wniosków do 10 czerwca 2021 r.), mikropożyczek i świadczenia postojowego. Mają na to czas do 30 czerwca 2021.

CZYTAJ TEŻ: Darowizny laptopów i tabletów nadal z 0 proc. VAT

Aktualne przepisy ustawy antycovidowej z marca br. nie wskazują wprost terminu zakończenia naborów wniosków o wsparcie dla przedsiębiorców. Oznacza to, że na wykorzystanie środków z  Funduszu Pracy na finansowanie działań w 2020 r. powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy mają czas do 31 grudnia 2020 r.

CZYTAJ TEŻ: Leki na odporność dla pracowników w kosztach pracodawcy

Sejm uchwalił już ustawę – tarczę branżową. Teraz zajmie się nią Senat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

GPW wzmacnia NewConnect i Catalyst

GPW zwiększa transparentność i bezpieczeństwo NewConnect i Catalyst. Jak podkreśla GPW, zmiany oznaczają ułatwienia ...

Kryzys nie oddzieli nas od Niemiec

Pandemia negatywnie odbije się na wymianie handlowej z naszym najważniejszym partnerem. Pojawią się jednak ...

Hotele i restauracje zastosują kasy online później

Ministerstwo Finansów pracuje nad rozporządzeniem, które odroczy termin używania kas fiskalnych online dla branż ...

Zmiana urzędu skarbowego tylko do 15 października

15 października mija termin na zgłoszenie zmiany właściwości urzędu skarbowego ze zwykłego na wyspecjalizowany. ...

Koronawirus. Zwolnienia indywidualne i grupowe. Jak to się robi

Jak wygląda proces zwolnień indywidualnych i grupowych w związku z pandemią koronawirusa. I na ...

Kinga Zacharjasz, dyrektor zarządzająca w Banku BNP Paribas

W biznesie do pewnych rzeczy już nie wrócimy

Elektroniczna, szybka i bezpieczna wymiana dokumentów, w tym umów, wejdzie do kanonu działania w ...