Rządowy program pomocowy „Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Firm” już ruszył. Jest kierowany do ok. 670 tys. polskich przedsiębiorców. Łącznie do mikro-firm oraz małych i średnich przedsiębiorstw (sektor MMŚP) ma trafić 75 mld zł. Przy czym do mikro-firm – 25 mld zł. Zaś do przedsiębiorstw małych i średnich – 50 mld zł.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Jak złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie ze składek

Finansowanie dla sektora MMŚP opiera się na nieoprocentowanych subwencjach finansowych. Po spełnieniu określonych kryteriów, w tym utrzymaniu działalności i zatrudnienia, po dwunastu miesiącach do 75 proc. wartości subwencji może podlegać umorzeniu. Według szacunków PFR dzięki temu w gospodarce pozostanie ok. 60 mld zł.

Wnioski składamy do banków

Za realizację programu odpowiada PFR. Jednak bezpośrednią obsługą wniosków o udzielenie dofinansowania zajmują się banki poprzez systemy bankowości elektronicznej. Odbywa się to na podstawie umów zawartych przez banki z PFR.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus. Pomyłka czy pułapka dotycząca pożyczek dla firm

O wsparcie można się więc ubiegać poprzez system bankowości elektronicznej banku przedsiębiorcy biorącego udział w programie. Wniosek składa się na udostępnionym przez bank formularzu. Przykładowo w ING Bank Śląskim wchodząc na konto firmowe wniosek ten można znaleźć w zakładce „Usługi”, a następnie „Tarcza finansowa PFR”. Wniosek o subwencję finansową dla firmy można w tym banku złożyć w pięciu krokach.

W których bankach złożyć wniosek?

Wniosek o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR dla mikro, małych i średnich firm, zatrudniających od 1 do 249 pracowników można złożyć wyłącznie drogą online w następujących bankach:

Alior Bank, Bank BPS oraz zrzeszone i współpracujące Banki Spółdzielcze, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, BNP Paribas Bank Polska, BOŚ Bank, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Noble Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski, mBank, Nest Bank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska, SGB-Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB i współpracujące banki spółdzielcze.

Duże firmy wprost do PFR

Tarcza Finansowa obejmuje też duże firmy. Do nich ma trafić 25 mld zł. Duże przedsiębiorstwa o pomoc muszą wnioskować wprost do PFR. W tym przypadku nie ma żadnych pośredników.