Wracają pożyczki płynnościowe dla MŚP

Pożyczki płynnościowe - reaktywacja.
Na pożyczki płynnościowe trafi kolejne 1,2 mld zł. Źródło: Adobe Stock

O pożyczki, które pomagają w zapewnieniu płynności finansowej firmom, które ucierpiały wskutek pandemii ponownie będą mogły się ubiegać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Pożyczki płynnościowe dla sektora MŚP to jedna z form pomocy kierowana do przedsiębiorców, którzy z powodu pandemii koronawirusa znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Dotychczas były one finansowane z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) wskazało Bank Gospodarstwa Krajowego jako ich operatora, a następnie BGK wybrało tzw. pośredników finansowych, którzy udzielali pożyczek przedsiębiorcom z sektora MŚP m.in. Lubelską Fundację Rozwoju czy Polską Fundację Przedsiębiorczości. W ubiegłym roku łączna pula przeznaczona na pożyczki wyniosła 2 mld zł. Cieszyły się one sporą popularnością. Skorzystało z nich ponad 4,5 tysiąca przedsiębiorców Teraz fundusz pożyczkowy reaktywowano. Trafi doń kolejne 1,2 mld zł. Tym razem źródłem finansowania jest unijny program REACT-EU, który przede wszystkim ma wesprzeć opiekę zdrowotną, zatrudnienie oraz właśnie małe i średnie firmy.

– Wiele firm wyszło z kryzysu z dużymi stratami. Działalność wielu z nich została wstrzymana na wiele miesięcy. Aby wesprzeć je w powrocie na ścieżkę wzrostu i pomóc odpowiedzieć na rosnący popyt, oferujemy dostęp do prostego i taniego finansowania z przeznaczeniem na cele obrotowe – wskazuje Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

CZYTAJ TEŻ: Nowe gwarancje dotyczące leasingu dla MŚP

MFiPR we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) określiło już, na jakich warunkach firmy otrzymają pieniądze. Zawarta pomiędzy resortem a BGK umowa umożliwi wybranym przez Bank Gospodarstwa Krajowego instytucjom finansowym udzielanie pożyczek. Część funduszy BGK przekaże do pośredników finansowych, z którymi współpracował w zeszłym roku. W oficjalnym komunikacie po podpisaniu umowy napisano, że pierwsze, nowe pożyczki będą dostępne już w lipcu br. Z kolei na stronie BGK można przeczytać, że: „W związku z podpisaniem umowy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej w trzecim kwartale tego roku wznowione zostaną nabory wniosków o pożyczki. Więcej informacji wkrótce.”

Pożyczki płynnościowe – pieniędzy wciąż potrzeba

– Ze względu na duże zainteresowanie antykryzysowymi pożyczkami płynnościowymi, przeprowadziliśmy trzy zwiększenia puli środków na ten produkt do łącznie ponad 2 mld zł. Mimo to zapotrzebowanie firm na te pieniądze przekraczało podaż. Kolejne 1,2 mld zł z pewnością ułatwi przedsiębiorcom gospodarczy restart aktywności – mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK.

CZYTAJ TEŻ: Polski Ład – ile stracą przedsiębiorcy? Policzyliśmy

Na podstawie dotychczasowego zainteresowania resort funduszy szacuje, że z pożyczek skorzysta kolejny tysiąc przedsiębiorców. Pośrednicy finansowi indywidualnie ustalają wysokość pożyczki dla każdej firmy. Przedsiębiorca może skorzystać z więcej niż jednej pożyczki, a ich suma nie może przekroczyć 15 mln zł.

Pożyczki płynnościowe to gratka z dotacją

Główną zaletą pożyczki jest jej połączenie z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania. To ostatnie wynosi więc 0 proc. Przedsiębiorca spłaca tylko raty kapitałowe. Nie trzeba też składać wniosku o uruchomienie dotacji na odsetki. Otrzymuje się ją z chwilą podpisana umowy o pożyczkę. Okres spłaty potrwa nawet do 6 lat, a karencja w spłacie do 6 miesięcy.

Pożyczki można przeznaczyć na pokrycie bieżących potrzeb finansowych, takich jak np. wypłata wynagrodzeń pracowników, spłata zobowiązań krótkoterminowych (faktur od dostawców produktów, czy usług zewnętrznych), jak również opcjonalnie na wydatki inwestycyjne.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ulga na złe długi – będzie z niej można szybciej skorzystać

Tarcza antykryzysowa 4.0 przewiduje szybsze korzystanie z ulgi na złe długi. Projekt tarczy antykryzysowej ...

Plan dla Pracy i Rozwoju po części już działa.

Pchnąć gospodarkę w stronę mocnego ożywienia

Aby szybko wrócić na ścieżkę wzrostu gospodarczego po wygaśnięciu pandemii, MRPiT wdraża Plan dla ...

Pandemia wymusiła zmiany w modelach biznesu firm handlowych

Koronawirus to największe wyzwanie, z jakim przyszło się mierzyć branży handlowej w ciągu ostatnich ...

Zaliczki od klientów nie pozbawią niższego CIT

Małe spółki mogą płacić tylko 9-proc. podatek. Decydują o tym ich przychody. Nie wlicza ...

Elektroniczny podpis dopiero się rozpędza

Oszczędność czasu i pieniędzy oraz wygoda to główne korzyści płynące z zastosowania podpisu elektronicznego. ...

Gwarancje KUKE są dostępne dla doświadczonych i początkujących eksporterów.

Gwarancje KUKE – łatwiej o kontrakt eksportowy

Od gwarancji spłaty kredytu na finansowanie bieżące, przez gwarancje spłaty zobowiązań wobec dostawców, aż ...