CEIDG odchodzi do lamusa. Co w zamian? Biznes.gov.pl

Biznes.gov.pl będzie portalem gdzie przedsiębiorca załatwi sprawy urzędowe nie ruszając się od swego biurka.
Biznes.gov.pl będzie portalem gdzie przedsiębiorca załatwi sprawy urzędowe nie ruszając się od swego komputera. Źródło: Adobe Stock

Strona CEIDG.gov.pl zostanie połączona z Biznes.gov.pl. W efekcie fuzji tych dwóch serwisów kierowanych do biznesu powstanie jeden, pod adresem Biznes.gov.pl. Powstanie też tzw. Konto Przedsiębiorcy.

Połączenie dwóch serwisów internetowych – Biznes.gov.pl i CEIDG.gov.pl – w jeden, i stworzenie tzw. Konta Przedsiębiorcy zapowiedział w środę Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii. Dzięki temu na portalu Biznes.gov.pl przedsiębiorca otrzyma jedno miejsce, w którym będzie mógł załatwić wiele spraw urzędowych od początku do końca. Nowy serwis zastąpi dotychczas istniejący rejestr CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), który w okresie od marca do końca czerwca br. będzie jeszcze działał, ale najpóźniej 1 lipca br. zostanie wyłączony.

– Szybko postępuje cyfryzacja biznesu i całego życia gospodarczego. Zmieniają się modele biznesowe. My też chcemy usprawnić działania administracji publicznej – mówi Jarosław Gowin podkreślając, że w ubiegłym roku doszło niemal do podwojenia liczby wniosków składanych za pośrednictwem CEIDG. W 2019 r. było ich 64 tys., a w 2020 r. już 109 tys. na co wpływ miała też zapewne sytuacja pandemiczna i fakt, że większość urzędów była przed długi okres zamknięta.

CZYTAJ TEŻ: Pracownicy tych zawodów zmienią branżę. Na IT

– Mamy świadomość, że nowy model korzystania z najnowszych technologii zależy od sprawnie działających instytucji publicznych. W czasie pandemii Covid-19 urzędy, które obsługują firmy, muszą działać tak, aby zagwarantować bezpieczeństwo obywateli, ale również zapewnić przedsiębiorcom możliwość sprawnego załatwiania spraw urzędowych. Narzędziem, dzięki któremu możemy realizować to założenie jest platforma Biznes.gov.pl – hub dla potencjalnych i obecnych przedsiębiorców. Tam też umiejscowimy tzw. Konto Przedsiębiorcy – zapowiada Jarosław Gowin.

– Jedynym warunkiem korzystania z Konta Przedsiębiorcy będzie posiadanie profilu zaufanego. Konto będzie cyfrową tożsamością przedsiębiorcy, którą będzie on mógł zarządzać nie ruszając się z firmy – dodaje Gowin.

CZYTAJ TEŻ: Kościński: Zmieniamy całą administrację finansową

Jak przypomina Dominik Wójcicki, dyrektor Departamentu Gospodarki Elektronicznej w Ministerstwie Rozwoju Pracy i Technologii obecnie CEIDG służy załatwianiu spraw urzędowych. Dziennie obsługuje 5,7 tys. wniosków, a w szczytowych momentach nawet 13 tys.

– CEIDG działa już jednak od 10 lat i przestaje przystawać do nowej rzeczywistości cyfrowej. Z kolei Biznes.gov.pl służy informowaniu przedsiębiorców. W rezultacie połączenia obu tych portali powstanie jeden hub informacyjno-usługowy dla przedsiębiorców – tłumaczy Wójcicki.

Konto Przedsiębiorcy, czyli wszystko w jednym

Co zaoferuje Konto Przedsiębiorcy?

  • jedno wiarygodne i bezpieczne miejsce do załatwiania wszystkich spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej zamiast dotychczasowych dwóch; będzie to jedno miejsce do sprawdzania powiadomień, statusu i historii realizowanych spraw urzędowych, również tych załatwianych w rejestrze CEIDG;
  • możliwość wielokrotnego korzystania z danych raz wprowadzonych, dzięki czemu realizacja dostępnych e-usług publicznych jest szybsza i prostsza;
  • wysoką jakość e-usług CEIDG bazującą na użyteczności, intuicyjności, pomocy kontekstowej, prostym języku i najnowszych rozwiązaniach w zakresie dostępności, w tym dla użytkowników urządzeń mobilnych;
  • spersonalizowane, kontekstowe treści – to m.in. lista sugerowanych spraw, które użytkownik powinien załatwić w najbliższym czasie.

To nie wszystko. Już wkrótce w serwisie Biznes.gov.pl pojawią się nowe funkcjonalności, m.in.:

  • wyszukiwarka firm zarejestrowanych w CEIDG i Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) – to jedno narzędzie do wyszukiwania firm indywidualnych i spółek handlowych, co uprości przedsiębiorcom weryfikację kontrahentów;
  • „przypominajka” o zbliżających się terminach załatwienia danej sprawy urzędowej, tak aby przedsiębiorca nie przeoczył żadnej ważnej dla niego daty związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jak zapowiada Wójcicki harmonogram zmian jest taki, że od 1 marca br. wszystkie usługi z CEIDG będą dostępne w Biznes.gov.pl. W okresie od marca do czerwca br., najpóźniej 1 lipca br. nastąpi wyłączenie CEIDG, a więc tym samym od 1 lipca 2021 r. będzie działał już tylko jeden portal tj. Biznes.gov.pl

Więcej szczegółów o połączeniu ceidg.gov.pl i Biznes.gov.pl znajduje się na stronie Biznes.gov.pl.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Eksperci radzą przedsiębiorcom

Jak dbać o swoją własność intelektualną. Co jest utworem. Jaką ochronę daje prawo autorskie. ...

Robotyzacja w Polsce ma duży potencjał - ocenia Pavel Bezucký, dyrektor generalny Universal Robots na Europę Środkowo-Wschodnią, Rosję i WNP.

Robotyzacja w Polsce wciąż dużo poniżej średniej światowej

Obserwujemy systematyczny wzrost rynku robotów w Polsce. Podobnie jak w innych krajach, najbardziej zrobotyzowaną ...

EXPO w Dubaju o rok później. To już pewne

Zapadła wreszcie ostateczna, oficjalna decyzja, że EXPO 2020 zostanie przesunięte. Nowy termin wystawy to ...

Tarcza branżowa. Na pomoc może liczyć m.in. branża rekreacyjna.

Którym firmom pomoże tarcza branżowa?

O nową pomoc będą mogły ubiegać się firmy z branż: gastronomicznej, kulturalno-rozrywkowej, fitness i ...

5 najczęstszych błędów w promocji polskiej żywności w Chinach

Tylko w ostatnich dziesięciu latach setki polskich firm wzięły udział w dziesiątkach wystaw handlowych ...

W Chinach treść reklamy musi odpowiadać cechom produktu

Mało kto wie, że chińskie prawo reklamy wymaga podawania prawdy i wprowadza szereg zakazów ...