Firmy z określonych branż mogą ubiegać się m.in. o dotacje, jednorazowe postojowe oraz dopłaty do miejsc pracy. Pomoc to także zwolnienie ze składek ZUS za listopad 2020 r.
Przepisy dotyczące tzw. antykryzysowej tarczy branżowej dla przedsiębiorców weszły w życie dziś tj. 19 grudnia 2020 r.
CZYTAJ TEŻ: Wraca preferencyjny VAT na darowizny komputerów i laptopów
Tarcza branżowa – jaka pomoc?
Co do facto oferuje tarcza branżowa? To kilka rodzajów wsparcia. Główne rozwiązania pomocowe to:
- zwolnienie ze składek ZUS za listopad 2020 r.;
- jednorazowe, dodatkowe postojowe w wysokości 2080 zł;
- dopłata dla przedsiębiorców w wysokości 2 tys. zł do każdego miejsca pracy, w tym umowy zlecenie, dofinansowanie wynagrodzeń pracowników potrwa przez 3 miesiące;
- dotacja dla mikro i małych przedsiębiorstw w wysokości do 5 tys. zł;
- zawieszenie opłaty targowej w 2021 r. (rekompensatę otrzymają wszystkie gminy.
Tarcza branżowa – które branże dostaną pomoc?
Tarcza branżowa to pomoc punktowa. Nie dotyczy więc wszystkich przedsiębiorstw, a jedynie wskazanych branż. Rozwiązania antykryzysowe pomogą firmom z branż najbardziej dotkniętych skutkami drugiej fali pandemii koronawirusa, w tym: gastronomicznej, weselnej, fitness, targowej, turystycznej, estradowej, filmowej, sprzedaży detalicznej (stragany i targowiska), kulturalno-rozrywkowej, rekreacyjnej, fotograficznej, fizjoterapeutycznej, edukacyjnej, transportowej i pralniczej.
CZYTAJ TEŻ: Symbole GTU – kiedy i jak je stosować?
– Dla przedsiębiorców z najbardziej zagrożonych branż, proponujemy nowe instrumenty wsparcia. Z jednej strony będą one polegały na zastosowaniu tych narzędzi finansowych, jakich użyliśmy wiosną, tj. zwolnienie z ZUS lub postojowe. Z drugiej strony, na wniosek kilku zrzeszeń pracodawców i przedsiębiorców, będziemy proponować długoterminowe środki finansowe, fundusze na restrukturyzację, na wsparcie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Nie pozostawimy przedsiębiorców samym sobie – podkreśla Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.
Tarcza branżowa – gdzie składać wnioski?
W przypadku zwolnienia z płacenia składki ZUS za okres od 1 do 30 listopada 2020 r. wniosek składamy w ZUS. Co ważne, jeśli przedsiębiorca opłacił składki jeszcze przed pozytywnym rozpatrzeniem jego wniosku, będą one podlegały zwrotowi.
Wniosek o postojowe także składamy do ZUS-u.
CZYTAJ TEŻ: Które firmy muszą wymienić kasy fiskalne od stycznia 2021 r.?
O dotację w wysokości do 5 tys. zł mogą ubiegać się mikro i mali przedsiębiorcy. Dotacji będą udzielać powiatowe urzędy pracy, na podstawie wniosków złożonych wyłącznie drogą elektroniczną, za pomocą serwisu praca.gov.pl. Dotacje będzie bezzwrotna pod warunkiem wykonywania działalności gospodarczej przez 3 miesiące od dnia udzielenia wsparcia.
CZYTAJ TEŻ: Alkohol jako firmowy prezent świąteczny. Co z podatkiem VAT?
Wnioski o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników składamy w formie elektronicznej do wojewódzkiego urzędu pracy, właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.