Aby szybko wrócić na ścieżkę wzrostu gospodarczego po wygaśnięciu pandemii, MRPiT wdraża Plan dla Pracy i Rozwoju, który ma pobudzić inwestycje i stymulować modernizację przedsiębiorstw.
Plan dla Pracy i Rozwoju to kompleksowy program odbudowy gospodarki przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT).
Resort zdaje sobie sprawę, że aby szybko wrócić na ścieżkę wzrostu trzeba wdrożyć odpowiednie bodźce pomocowe, które pomogą złagodzić szok gospodarczy wymuszony koniecznymi obostrzeniami sanitarnymi i ograniczeniem przedsiębiorczości. Dlatego proponuje szereg rozwiązań i specjalnych mechanizmów – część wcześniej istniejących, a część przygotowanych dodatkowo. Podzielono je na trzy filary programu:
- bezpośrednią pomoc,
- nowy kierunek,
- impuls rozwojowy.
Każdy z trzech filarów Planu odpowiada innym potrzebom gospodarczym. Część z tych rozwiązań jest już wdrożona, a część znajduje się na różnych etapach prac legislacyjnych lub przygotowawczych.
Napędzić aktywność gospodarczą
Wnioski wyciągnięte z poprzednich kryzysów sprawiły, że światowa gospodarka coraz lepiej sobie z nimi radzi. Załamania gospodarcze są coraz łagodniejsze, a kraje wychodzą z nich coraz szybciej. Rządy zrozumiały, że kluczem do sukcesu jest utrzymanie popytu i dobrej kondycji rynku pracy, nawet za cenę wzrostu zadłużenia.
CZYTAJ TEŻ: Plan, który pomoże naszej gospodarce
Jednak samo łagodzenie skutków koniecznych lockdownów to nie wszystko. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w ramach Planu dla Pracy i Rozwoju chce, aby po uporaniu się z pandemią polski biznes szybko odzyskał konkurencyjność i wysoki poziom inwestycji. Mechanizmy wspierające te procesy ujęto w filarze impuls rozwojowy. W jego ramach znajdują się m.in.:
- tarcza prawna,
- Polska Strefa Inwestycji,
- granty rządowe na inwestycje,
- nowe prawo zamówień publicznych,
- badania na rynek,
- wsparcie dla start-upów,
- program „Lokal za grunt”.
W filarze tym ujęto także wsparcie potencjału krajowych klastrów kluczowych, Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa, pilotaż AI4Youth, program Marka Polskiej Gospodarki, Krajowy Plan Odbudowy czy też udział Polski w Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju, którą przeniesiono na 2021 r.
Ułatwić prowadzenie biznesu
W filarze impuls rozwojowy chodzi o wsparcie dla przedsiębiorstw, które chcą inwestować i modernizować się, a także prowadzić ekspansję na rynki globalne. I tak mechanizm tarcza prawna to nowe rozwiązania deregulacyjne, które będą działały na rzecz bardziej przyjaznego otoczenia biznesu. Założenia pakietu to przede wszystkim przyspieszenie wydawania decyzji, odciążenie pracy urzędów, łatwiejsze składanie wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy, proste urzędowe formularze, wnioski on-line, mniej załączników i formalności oraz minimalizowanie kosztów po stronie obywateli i przedsiębiorców.
Polska Strefa Inwestycji umożliwi uzyskanie ulgi podatkowej na realizację nowej inwestycji na terenie całej Polski, niezależnie od wielkości firmy. Wsparcie przyznawane jest firmom z sektora przemysłu oraz nowoczesnych usług.
CZYTAJ TEŻ: Plan dla Pracy i Rozwoju – bezpośrednia pomoc dla firm
Granty rządowe na inwestycje to wsparcie projektów inwestycyjnych ukierunkowanych na wzrost innowacyjności oraz konkurencyjności polskiej gospodarki. Inwestor może uzyskać dotację na realizację swojego przedsięwzięcia, które zgodnie z obowiązującymi kryteriami powinno uzyskać status projektu o istotnym znaczeniu dla polskiej gospodarki.
Nowe prawo zamówień publicznych to zmienione procedury, które mają być krótsze, bardziej czytelne i mniej uciążliwe dla przedsiębiorcy. To szansa na rozwój dla przedsiębiorców i lepsze wydawanie publicznych pieniędzy.
Badania na rynek to z kolei wsparcie finansowe pomagające wprowadzić na rynek innowacyjne produkty lub wdrożyć w firmie innowacyjne procesy technologiczne, które są wynikiem prac badawczo-rozwojowych (własnych lub wykonanych na zlecenie). W ramach programu „Lokal za grunt” inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym. Rozwiązanie to będzie się opierać na współpracy między gminami a inwestorami.
Dowiedz się więcej na: www.LiczaSieKonkrety.gov.pl
Materiał przygotowany we współpracy z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.