Szczepienie na koronawirusa – czy informować pracodawcę?

Szczepienie na koronawirusa to propozycja dla wszystkich Polaków.
Szczepienia na koronawirusa przyspieszają. Źródło: Adobe Stock

Szczepienia na koronawirusa przyspieszają. Wkrótce ma ruszyć pilotażowy program szczepień w zakładach pracy. A co z już zaszczepionymi? Czy mają informować pracodawcę o zaszczepieniu się?

Pytanie:

Czy pracownik musi informować swojego pracodawcę o tym, że się zaszczepił?

Odpowiedź:

Wszelkie informacje dotyczące pracownika, a związane ze szczepieniami, stanowią dane o jego zdrowiu i jako takie podlegają ochronie wynikającej z ustawy o prawach pacjenta, z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz z RODO. Obecnie obowiązujące regulacje prawne co do zasady nie dają pracodawcy podstawy do pozyskiwania od pracowników informacji o poddaniu się nieobowiązkowemu i dobrowolnemu szczepieniu ochronnemu przeciwko COVID-19.

Bezpieczeństwo zakładu to za mało

Uzyskiwanie przez pracodawcę ww. informacji dzięki powołaniu się na kwestie zapewnienia bezpieczeństwa w zakładzie pracy uznać należy za niewystarczające. Odmowa przekazania pracodawcy informacji o szczepieniu nie może stanowić podstawy do odpowiedzialności porządkowej pracownika lub do rozwiązania z nim stosunku pracy.

CZYTAJ TEŻ: Nie chcesz zaszczepić się na grypę? Trafisz do domu

Zwrócić jednak należy uwagę, iż w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach w związku z treścią art. 22 (1b) § 1 kodeksu pracy możliwym byłoby pozyskanie ww. informacji na podstawie zgody pracownika. Jednakże tylko w sytuacji, gdy przekazanie danych nastąpiłoby z inicjatywy pracownika. Zgoda ta musi jednak spełniać warunki określone przez RODO, tj. powinna być dobrowolna, konkretna, świadoma i jednoznacznie okazywać wolę pracownika.

CZYTAJ TEŻ: Testy i szczepionki na koronawirusa z 0 proc. VAT

Jednocześnie wskazuje się, iż pracodawca może zostać uprawniony do uzyskania informacji o szczepieniach przeciw chorobie COVID-19 na podstawie polecenia właściwego organu wydanego na podstawie art. 11h ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w związku z art. 8a ustawy z 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Hipotetycznie możliwym będzie więc przypadek, gdy służby sanitarne wydadzą adresowaną do pracodawcy indywidualną decyzję odnoszącą się do kwestii konieczności potwierdzania zaszczepienia pracowników, w wyniku której pracodawca będzie zobligowany do pozyskania ww. danych.

Autorkami są: Małgorzata Targosz, radca prawny oraz Patrycja Wanat, aplikant radcowski z Kancelarii Radców Prawnych Marek Płonka i Wspólnicy sp.k. Kancelaria jest zrzeszona w sieci Kancelarie RP działającej pod patronatem dziennika „Rzeczpospolita”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dwa akceleratory branży spożywczej startują w Warszawie

Będą szukać innowacyjnego jedzenia, opakowań, zarządzania śmieciami i zdrowych pomysłów na restauracje. FoodForward rusza ...

Kontrola służbowej poczty elektronicznej

Urząd Ochrony Danych Osobowych opublikował wytyczne dotyczące możliwości kontroli służbowej poczty elektronicznej pracowników oraz ...

Rezerwa na niewykorzystany urlop.

Rezerwa na niewykorzystany urlop – kiedy warto ją utworzyć?

Niewykorzystanie urlopów w terminie jest problemem dla firmy. Jej szef musi zdecydować czy tworzyć ...

Koronawirus. Włoska tarcza dla firm

Włoskie firmy są wielkimi ofiarami pandemii koronawirusa. Czy pomoc im przyznana może mieć zastosowanie ...

Arabia Saudyjska trzykrotnie podnosi stawkę VAT

Arabia Saudyjska od 1 lipca potraja swoją stawkę podatku VAT, aby wesprzeć budżet, który ...

Tarcza branżowa już działa.

Tarcza branżowa – gdzie składać wnioski?

Firmy z określonych branż mogą ubiegać się m.in. o dotacje, jednorazowe postojowe oraz dopłaty ...